Sujungs su parku
Gegužės viduryje paskelbta, kad šios vietos sutvarkymo projektų konkursą laimėjo architektų Ramūno Amšiejaus ir Mantės Černiūtės-Amšiejienės projektas.
Autorių sumanymas – karių palaidojimo vietą sujungti su Skulptūrų parku, vietoje betono plokštėmis išklotos aikštės suformuoti želdynus, kuriuose būtų sumontuotos akmeninės lentos su žuvusiųjų pavardėmis ir jomis pažymima palaidojimų vieta.
Turėtų būti sukurta rami ir pagarbi erdvė su geriausia apžvalga iš parko pusės.
Šio projekto įgyvendinimas miestui turėtų kainuoti mažiausiai iš visų siūlytų variantų.
Kaip teigė R. Amšiejus, kol kas projekto autoriai gyvena laukimu.
„Konkurso laimėtojas paskelbtas, ir tuo viskas kol kas baigėsi. Projektavimo darbai tikrai nevyksta, derybų dar nebuvo. Jei kas ir vyksta, tai tik savivaldybėje. Jie atlieka paruošiamuosius darbus. Ko gero, kitais metais bus derybos, pasirašoma sutartis ir projektavimas. Kai kurių dalykų negali paskubinti. Kiekvienas daiktas kainuoja, ir jeigu jam nebuvo iš anksto numatyti pinigai, tenka laukti“, – teigė R. Amšiejus.
Vertybė – tik palaikai
Tvarkant Skulptūrų parką, tarybinių karių palaidojimo dalis buvo išskirta į atskirą darinį, todėl rangovai čia nedirbo.
Karių palaidojimo vietos sutvarkymo konkurso laimėtojų laukia didžiausias iššūkis – įvertinti buvusio sovietinio memorialo pamatų stiprumą, numatyti, kaip pasielgti su demontuoto kardo bei skulptūrinės grupės pagrindu, ir išsiaiškinti, kaip pasielgti su memorialą juosiančios tvoros pamatais.
Paveldosauginiu požiūriu vienintelė saugotina šio objekto savybė yra šioje vietoje palaidotų karių palaikai. Tvarkant šią vietą visų interesas – kuo mažiau judinti palaidojimo vietą, o kur tai bus būtina – atlikti archeologinius tyrimus.
Turimi duomenys rodo, kad kariai buvo perlaidoti ne po kalvele, ant kurios sumontuotos plokštės su jų pavardėmis, o po aikšte, išklota betono plytelėmis.
V. Juška. Vytauto Liaudanskio nuotr.
Laukia biudžeto patvirtinimo
Kol kas nežinia, ar techninį projektą atliks konkursą laimėję R. Amšiejus ir M. Černiūtė-Amšiejienė.
Jeigu derybų metu susitarti dėl projekto kainos su šiais architektais nepavyktų, įmanomas variantas, kad techninį projektą būtų pavesta atlikti kitiems asmenims.
Mirtis žmones sulygina.
„Mes manome ir tikimės, kad būtų etiška, jei konkurso laimėtojai tęstų tuos darbus. Derybos jau gali vykti. Dabar lygiagrečiai vyksta ir kiti darbai. Techninės užduoties rengimas jau eina į pabaigą. Ji turėtų būti patvirtinta artimiausiu metu, galbūt jau kitą savaitę. Parengus šią techninę užduotį paaiškės, kokia bus darbų apimtis, ir galės būti vykdomas viešasis pirkimas“, – kalbėjo savivaldybės Urbanistikos ir architektūros skyriaus vedėjas Marijus Mockus.
Naujasis miesto biudžetas paprastai tvirtinamas metų pradžioje. Iki tol turėtų būti atlikti visi parengiamieji darbai.
Čia, ko gero, svarbiausią žodį tars Urbanistikos ir architektūros skyriaus ir Paveldosaugos skyriaus bei Kultūros paveldo departamento darbuotojai.
Darbų pradžia – kitąmet
„Šiai vietai reikia grąžinti tam tikrą sakralumą, kas sovietmečiu nesistengta padaryti, vyravo ideologinis pagrindas. Čia galioja ir Ženevos konvencija, todėl svarbiausias mūsų uždavinys, kad šis projektas atitiktų jos ir Lietuvos Respublikos teisės aktų dvasią. Tai yra kultūros paveldo objektas. Klaipėdai pavyko nepasiduoti destruktyviai diskusijai, kai svarstoma iškelti ar neiškelti palaidojimus, ir pasiūlyti idėjas, kuriomis išlaikoma pagarba žuvusiems, nepaisant, kurioje pusėje jie buvo. Mirtis žmones sulygina. Mūsų miesto pranašumas, kad karių palaikai buvo perlaidojami ne centrinėje miesto aikštėje ar kitoje viešoje vietoje. Ši vieta turėtų įgauti naują architektūrinę kokybę“, – kalbėjo uostamiesčio savivaldybės Paveldosaugos skyriaus vedėjas Vitalijus Juška.
Jei viskas vyks sklandžiai ir nebus jokių kliuvinių, galima tikėtis, kad projektuotojai savo darbą atliks maždaug per pusmetį.
Po to, gavus visus leidimus, darbininkai galėtų imtis darbo kitų metų rudenį.
Objektyviai vertinant gausybę su karių kapų pertvarkymu susijusių reikalų, galima tikėtis, kad 2025 m. ši dalis bus integruota į Skulptūrų parko visumą.
Naujausi komentarai