Kitąmet už atliekų tvarkymą kas mėnesį klaipėdiečiams teks mokėti 0,9–1,7 euro daugiau

  • Teksto dydis:

Europoje kilusios energetinės ir ekonominės krizės padariniai neišvengiamai daro įtaką ir Klaipėdos įmonių veiklai. Dujų, elektros ir komunalinių paslaugų sektoriaus bendrovės jau paskelbė, kiek kitąmet keisis jų įkainiai, o Klaipėdos politikai šiuo metu svarsto, kiek uostamiesčio gyventojams kainuos atliekų tvarkymas. Pagal preliminarius skaičiavimus, klaipėdiečiams rinkliava už komunalinių atliekų sutvarkymo paslaugas gali didėti nuo 22 iki 25 proc.

Didžiausia augimo dalis – mokestis valstybei

Gyventojai ir verslo subjektai mokėdami mokesčius už atliekas išlaiko visą atliekų sutvarkymo sistemą: išvežimą, rūšiavimą, perdirbimą, sudeginimą ir neperdirbamų atliekų deponavimą sąvartyne. Visuose procesuose atliekų transportavimui ir apdorojimui naudojama technika, rūšiavimo įrenginiuose suvartojama daug elektros energijos.

„Per šiuos metus brango kone visos mūsų perkamos paslaugos, elektros kaina išaugo 3–4 kartus, pabrango kuras, paslaugų įkainius pakėlė atliekų vežėjai. Be to, nuo kitų metų daugiau nei tris kartus didinamas valstybinis taršos mokestis. Pagal planuojamą pašalinti atliekų kiekį valstybei turėsime sumokėti apie 2,5 mln. eurų“, – pasakojo KRATC direktorė Roma Budrienė. Nors numatomos KRATC kitų metų sąnaudos, lyginant su praėjusiu finansiniu laikotarpiu, išaugs 4,4 mln. eurų, arba 43 proc., klaipėdiečiams rinkliava už visų komunalinių atliekų sutvarkymo paslaugas kitąmet didės kone perpus mažiau: gyvenantiems butuose – 22 proc., o individualių namų savininkams – apie 25 proc.

Jei dabar už 50 kv. m butą Klaipėdoje mokama 41 euro metinė rinkliava, kitąmet ši suma padidėtų iki 50 eurų. Gyvenantiems individualiuose namuose per metus tektų mokėti apie 20 eurų daugiau. Kitaip sakant, klaipėdiečiams kas mėnesį atliekų sutvarkymo paslaugoms tektų rasti papildomai nuo 0,9 iki 1,7 euro.

Nerūšiuotų atliekų pridavimas kainuos brangiau

Seimo sprendimu vadinamasis valstybinis „sąvartyno“ arba taršos mokestis 2023 m. didinamas nuo 15 iki 50 eurų už toną. Be to, šis mokestis pagal įstatymą turi būti indeksuojamas vartotojų kainų indeksu, lyginant su 2018 m. gruodžio mėnesio kainomis. Kitų metų pabaigai planuojamas mokesčio indeksavimas 36,9 proc. Tad nuo naujų metų kiekviena Dumpių sąvartyne laidojama atlieka taps „auksinė“.

„Gautas atliekas mes dar kartą išrūšiuojame. Komunalinės atliekos yra perrūšiuojamos mechaniniais įrenginiais atskiriant antrines žaliavas: stiklą, popierių, plastiką, metalą, inertines medžiagas. Taip pat atskirai apdorojame didžiąsias atliekas – sumalame baldus ištraukdami metalus ir paruošdami šias atliekas kurui. Tai, kas netinka perdirbimui ar energijos gamybai, yra deponuojama sąvartyne“, – aiškino R. Budrienė.

Kadangi visi rūšiavimo procesai imlūs energijai, kurui, neišvengiamai komunalinių atliekų apdorojimas kitąmet daugiau kainuos visoms regiono savivaldybėms bei verslo subjektams.

Ypač Dumpių sąvartyno įkainių pabrangimą pajus statybininkai, atvežantys netinkamas perdirbti atliekas. Jų priėmimas Klaipėdos regiono įmonėms brangs dvigubai, nuo 60 iki 120 eurų už toną, o atvežantys nerūšiuotą statybinį laužą iš kitų regionų mokės net 150 eurų už toną. Tuo tarpu išrūšiuotos statybinės atliekos (betonas, plytos, čerpės, keramika) be netinkamų perdirbti atliekų, kaip ir šiemet bus priimamos už 10 eurų mokestį tonai.

Visi Dumpių sąvartyno atliekų tvarkymo tarifai skelbiami https://kratc.lt/lt/tarifai/.NAUJAUSI KOMENTARAI

Jorigė

Jorigė portretas
Gyventojui jokios motyvacijos rūšiuoti atliekas, o kam???? Mest bendrai ir viskas. Jei KRATC-as nori didesnių algų - tegul užsidirba rūšiuodami atliekas. Tik nereikia verkšlenti, dėl augančių elektros kainų ir kitų dalykų. Gyvenu individualiame name, rūšiuoju, konteineris su barkodu. Apskritai yra kokia nors apskaita???? Turėčiau mokėti už tai, kiek iš to konteinerio paimama šiukšlių. Bet esmė yra ta, kad kuo daugiau bus tokių kaip aš, viso to rezultatas bus KRATC-o bankrotas....

>runkeliams

>runkeliams portretas
usičiaupk asile. Mokestis turi išlikti toks koks yra. Ir tai bus perdaug jums..Nenorit paviešint kiek KRATCe uždirba pvz. kokia sekretorė ar kitas darbuotojas? Manot nežinom? Va kada išspausdinsit vietiniame info (pvz.,,Klaipėdos" dienrašty) savo metinio balanso ataskaitą su viešu išlaidų ir pajamų rodymu, tada ir žviekit apie kainų didinimą. Dar žmones čia įžeidinėji sup..s sutrauka.. Kokiom ,,dukterinėm" įmonėlėm aplipęs šitas paslaugą teikiantis uabas? O gal norit paviešint kaip dirba KRATCe stebėtojų taryba, jos pagrindines funkcijas, temas kokias ji svarstė ar sprendė ir kas joje konkrečiai sėdi?:D:D

runkeliams

runkeliams portretas
kaimo buduliai putoja.Jiems neįprasta,kad už šiukšlių tvarkymą reikia mokėti.Įpratę gyvendami savo susmirdusiame kaime šiuklint kur papuolė,tai dabar apsigyvenę mieste nenori už tai mokėti
VISI KOMENTARAI 9

Galerijos

Daugiau straipsnių