Klaipėdiečiui už pilietiškumą – byla

Tikėjimas teisingumu ir šviesia ateitimi vos pilnametystės sulaukusiam klaipėdiečiui sugriuvo tada, kai jis padėjo sulaikyti žmogų sužalojusį chuliganą. Visa virtinė po to sekusių įvykių gali atrodyti tarsi likimo smūgiai, siekiant sugniuždyti ir palaužti pilietiškai pasielgusį vaikiną.

Į veidą sviedė akmenį

Pernai pavasarį klaipėdietis Marius tebesimokė profesinėje mokykloje, sportavo ir tikėjo, jog netrukus pradės savarankišką gyvenimą. Padorių tėvų išauklėtas sūnus nuo mažumės buvo mokomas padėti skriaudžiamam ir laikytis visų nuo seno priimtų gyvenimo normų.

2012 m. gegužės 11-osios vakarą Marius po treniruotės ėjo namo. Mokyklos gatvėje šalia 15-o namo vaikinas sutiko nuo vaikystės pažįstamų jaunuolių grupę, mat pats gyvena gretimame name.

Buvo akivaizdu, kad čia kažkas neseniai atsitiko. Marius matė, kokie susijaudinę jo pažįstami. Jie pradėjo pasakoti, kad vos prieš kelias minutes drauge stoviniavusiam bičiuliui Mantui tame pačiame name gyvenantis paauglys Karolis į veidą metė akmenį ir jį rimtai sužalojo.

Šalia buvę draugai paauglį sučiupo, tačiau Karolis išsiveržė ir pabėgo.

Netrukus atvažiavę medikai išvežė sužalotąjį į ligoninę. Vėliau paaiškėjo, kad nuo smūgio akmenimi jam skilo skruostikaulis.

Nutvėrė pabėgusį chuliganą

Kalbėdami apie incidentą vaikinai patraukė Mariaus namų link. Nors buvo vėlus metas, jaunuoliai pamatė netoliese 16-metį Karolį ir jo motiną, abu gėrė alų. Bičiuliai nusprendė sulaikyti chuliganą ir nubėgo prie jo.

Lyg tyčia, tuo metu Mariaus mama buvo išėjusį į kiemą išmesti šiukšlių. Bėgdamas sūnus riktelėjo, kad ji kuo greičiau kviestų policiją. Iki galo nesupratusi, kas vyksta, moteris nuskubėjo namo skambinti pareigūnams.

Marius vėliau prisiminė pirmas nutvėręs Karolį už pakarpos, bet šis pradėjo muistytis ir gintis. Mariui kliuvo kumščiu, tad gindamasis smogė ir jis.
Pribėgo ir kiti vaikinai, kilo didžiulė sumaištis. Karolio mama šoko ginti sūnaus, paleido vienam vaikinų į galvą skardinę.
Incidentą nutraukė atskubėję pareigūnai. Tą vakarą į 1-ąjį policijos komisariatą buvo nuvežtas visas būrys jaunų klaipėdiečių. Jie gavo po lapą popieriaus ir sėdo rašyti paaiškinimų.

Policininkai baiminosi skundų

Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl viešosios tvarkos sutrikdymo. Kaltininkais buvo įvardyti keturi asmenys, tarp kurių – ir Marius. Beje, jis vienintelis iš visų tą vakarą nugabentų į policiją buvo visiškai blaivus.

Vėliau vienam įtariamajam ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas abiem pusėms susitaikius, nes šio ir nukentėjusiojo motinos yra senos draugės.

Nors paprastai dėl nežymaus sveikatos sutrikdymo pareigūnai tyrimo neatlieka ir pataria kreiptis į teismą privataus kaltinimo tvarka, šis atvejis policininkams pasirodė ypatingas.

Mat Mariaus tėvas taip pat yra pareigūnas. Baimindamiesi įtarimų, jog buvo šališki ir padėjo kolegos sūnui, pareigūnai nusprendė tirti bylą iki galo ir perduoti ją teismui.

Jų logika paprasta – tegu teismas nustato tiesą. Taip formaliai pareigūnai nusimetė galimų įtarimų skraistę, uoliai pasiųsdami į teisiamųjų suolą.

Bylos tyrimą kuravęs bei kaltinimą teisme palaikysiantis prokuroras Valdas Grabauskas teigė esąs įsitikinęs, kad situacija turi būti vertinama kaip viešosios tvarkos pažeidimas. Jis taip pat mano, kad tikrąją tiesą nustatys teismas.

Jei vaikinas būtų pripažintas kaltu, jam galėtų būti taikoma bauda, viešieji darbai ar kokia nors kita su laisvės atėmimu nesusijusi bausmė arba iki dvejų metų už grotų.

Baudžiamas, nors nenuteistas

V.Grabauskas tikino, kad nesulaukė jokio spaudimo iš įtariamo vaikino tėvo ar jo aplinkos. Maža to, policijoje dirbantis Mariaus tėvas nė karto prokurorui bei tyrimą atlikusiems pareigūnams neskambino ir asmeniškai su jais nekalbėjo.

Vaikiną ginti ėmęsis advokatas, anksčiau prokuratūroje dirbęs Mindaugas Martinaitis įsitikinęs, kad Marius jau dabar yra baudžiamas, nes jo gyvenimas dėl vis dar neišnagrinėtos bylos yra suvaržytas.

"Galima prognozuoti, kad dar metus ar net pusantrų vaikinui teks laukti aiškumo, nes pirmosios instancijos teismo sprendimą veikiausiai kažkuri pusė apskųs. Be abejo, laukiame teismo sprendimo, bet pati situacija labai keista. Juk akivaizdu, kad paauglys sužalojo žmogų, nes vėliau už tai buvo nuteistas. Vadinasi, Marius vykdė pilietinę pareigą, padėjo sulaikyti tą žmogų sužalojusį asmenį. Tačiau užuot sulaukęs pagyrimo yra baudžiamas. Manau, tai yra didelė neteisybė. Kaip po tokių dalykų galima tikėtis, kad žmonės padės skriaudžiamiems? Nenuostabu, kad tampame abejingi", – kalbėjo M.Martinaitis.

Kaltininkas jau atliko bausmę

Praėjusių metų pabaigoje įvyko teismas, kuriame Karolis pripažintas kaltu sužeidęs Mantą. Nepilnamečiui tada buvo skirta pusmečio nelaisvės bausmė.

Vaikinas jau incidento metu buvo dukart nuteistas už kitus nusikaltimus ir netrukus turėjo keliauti į pataisos namus. Tad už žmogaus sužalojimą paskirtoji bausmė buvo subendrinta su ankstesniais nuosprendžiais ir vienu kartu jis atliko visas tris bausmes.

Dabar Karolis jau turėtų būti grįžęs namo.

Beje, incidento metu jam buvo taikomi apribojimai, tad vėlai vakare jis neturėjo teisės išeiti iš namų, o juo labiau viešoje vietoje vartoti alkoholinių gėrimų. Tačiau šis faktas pareigūnų nesudomino.

Nežinios galo nematyti

Pernai spalio 24 d. įtarimų sulaukęs Marius šiandien  vis dar nežino, kaip jo pagalbą sulaikant chuliganą įvertins teismas.

Oficialiuose vaikinui pateiktuose dokumentuose parašyta, kad Marius "sudavė nukentėjusiajam ranka į galvą, taip padarydamas jam daugybinius odos nubrozdinimus ir poodines kraujosruvas veido kairėje pusėje, kakle, krūtinės ląstoje, abiejose alkūnėse, abiejose plaštakose, kairio klubo ir abiejų kelių srityse, kas atitinka nežymų sveikatos sutrikdymą".

Tiek pats vaikinas, tiek jo tėvai bei advokatas kraipo galvas ir negali suprasti, kaip vienu smūgiu į galvą, galima padaryti mėlynių visame kūne. Todėl Marius laukia ir viliasi, jog teisėja sveiku protu įvertins tokį policininkų teiginį.

Pirmasis teismo posėdis įvyko šiemet gegužės pabaigoje, tačiau tąkart į teismą neatėjo valstybės skirtas advokatas, atstovaujantis nukentėjusiojo interesams, tad bylos nagrinėjimas buvo atidėtas.

Rugpjūčio pabaigoje byla taip pat nepradėta nagrinėti, nes teisėjai atsitiko nelaimė ir dėl lūžusio kaulo ji veikiausiai nedirbs iki šių metų pabaigos.

Sulaukė suktybės iš darbdavio

Per tą laiką Marius baigė aukštalipių kursus, kadangi ši profesija dabar labai paklausi.

Vaikino bendramoksliai jau seniai darbuojasi Olandijoje. Tačiau Marius apie tai gali tik pasvajoti – jam, kaip tikram nusikaltėliui, kol kas draudžiama išvykti iš gyvenamosios vietos.

Nematydamas kitos išeities vaikinas užsiregistravo Darbo biržoje.

Netrukus pasiųstas į skubiai darbuotojų ieškančią bendrovę jis jau po dienos suko galvą, kaip nutraukti sutartį. Mat vaikinas suraitė parašą po tekstu, kuriame reikalaujama darbdaviui pateikti individualios veiklos pažymėjimą, o tai reiškia, kad įsidarbinęs jaunuolis įsipareigojo pats sumokėti už save mokesčius. Be to, pakibti ant renovuojamo namo sienos jis turėjo pasenusia aukštalipių įranga, kokia jis net nebuvo mokytas naudotis.

Kaltinamas, bet nenuteistas ir negalintis niekur vykti vaikinas nebesupranta, ar tikrai blogai pasielgė sulaikydamas žmogų sužalojusį chuliganą. Kadangi jau pusantrų metų neaiški jo teisinė padėtis, neaiškėja ir jo ateities perspektyvos.NAUJAUSI KOMENTARAI

kviesti

kviesti portretas
policiją tai galima tik kad ji labai jau pas mus "operatyviai" skuba ir dažniausiai atvažiuoja po visko, Lietuvai reikalinga abejinga ir baikšti visuomenė

Išvada

Išvada portretas
Pilietiškumo čia nėra nė šešėlio. Girta kompanija prisikabino prie vaikio, o kai gavo atkirtį - dar ir situacijos nežinojusį pažįstamą įvėlė.

milda.s

milda.s portretas
Dėl to dauguma ir praeina pro šalį,kad tik neįsiveltų į visokius aiškinimusis..Stiprybės Mariui
VISI KOMENTARAI 20
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių