Pereiti į pagrindinį turinį

Klaipėdietės sklypas dingo it dūmas

2017-03-02 03:00

Daugiau nei prieš 25 metus sklypą sodų bendrijoje įgijusi klaipėdietė liko be žado, kai sužinojo, kad jis jai seniai nepriklauso. Maža to, žemė parduota jau ketvirtam savininkui. Esą jos sodas buvo netvarkomas, todėl jį leista įsigyti kitiems asmenims. Moteris dėl to kreipėsi į teismą.

Detektyvas: klaipėdietė buvo apstulbinta, sužinojusi, kad jos turėtas sodo sklypas jau 20 metų jai nebepriklauso. Detektyvas: klaipėdietė buvo apstulbinta, sužinojusi, kad jos turėtas sodo sklypas jau 20 metų jai nebepriklauso.

Atsidūrė užburtame rate

73-ejų klaipėdietė Galina (pavardė redakcijai žinoma – A.D.) buvo laivų inžinierė-konstruktorė, ji visą gyvenimą dirbo Klaipėdos uosto bendrovėse.

Paskutinė moters darbovietė – liūdnai pagarsėjusi valstybinė žvejybos laivyno įmonė "Jūra", kurios griūtis prasidėjo 1994-aisiais, po kelerių metų bendrovė bankrutavo, tada buvo atleista tūkstančiai darbuotojų, tarp jų ir Galina.

Dar dirbdama "Jūroje" moteris gavo 6 arų sodo sklypą (Nr. 600) sodininkų bendrijoje "Aisė" Šiūparių kaime, Klaipėdos rajone.

1992 m. sodininkai buvo informuoti, kad naudojamus sklypus gali išsipirkti.

Galina, kaip ir kiti sodininkai, pateikė dokumentus sklypo privatizacijai ir 1993 m. sausio 19 d. Lietuvos taupomajame banke sumokėjo privalomas įmokas.

Po kelerių metų iš kitų sodininkų klaipėdietė sužinojo, kad jie jau sudarę sodo žemės sklypų pirkimo–pardavimo sutartis, ir sodo sklypai tapo privati jų nuosavybė.

Tada ji kreipėsi į bendrijos pirmininkę Zitą K. klausdama, kada jos dokumentai bus sutvarkyti.

Patekau kaip į užburtą ratą.

"Ji man atsakė, kad šis klausimas nuo jos nepriklauso, kad visų sodininkų dokumentai perduoti Klaipėdos rajono valdybos Žemėtvarkos tarnybai, kada Žemėtvarkos tarnyba nusprendžia, tada ir kviečia sudaryti pirkimo–pardavimo sutartį. Ji man pasiūlė kreiptis į Žemėtvarkos tarnybą. Kreipiausi ir ten. Žemėtvarkos tarnybos darbuotojai man vėl pasiūlė kreiptis į bendrijos pirmininkę. Patekau kaip į užburtą ratą", – guodėsi klaipėdietė.

Nuosavybė staiga išgaravo

Nepaisant to, kad privatizavimo dokumento ji taip ir negavo, moteris su šeima savo turimame sklype ėmėsi daržininkystės, atsivežė statybinių medžiagų, ketino kasti šulinį, statyti sodo namelį.

Klaipėdietė nuoširdžiai tikėjo, kad sklypas jau jos nuosavybė.

Tačiau situacija pasikeitė 1997 m., kai Galina sunkiai susirgo, ilgai buvo gydoma, galiausiai jai pripažintas neįgalumas. Dirbti sunkių sodo darbų tuo metu ji jau nebegalėjo.

"Todėl nuo 1997 m. daržo jau nesodinau. Tačiau kelerius metus per pavasario-rudens sezoną ne mažiau kaip keturis kartus su šeima atvažiuodavome į sodo sklypą, kepdavome šašlykus, ilsėjomės. Po to vėl sunkiai susirgau, gulėjau ligoninėje, tačiau kasmet mokėjome sodininko nario mokestį po 50 litų, kai 2014 m. iš sodo kaimyno išgirdau, kad aš jau seniai nebesu savo sklypo savininkė", – stulbinamą istoriją papasakojo Galina.

Protokolas Nr. 2

Sužinojusi bauginančią informaciją, kad sodas jau nebe jos, Galina kreipėsi į dabartinę bendrijos pirmininkę Ziną V.

Toji, pasak klaipėdietės, užuot patvirtinusi arba paneigusi šį faktą, primygtinai ėmė reikalauti, kad moteris pasakytų, iš kur ji sužinojusi šitą dalyką.

Po ilgų ginčų Galina išsireikalavo kooperuotos sodininkų bendrijos "Aisė" įgaliotinių susirinkimo, įvykusio 1994 m. liepos 9 d., protokolo Nr. 2 kopiją.

Šis "istorinės" vertės dokumentas patvirtino, kokiu pagrindu Galina ir dar 230 sodininkų tada neteko teisės naudotis savo turimais sklypais.

Įgaliotiniai nutarė, kad neprivatizuoti ir nedirbami sodo sklypai bus atimti iš jų naudotojų "negrąžinant jokių piniginių įmokų".

Štai ką tada per tą susirinkimą pasakė bendrijos valdybos narė M.Ivanova ir tai užfiksuota protokole Nr. 2: "Nedirbami sklypai tai didelis nepatogumas tiems, kurie dirba, nes piktžolės ir sėklos teršia mūsų sodus. Be to, labai negraži aplinka sąskaita tų, kurie nieko neveikdami, skaitosi "šeimininkais". Skaitau, kad teisingai pasielgsime, išjungdami tokius "šeimininkus" iš bendrijos narių. Balsuoju už tai pati ir kviečiu kitus pagalvoti balsuojant" (kalba netaisyta – A.D.).

Pagal šį dokumentą apie atimtus sklypus buvę jų savininkai turėjo būti informuoti asmeniškai raštu.

Galina tvirtino, kad apie tokį "sąmokslą" sužinojo tik po 20 metų.

Jos esą joks rašytinis bendrijos pranešimas niekada nepasiekė, jai niekas to nesakė tiesiogiai, nors, kaip ji pati tvirtina, kasmet iki pat 2014-ųjų mokėjo sodininko nario mokestį asmeniškai sodo pirmininkei.

"Nario mokestį mokėjau reguliariai. Problema tik ta, kad neturėjau sodininko knygelės, kurios primygtinai reikalavau, bet man jos nedavė, aiškindami, kad neatspausdino ir panašiai. Pirmininkė apie įmokėjimą pasižymėdavo savo lapelyje. Jokie kvitai nebuvo išduodami. O sunaikinus turimą lapelį, buvo galima teigti, kad nemoku mokesčių", – įtarė Galina.

Turtas – į ketvirtas rankas

Iš Galinos atimtas sodo sklypas ilgai buvo "laisvas". Ir štai tik 2004 m. pavasarį jį nupirko.

Tų metų gegužės 28 d. bendrijos "Aisė" valdybos nutarimu nuspręsta dalį sklypų parduoti. Tarp jų ir Galinos (Nr. 600).

Minėta žemė turėjo atitekti Irmai Iš Plungės. Tada po du sklypus įsigijo ne tik minėta plungiškė, bet ir dar du jos šeimos nariai, veikiausiai tėvas ir motina.

Po pusmečio dėl nežinomų priežasčių Irma savo sklypą pardavė Sandrai, kuri, kaip paaiškėjo teisme, yra pastarosios sesuo.

Ši sklypu taip pat džiaugėsi neilgai. Moteriai ir jos sutuoktiniui buvo iškelta fizinio asmens bankroto byla, visas jų turimas turtas, taip pat ir žemės sklypas, perduotas bankroto administratoriui.

"Jau greitai bus dveji metai, kai Galina teismuose bando atgauti savo turėtą sklypą. Viename pirmųjų teismo posėdžių paprašėme, jog ginčytinam sklypui pritaikyti teisinės apsaugos priemones, kad jo negalėtų niekas pirkti ar parduoti, kol nesibaigė teismai. Tačiau kaip nustebome sužinoję, jog minėta sodo žemė visai neseniai parduota iš varžytinių aukcione. Pradinė pardavimo kaina, mūsų žiniomis, siekė apie 4 tūkst. eurų", – tikino Galinos advokatas Leonidas Zubanovas.

Pirmininkė neigia pažintį

Dabartinė bendrijos "Aisė" pirmininkė Zina V. dienraščiui dievagojosi, kad jokio kriminalo visoje šioje sodo sklypo istorijoje nėra.

Esą Galina pelnytai jo neteko, nes sklypą buvo apleidusi, be to, jokios Galinos ji net nepažįsta.

Esą apie ją sužinojusi ir šios moters pretenzijas išgirdusi tik 2015-aisiais, kai gavo šaukimą į teismą.

"Tais laikais, jei kelerius metus žemė buvo nedirbama, nemokami mokesčiai, buvo galima iš žmogaus atimti sklypą, jei jis neprivatizuotas. Kada aš atėjau dirbti pirmininke 2001 m., tas sklypas iš Galinos jau buvo atimtas. Aš nieko apie tai nežinau. Sakote, yra mano pavardė įrašyta sklypų atėmimo protokole? Tai dar nieko nereiškia. O ta Galina jokiuose sodininkų bendrijos dokumentuose nefigūravo. Jinai niekad gyvenime nemokėjo mokesčių. Aš tą Galiną iš viso pirmą kartą pamačiau 2015 metais", – dienraščiui aiškino Zina V.

Tai yra šlykštus melas.

"Tai yra šlykštus melas. Su Zina V. bendraujame nuo 2001-ųjų, kai ji tapo bendrijos pirmininke, jai kasmet atiduodavau sodininko mokesčius. Kaip ji gali teigti, kad manęs iki tol nepažinojo?" – piktinosi Galina.

Klaipėdietė skaičiuoja jau antrus metus, kai varsto teismų duris, kad galėtų atgauti tai, kas, jos manymu, iš jos buvo atimta neteisėtai.

Nors Galina tikina, kad pradžioje ieškojo šio klausimo taikaus sprendimo, esą sodo ji vis tiek nebegali dirbti, tad ją tenkintų piniginė kompensacija, tai yra ta suma, kiek buvo įkainotas sklypas.

"Klaipėdos" žiniomis, atsakovai taikytis nepanoro.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų