Klaipėdos leidėjai ignoravo ministerijos konkursą

Kultūros ministerijos rengiamam konkursui "Gražiausios 2020 metų knygos" šiemet nė viena Klaipėdos leidykla nepateikė savo leidinių. Uostamiesčio leidėjų teigimu, daugiametė patirtis rodo, kad sostinės konkursus paprastai laimi "savo rato" atstovai, tad esą dalyvauti juose "svetimiems" nėra prasmės.

Uostamiestyje mažai leidyklų?

Kultūros ministerija nuo 1996 m. kasmet skelbia Knygos meno konkursą, kuriame leidiniai vertinami pagal leidybinio-poligrafinio atlikimo, apipavidalinimo kokybės bei knygos meninės visumos kriterijus.

Teigiama, kad taip siekiama prisidėti prie knygų kultūros ir knygos meno tradicijos puoselėjimo Lietuvoje.

Knygos meno konkurso laureatų paskelbimas ir apdovanojimai – dalis kasmetės Vilniaus knygų mugės, kuri šiemet dėl pandemijos vyks vėliau,  nei įprasta.

Šiais metais konkursui pateikta 118 knygų, išleistų 2020 m. Jas pateikė 55 leidėjai, tačiau tarp jų nėra nė vieno iš Klaipėdos, nors uostamiestyje veikia bent 20 leidyklų, tarp jų – žinomų ir labai solidžių.

Kultūros ministerijos profesionaliosios kūrybos ir tarptautiškumo politikos grupės patarėja Rūta Lazauskaitė, kuruojanti šį konkursą, labai nustebo, kad klaipėdiečių tarp dalyvių nėra.

"Nėra klaipėdietiškų leidyklų? Nebuvau atsižvelgusi geografiškai į tą klausimą. Nemanau, kad Klaipėdoje daug leidyklų. Įdomus pastebėjimas, anksčiau tokiu rakursu nesu pasižiūrėjusi", – dėstė ministerijos atstovė.

Nėra prasmės dalyvauti

Vienas žinomiausių Klaipėdos leidėjų, "Libra Memelensis" leidyklos vadovas Kęstutis Demereckas, paklaustas, kodėl nedalyvavo šiemet Kultūros ministerijos rengiamame konkurse, nors kasmet išleidžia išliekamosios vertės leidinių, tik numojo ranka, esą nėra prasmės.

Nors pernai išleido, kaip pats vadina, šimtmečio knygą "Nemuno delta", ir konkursui tikrai būtų buvę ką pateikti, tačiau leidėjas to daryti nematė prasmės.

Šiemet net nesiunčiau nieko, o kam, jei rezultatas visada vis toks pat?

"Kultūros ministerija net nesidomiu. Kiek esame prašę pinigų leidybai, niekada nieko negavome. Pamenu, kiek tekdavo knygas pateikti parodoms, vis neįtikdavo. Vilniuje jau taip yra: vilniečiai – vilniečiams. Ten jie turi savo draugų ratelį, ir Kultūros ministerijoje niekas nesikeičia, tik – ministrai, o visa kita po senovei. Be to, sostinės požiūris į Klaipėdą visada buvo atsainus visomis prasmėmis", – įsitikinęs K.Demereckas.

Ne ką mažiau skeptiškas tuo klausimu ir kitas uostamiesčio leidėjas – "Eglės" leidyklos vadovas Antanas Stanevičius.

"Tuose konkursuose dominuoja vilniečiai ir ten gali loti, kaip šuo į mėnulį, jokio rezultato nebus. Šiemet net nesiunčiau nieko, o kam, jei rezultatas visada vis toks pat?" – antrino A.Stanevičius.

Dėl panašių priežasčių nedalyvauti Kultūros ministerijos organizuojamame konkurse šiemet nusprendė ir dar vieno klaipėdiečio Sauliaus Jokužio leidykla-spaustuvė.

Antanas Stanevičius. Vytauto Liaudanskio nuotr.

Rinks savo laimėtojus

Tačiau klaipėdiečiai sakosi dėl Vilniuje rengiamų konkursų jokios nuoskaudos nejaučią, nes turi savo knygų šventę.

Kaip tik šiuo metu vyksta 15-asis konkursas "Klaipėdos knyga 2020", tiesa, karantino sąlygomis.

Jo nugalėtojai bus skelbiami neilgai trukus.

Šį konkursą rengianti Klaipėdos miesto savivaldybės I.Kanto viešoji biblioteka rado būdą, kaip išlaikyti uostamiesčio kultūrai svarbią tradiciją.

Konkursui pateikti Klaipėdoje ir ne Klaipėdoje klaipėdiečių parašyti ir išleisti kūriniai.

Konkursui šiemet pateiktos net 34 knygos, tad tikrai negalima tvirtinti, jog uostamiestyje nėra leidyklų ir kuriančių žmonių.

"Tarp miestų, kurie organizuoja savo leidėjų darbų konkursą, mes buvome pirmieji, dabar jį turi ir Šiauliai. O kad ministerijos konkurse klaipėdiečiai retai laimi, tai klasika. Nors buvo pora leidinių – "Drukos" leista knyga "Berlynalijos" buvo apdovanota Knygų mugėje ir Eglės Jokužytės "L.da Vinci pasakos" su taktilinėmis iliustracijomis irgi buvo pastebėta Vilniuje. Bet tai yra pavieniai reti atvejai", – pastebėjo viešosios bibliotekos Meno skyriaus vedėja Birutė Skaisgirienė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Leidėja Eglė Jokužytė

Leidėja Eglė Jokužytė portretas
OHOO "Šiais metais konkursui pateikta 118 knygų, išleistų 2020 m. Jas pateikė 55 leidėjai, tačiau tarp jų nėra nė vieno iš Klaipėdos"- Keista, kad Kultūros ministerija teigia, jog Klaipėdos leidėjai ingnoruoja konkursą!!!! Klaipėdos leidykla "Verslas ar menas", į šį konkursą pateikė dvi knygas skirtas vaikams. Manau, kad Kultūros ministerija ignoruoja Klaipėdos leidėjus!!! O, gal jie NEMATO pristatytų knygų į konkursą? O gal jie NENORI MATYTI Klaipėdos leidėjų? Leidykla pateikė dvi knygas išleistas skirtingais būdais. Knygelė "Neringa ir Naglis", Viktoro Miliūno apsakymas, kurią iliustravo neregys jaunuolis Reinoldas Kelpša. Viena šios knygos versija yra pritaikyta ir specialiųjų poreikių turintiems vaikams su Brailio raštu ir liečiamomis iliustracijomis. Tarptautinė vaikų knygos taryba IBBY šią knygą šiemet išrinko į 2021 metų kolekcinį katalogą, kuriame pristatomos iš viso pasaulio atrinktos 40 unikaliausios knygos vaikams ir jaunimui su negalia.

Pagarba

Pagarba portretas
Mylim ir gerbia. Šaunuoliai

KM

KM portretas
Netiesa. Klaipėdietis Gytis Skudžinskas pateikė 9 savo apipavidalintus leidinius, o leidykla „Taško istorija“ („Verslas ir menas“) pateikė 2 knygas „Neringa ir Naglis“.
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių