Nuo balandžio 1 dienos daugiabučių, kuriuos administruoja „Gargždų butų ūkis“, gyventojai už aplink namą esančios teritorijos priežiūrą turės mokėti Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos nustatytą mokestį. Daugiabučių savininkų bendrijos bei jų neįkūrę daugiabučių gyventojai patys privalės rūpintis teritorijos tvarkymu arba samdyti tokias paslaugas teikiančią įmonę.
Paslaugą finansavo savivaldybė
Savivaldybės taryba pernai spalį atnaujino Klaipėdos rajono miestų ir kitų gyvenamųjų vietovių tvarkymo, švaros ir viešosios tvarkos taisykles, patvirtintas dar 2007 m.
Visi nekilnojamojo turto savininkai, nuomininkai, prekybininkai bei kiti fiziniai ir juridiniai asmenys, įskaitant ir daugiabučių gyvenamųjų namų administratorius bei savininkų bendrijas, turės tvarkyti faktiškai naudojamas teritorijas. „Faktiškai naudojama teritorija laikoma teritorija iki gretimos, teisės aktų nustatyta tvarka priskirtos ar faktiškai naudojamos teritorijos, bet ne daugiau kaip 20 metrų nuo pastatų išorinių aitvarų“, – paaiškino Komunalinio ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjas Virgilijus Liepinis.
Teritorijas prie daugiabučių dabar valo seniūnijų valytojos. Už šį darbą mokama iš savivaldybės biudžeto. Privačių namų savininkai, įmonės, organizacijos, kaip iki šiol taip ir toliau prižiūrės savo aplinką. Bendro naudojimo teritorijų tvarkymą organizuoja ir koordinuoja seniūnijos.
Mokestis – valytojų atlyginimams
Dar 2008 m. Klaipėdos rajono savivaldybės taryba nustatė daugiabučiams namams priskirtų teritorijų priežiūros tarifą – gyventojai turėtų mokėti 0,21 Lt be PVM už 1 kv. m bendro buto ploto, tačiau ši rinkliava nebuvo renkama, o už paslaugas sumokėdavo savivaldybė.
„Jeigu buto plotas yra 65 kv. m, per mėnesį už aplinkos tvarkymą tektų atseikėti apie 16 Lt. Šis mokestis būtų skiriamas valytojų darbo užmokesčiui finansuoti, tačiau padengtų tik dalį reikalingų lėšų. Likusi ir toliau būtų skiriama iš savivaldybės biudžeto“, – informavo V. Liepinis.
Nors mokestis buvo nustatytas prieš penkerius metus ir nuo to laiko kone dvigubai pakilo valytojų darbo užmokesčio fondas, tarifo nesirengiama didinti.
Manoma, kad šį mokestį turėtų administruoti „Gargždų butų ūkis“, kuris gyventojams pateikia ir kitas sąskaitas.
Turėtų pasirinkti administratorių
Daugiabučių bendrijų bei daugiabučių, kuriose nėra įkurtų savininkų bendrijų, gyventojai tvarkysis patys arba samdys paslaugų teikėjus.
„Nors pagal Civilinį kodeksą savininkai, nesudarę jungtinės veiklos sutarties ar bendrijos, turėtų pasirinkti Vyriausybės nustatyta tvarka administratorių“, – atkreipė dėmesį Turto valdymo skyriaus vedėjas Audrius Kampas.
Tiesa, organizuoti jų susirinkimus privalėtų Savivaldybė. „Rajone yra 686 daugiabučiai namai, kuriuose – 6665 butai ir negyvenamosios patalpos. „Gargždų butų ūkis“ administruoja tik apie 70 daugiabučių Gargždų mieste.
Būtų reikalingas specialistas, kuris rūpintųsi daugiabučių administratorių parinkimo ir skyrimo klausimais bei vykdytų Vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 43 punkte nustatytą savivaldybės savarankišką funkciją – gyvenamojo namo butų ir kitų patalpų savininkų bendrijos valdymo organų, Savivaldybės paskirtų administratorių, veiklos priežiūrą ir kontrolę“, – sakė A. Kampas.
Savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas pasiūlė dėl etato kreiptis į tarybą. Sprendimo projektas jau parengtas ir kitą savaitę bus svarstomas tarybos posėdyje.
Naujausi komentarai