Pereiti į pagrindinį turinį

Kontrabandinės cigaretės jau vežamos ir į namus (papildyta)

2010-11-22 05:00
Pasiūla: Senajame turguje už 5 litus siūloma įsigyti "Saint George" ir "Marshal" cigarečių.
Pasiūla: Senajame turguje už 5 litus siūloma įsigyti "Saint George" ir "Marshal" cigarečių. / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Uostamiesčio centre net ir pareigūnų akivaizdoje kontrabandinių cigarečių prekyba klesti. O tiems, kurie tingi ateiti iki turgaus arba perka itin didelį kiekį,  rūkalai atvežami tiesiog į namus, kaip pica.

Prekybos taškai – amžini

Klaipėdoje kontrabandinių cigarečių prekybos taškai nesikeičia jau keletą metų. Populiaru rūkalų įsigyti Senojo turgaus prieigose. Kontrabanda prekiaujama ir greta Naujojo turgaus, tereikia pereiti gatvę. Amžinu ir nepajudinamu čigonų bastionu tapusi teritorija šalia prekybos centro Žvejybos uosto rajone.

"Cigarečių nereikia?" Tokiu klausimu pasitinkamas kas trečias į Senąjį turgų skubantis pirkėjas. Visą vasarą atvirai kone už skvernų gaudę potencialius cigarečių pirkėjus, šiuo metu kontrabandinių rūkalų prekeiviai tapo atsargesni – jie apsistatė keturių–penkių stebėtojų grupėmis.

Senojo turgaus prekeiviai klientais apsimetusius žurnalistus nužvelgia jau iš tolo. Norėdamas įsigyti kontrabandinių cigarečių, nešinas fotoaparatu į turgų neįžengsi.

Tik porą kartų apsukus ratą aplink vilnonėmis kojinėmis ir šlepetėmis nukrautus prekystalius, sulauki pagyvenusios prekeivės supratingo linktelėjimo.

"Cigarečių? Jums kiek?" – paslaugiai suklega prekybininkė.

Moterį akylai seka dar keli bičiuliai. Vienas jų stoviniuoja pasilypėjęs ant laiptų. Du žemesnio ūgio veikėjai trinasi minioje, netoliese vilkdama kojas slampinėja pagyvenusi čigonė. Visų jų užduotis – įdėmiai stebėti aplinką.

Į klausimą, kokių cigarečių galėtume įsigyti, prekeivė dosniai vardija asortimentą.

"Gal jums "Saint George"? Per stiprios? Tuomet galiu pasiūlyti "Marshal". Pabandykite. O vyrui gal stipresnių paimsite?" – siūlė pardavėja.

Įdavus dvidešimtinę, pardavėja mikliai skuodžia iki artimesnio turgaus prekybininko. Iš pastalėje laikomo krepšio ištraukia cigaretes ir vėl kulniuoja atgal.

Pasirodžius fotografui, tuoj pat pripuola prekybininkės "apsaugininkai". Žemaūgiai jaunuoliai bando stiebtis ir kūnais dengti prekeivę, rankose laikančią cigaretes.

Nepaisant kliūčių, sandoris įvyko. "Marshal" pakelis atsiėjo vos 5 litus.

Cigaretės – iš rankų į rankas

Taikos prospekte, kitapus gatvės, ties Naujuoju turgumi, situacija kiek kitokia. Čia pirmyn-atgal zujanti veikėjų kompanija kur kas didesnė nei Senajame turguje.

Prie prekybos centro nuolat stoviniuoja mažiausiai trijų vyrų "brigada". Kiek atokiau, parimęs ant dviračio vairo, dairosi dar vienas veikėjas. Strateginę vietą prie alaus baro įėjimo užsiėmė dar vienas dėmesio į save neatkreipiantis pusamžis vyras, guviai akimis šaudo ir taksi vairuotojas.

Čia prekyba vyksta nuolat. Dviem alaus į parduotuvę sulaksčiusiems bičiuliams cigaretės parduodamos nesimuistant – matyt, vietiniai.

Inteligentiška pagyvenusi pora nepasirodo tokia patikima. Kol moteriškė su pirkiniais kulniuoja namų link, vyras bando nusipirkti pigesnių cigarečių.

Įdavus pinigus, prekės iškart negausi. Cigarečių blokas keliauja iš vienų rankų į kitas, lyg koks krepšinio kamuolys, su keliais perdavimais. Maišelis su cigaretėmis galiausiai įbrukamas pensininkui į rankas.

Per valandą prekeiviams net keliolika kartų tenka bėgioti iki šalia esančio baro, kur, tikėtina, sudėtos cigaretės. Maišelių su blokais prekybininkai skuodžia į priešingą pusę, už gretimo gyvenamojo namo kampo.

Prie šio prekybos centro įsikūrusio kiosko pardavėja neslepia, kad kioske cigarečių niekas neperka.

"Jokio pelno, vos išgyvename. Čia tik kramtomosios gumos jaunimas perka", – aiškino pardavėja.

Prekyba policininkų akivaizdoje

Žurnalistai, dvi dienas stebėję šio "taško" veiklą, pamatė, jog kontrabandą platinantys žmonės čia jaučiasi nepagaunami. Ketvirtadienį netikėtai pasirodžius policijos pareigūnams, prekeiviai tik ramiai susikišo rankas į kišenes.

Tačiau aikštelė prie prekybos centro ištuštėjo tik penkiolikai minučių, kol policijos inspektoriai išvaikė gėlytėmis prekiaujančias močiutes ir nubaudė vieną kojines pardavinėjusį vyriškį.

Kelioms minutėms atsitraukę į atokesnius kampus, patyrę cigarečių prekeiviai į senąsias vietas stojo iškart, kai išvažiavo policijos automobilis.

Tačiau dar net neišvažiavus policininkams, pasiteiravus atokiau stovinčio vyriškio, kur nusipirkti cigarečių, rusakalbis gudriai sumirksėjo akytėmis.

"O kiek panelei reikia? Lukterk, kol ana jie nuvažiuos. Po penkis litus už pakelį gerai bus?" – išrėžė kauštelėjęs vyriškis.

"O ką mes galime padaryti? Jie visi yra gaudyti pergaudyti, bausti ne kartą ir ne du", – dievagojosi apylinkės inspektoriai.

Asortimentas – pagal kišenę

Žvejybos uosto rajone prie prekybos centro dešimtmečiais versliuką "sukantys" čigonai į ilgas derybas nesivelia. "Saint George" pakelis čia parduodamas už 5 litus. Šią savaitę po 6 litus galima įsigyti ir "LM" pakelį. Vasarą rūkaliams prekeiviai siūlė ir "Marlboro" cigarečių.

Visų šių kontrabandinių gėrybių siūloma pirkti ir didesniais kiekiais. Į užsienį uždarbiauti vykstantiems tėvynainiams prekės siūlomos urmu. Sutarus kainą, kuri, atsižvelgiant į  perkamą kiekį, koreguojama nuolaidomis, cigarečių gali gauti net dėžėmis.

"Kur privežti, sakykite adresą", – nustebina prekybininkų paslaugumas.

Kontrabanda – į namus
Tačiau tarp nelegalių rūkalų prekeivių atsirado "savižudžiais" operatyvininkų vadinamų išsišokėlių.
Dar šios vasaros pabaigoje nedideliam būriui klientų cigaretės blokais buvo vežiojamos kone į namus. Mobiliuoju telefonu susisiekus su prekeiviu, buvo galima užsisakyti cigarečių bloką į sutartą vietą.
"Bet kam nebūtų pardavę, reikėjo žinoti, nuo ko perduoti linkėjimus. Tuomet siūlė "LM", "Winston" ir "Marlboro" cigaretes. Pakelio kaina siekė penkis litus", – dienraščiui pasakojo vienas pirkėjų.
Pareigūnai spėja, kad tai galėtų būti mažais kiekiais kontrabandines cigaretes gabenantys asmenys, neturintys savų pardavėjų tinklo gatvėje.
Pasienio, muitinės ir policijos pareigūnai lyg susitarę tikino, kad uostamiestį nelegalūs rūkalai pasiekia nedidelėmis siuntomis.
"Niekas priekabomis neveža. Saugoti didelius kiekius miesto centre yra pavojinga", – pabrėžė Pakrančių apsaugos rinktinės Operatyvinės veiklos skyriaus viršininkas Ričardas Nižinskas.
Papildyta:

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariate per devynis šių  metų mėnesius atlikta 246 priemonės išaiškinant kontrabandinių rūkalų prekeivius, surašyti 352 protokolai, išimta 29 tūkst. 389 pakeliai cigarečių. Daugiausiai nusižengimų užfiksuota Klaipėdos mieste.

Pirmajame komisariate surašyti 77 protokolai. Antrajame – komisariate surašyti 198 protokolai.

„Žmonės vis dar nežino, kad už kontrabandinių cigarečių prekybą nėra baudžiama sušaudymu“, – tikino Viešosios tvarkos biuro specialistė Rasa Švanienė.

Pasak pareigūnų, šalies viduje kontrabandinėmis cigaretėmis  prekiaujantys asmenys nėra baudžiami už kontrabandos laikymą.

„Visa bėda, kad mes sulaikome ne kontrabandines cigaretes. Paradoksas, tačiau įstatymai tai įvardija, kaip akcizais apmokestinamas prekes“, – tikino pareigūnė.

Kontrabanda pripažįstamos tik tos prekės, kurios yra gabenamos per valstybės sieną, nepateikiant prekės dokumentų ir nesumokant mokesčių.

„Taip pat jei prekė gabenama ne per postą, tuomet ji įvardijama kaip kontrabanda. O mūsų darbas yra nustatyti akcizais apmokestinamų prekių prekybos taisyklių pažeidimus. Todėl už tokią veiklą numatyta tik administracinė atsakomybė. Kodėl nesigilinama kodėl tai nėra kontrabanda?“, – pastebėjo pareigūnė.

Nors Vyriausybė praėjusią savaitę priėmė svarstymui siūlymą griežtinti  atsakomybę už nelegalių rūkalų prekybą, tačiau kol kas už kontrabandinių cigarečių pirkimą jokios atsakomybės nenumatyta.

Siūloma įvesti didesnes baudas ir įteisinti iki keturių metų laisvės atėmimo bausmę už kur kas mažesnį akcizinių prekių turėjimą, laikymą, gabenimą ir prekybą. Vietoje 250 MGL (32,5 tūkst. litų) vertės rūkalų turėjimą, nuo šiol numatoma, kad gabenant 6,5 tūkst. litų vertės cigarečių krovinį jau grės baudžiamoji atsakomybė ir reali laisvės atėmimo bausmė.

 

Antrojo policijos komisariato Viešosios policijos tyrėjas Albinas Misevičius:

Rusijoje 1,20 lito kainuojantis cigarečių pakelis gatvėje parduodamas už 4,5–5 litus. Parduotuvėje "Saint George" pakelis kainuoja 6,20 lito. Sulaikyti perpardavinėtojai giriasi, kad uždirba po 100 litų per dieną. Gatvėje kontrabanda prekiaujantys pardavėjai gali sulaukti tik administracinių baudų. Anksčiau buvo galima turėti 4 pakelius cigarečių, pasikeitus įstatymams, nuo šiol galima nešiotis 10 pakelių. Bute galima laikyti 21 pakelį. O kaip į butą patekti be sankcijos? Ne kartą sulaikytos ir teistos romų tautybės moterys turi sukaupusios šimtatūkstantines baudų sumas. Jų niekada nemokės, areštinėje nesėdės, nes augina mažamečius vaikus. Daugiausia viena 30-metė pilietė turi 795 tūkst. litų baudų. Kiti sukaupę po – 414 tūkst. litų, 272 tūkst., 292 tūkst. litų baudų. Būtų mažiau problemų, jei būtų baudžiami ne tik pardavėjai, bet ir pirkėjai. Kol yra paklausa, bus ir pasiūla. Per šiuos metus Antrojo komisariato teritorijoje nustatyti 205 kontrabandinių cigarečių prekybos atvejai, atimta 3,5 tūkst. pakelių cigarečių".

 

Klaipėdos teritorinės muitinės pareigūnai išaiškino akcizais apmokestinamų prekių gabenimo tvarkos pažeidimų:

2010 m. – surašyti 1419 ATPK protokolai, paskirta  934 270 Lt baudų.

2009 m. – surašyti 1416 ATPK protokolai, paskirta 1 118 080 Lt baudų.

2008 m. – surašyti 1162 ATPK protokolai, paskirta 945 560 Lt baudų.

Kainos

Parduotuvėje cigarečių pakelis vidutiniškai kainuoja apie 7 Lt.

Turguje cigarečių pakelis vidutiniškai kainuoja apie 5 Lt.

Iš pirmų rankų parduodamų kontrabandinių cigarečių pakelio kaina – 3,70 Lt.

Rusijoje cigarečių pakelis vidutiniškai kainuoja 1,20 Lt.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų