N.Puteikis sulaukė kritikos

Trečiadienį Klaipėdoje vykusiame išvažiuojamajame posėdyje kultūros viceministras stebėjo audringą diskusiją tarp savivaldybės atstovų, architektų, verslininkų ir Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio vedėjo Naglio Puteikio.

Š.m. birželio-rugpjūčio mėn. Klaipėdos miesto savivaldybė (toliau - Savivaldybė) sulaukė projektavimo įmonių, dirbančių su miesto plėtrai ir strateginių tikslų įgyvendinimui svarbiais Savivaldybės projektais, įtrauktais į valstybės planuojamų projektų sąrašus (Valstybės investicijų arba ES struktūrinių fondų programas), raštų dėl sunkumų, su kuriais susiduria, derindamos objektų techninius projektus su Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Klaipėdos teritoriniu padaliniu (toliau - KPD). Įmonės informavo Savivaldybės administraciją apie sudėtingą ir ilgalaikį derinimo procesą bei projektų derinimo procedūrų vilkinimą.

Dauguma projektų yra numatyti Klaipėdos miesto plėtros strateginiame plane 2007-2013 metams. Tai: „Danės upės krantinių nuo Biržos tilto iki upės žiočių tvirtinimas bei jachtų, mažųjų laivų uosto Klaipėdos piliavietėje įrengimas“; „Naujo Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus saugyklos pastato statyba ir teritorijos sutvarkymas etapais“; Klaipėdos miesto piliavietės atgaivinimui skirti projektai (kurie, būtina pabrėžti, yra įtraukti į projektų grupę „Jūros vartai“, kuri 2008 m. spalio 8 d. LR Vyriausybės  nutarimu Nr. 1021 yra pripažinta valstybei svarbiu ekonominiu projektu): „Visuomeninių renginių infrastruktūros buvusioje pilies teritorijoje suformavimas“ bei „Esamų Klaipėdos pilies princo Frydricho ir princo Karlo bastionų rekonstrukcija, išvystant Mažosios Lietuvos istorijos muziejų“; „Gamybinio pastato Bangų g. 5 A (buvęs Bangų g.7)rekonstrukcija, pritaikant kultūros bei smulkaus ir vidutinio verslo reikmėms“; „Viešosios erdvės - aikštės (kiemo) Bažnyčių g. rekonstrukcija meno kūrinių eksponavimui bei visuomeniniams renginiams“.

Savivaldybė, išanalizavusi informaciją ir pridėtą medžiagą, kreipėsi į aukštesnes institucijas, prašydama imtis neatidėliotinų veiksmų, sprendžiant Klaipėdos mieste susidariusią situaciją, derinant Savivaldybės vykdomus projektus su KPD. Kreipimasis buvo išsiųstas LR Prezidentei D.Grybauskaitei, LR Ministrui pirmininkui A.Kubiliui, LR Seimo pirmininkui A.Valinskui, LR Kultūros ministrui R.Vilkaičiui, LR Ūkio ministrui D.Kreiviui, LR Aplinkos ministrui G.Kazlauskui bei Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorei D.Varnaitei.

Rašte Savivaldybė konstatavo, jog ją neramina įžvelgiamos tendencijos mastas - bendra minėtų projektų vertė virš 50 mln. litų. Tuo metu, kai valstybė siekia, kad paspartėtų ekonominis augimas, kuo greičiau būtų pradėtos įsisavinti ES lėšos, Klaipėdoje klostosi priešinga situacija. Savitiksliai KPD darbo metodai, kurie pasireiškia projektų įgyvendinimo terminų neįvertinimu ir nesiorientavimu į galutinio rezultato siekimą, žlugdo projektavimo įmonių ir Savivaldybės įsipareigojimų įgyvendinimą. KPD ir patariamosios visuomeninės kultūros paveldo komisijos prie KPD manipuliavimas nuomonėmis, sprendėjų kompetencijos viršijimas apsunkina derinimo procesą.

Neretai projektavimo sąlygoms išduoti pateikiami KPD reikalavimai būna labai abstraktūs, o derinimo metu arba išlieka tokie pat neapibrėžti, arba imami formuluoti nauji, apie kuriuos net nebuvo užsiminta pirminiuose reikalavimuose. Darytina išvada, kad projektai sąmoningai arba dėl procedūrų neišmanymo bei kompetencijos stokos stumiami į rizikos grupę. Įžvelgiamas ir negeranoriškas požiūris į  Savivaldybės vardu vykdomus projektus, pasigendama partnerystės ir bendros atsakomybės.    

Savivaldybė pakvietė atitinkamas institucijas suorganizuoti išvažiuojamąjį posėdį ir, vietoje įvertinus susiklosčiusią situaciją, pasiūlyti neatidėliotinus jos sprendimo būdus. Reaguodama į Savivaldybės raštą, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorė D.Varnaitė 2009 m. rugpjūčio 25 d. įsakymu sudarė komisiją, kuriai yra pavesta išnagrinėti susidariusią situaciją Klaipėdoje. LR Seimo pirmininkas A.Valinskas 2009 m. rugpjūčio 25 d. situaciją pavedė išsiaiškinti Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetui. 2009 m. rugsėjo 1 d. Vyriausybės kancleris Ministro pirmininko pavedimu kreipėsi į LR Kultūros ministeriją ir Kultūros paveldo departamentą, prašydamas išnagrinėti situaciją ir apie priimtus sprendimus informuoti Vyriausybę.

Vakar Savivaldybėje įvyko LR Kultūros ministerijos inicijuotas išvažiuojamasis posėdis, kuriame dalyvavo LR Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Dainius Budrys, LR Kultūros viceministras Liudas Šukys, VšĮ LVPA Klaipėdos ir Tauragės skyriaus vadovas Žilvinas Balsevičius, Klaipėdos miesto meras Rimantas Taraškevičius, Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorius Aloyzas Každailevičius su gausia administracijos darbuotojų komanda, projektavimo firmų „COWI Baltic“, „A405”, “Pilis”,“Uostamiesčio projektas” atstovai, KPD Klaipėdos teritorinio padalinio vedėjas Naglis Puteikis bei D.Varnaitės sudarytos komisijos nariai Rimantas Kraujalis, Vygandas Čekanauskas, Vidmantas Puidokas, Klaipėdos universiteto rektorius Vladas Žulkus, UAB “Memelio miestas” gen.direktorius Darius Anužis, VšĮ “Klaipėdos ekonominės plėtros agentūra”Raimonda Laužikienė, projektas „Jūros vartai“ vadovė Eglė Valiukienė.

Susitikimo, užtrukusio net tris valandas, metu vyko arši Klaipėdos architektų ir KPD padalinio vadovo diskusija apie įgyvendinamų projektų derinimo eigą ir problemas. Pagrindiniai architektų priekaištai buvo dėl neapibrėžto sąlygų projektavimo sąvadui išdavimo laiko, nuolat formuluojamų naujų sąlygų, kurios nebūna numatytos projektavimo sąvade, nekonkrečių ir dažnai nepagrįstų pastabų, suminio (bendro) projekto derinimo terminų vilkinimo (analizuoti projektai yra derinami nuo 4 iki 9 mėn.).

Architektų sąjungos pirmininkė akcentavo architekto-eksperto, kuris galėtų pagrįstai ir profesionaliai teikti pastabas dėl pastatų konstrukcinių ir architektūrinių dalykų, nebuvimo KPD padalinyje. Diskutuota ir dėl visuomeninės kultūros paveldo komisijos prie KPD padalinio įgaliojimų ir kompetencijos. Pabrėžta, jog valstybės tarnautojų pareiga atlikti tarpininkų tarp projektuotojo ir įstatymo raidės funkciją, t.y. padėti, bendrai ieškoti sprendimų. Tačiau šiuo metu yra nuolat ieškoma būdų pasakyti „ne“.

Savivaldybės specialistai akcentavo KPD padalinio atsakomybės už bendrus, visuomenės poreikiams reikalingus projektus. Pabrėžta ir partnerystės stoka, valstybinių institucijų bendradarbiavimo klausimas - skirtingi terminai, nėra bendros vizijos, siekio kartu įgyvendinti projektus. Išsakyti pasiūlymai, susiję su įstatyminės bazės korektūromis: aiškiai reglamentuoti terminus, įvesti architektų - ekspertų specialistų pareigybes, pakeisti eskizų derinimo procedūrą, suderinti statybos ir paveldosaugos teisės aktus.

Pabaigoje pasisakęs bendrovės „Memelio miestas“ generalinis direktorius D.Anužis, pristatė ilgą savo projekto H.Manto 11 rengimo ir derinimo eigą bei teigė, jog atsidūręs akligatvyje, nusprendė tiesos ieškoti teisme.

Reziumuodami architektai išsakė savo lūkesčius ir viltį, jog artimiausiu metu bus rastas bendras kompromisas ir projektai bus įvertinti skubos tvarka ir priimtas palankus sprendimas, o ateityje bus bendradarbiaujama argumentuota specialistų kalba. Tačiau N.Puteikis tik pasiūlė keliems projektams kreiptis į Valstybinę kultūros paveldo komisiją, kuri arbitro teisėmis galėtų  išspręsti susidariusius ginčus. O kitiems - ir toliau derinti savo projektus darbo eiga. Tačiau konkrečių terminų KPD padalinio atstovas nenurodė.


Šiame straipsnyje: Naglis Puteikis

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių