Antrąjį šių metų savaitgalį Klaipėdą vėl užklupo stipri vėtra. Šeštadienio pavakarę atkakęs ciklonas dar ir vakar stabdė uosto darbą, vartė medžius ir niokojo pastatus. Meteorologai stichinį reiškinį pakrikštijo Feliksu.
"Vaikutis" įsisiautėjo
Jau tampa įprasta, jog artėjant savaitgaliui meteorologai perspėja apie į pajūrį atkeliaujančią audrą. Du šių metų savaitgalius uostamiestyje žymėjo smarkūs, stichinio reiškinio ribą pasiekę vėjai.
Šio savaitgalio audra į Klaipėdą pasibeldė dar šeštadienio pavakarę. Vėjas iki 20 m/s fiksuotas jau apie 18 val., tačiau tuomet jis dar buvo pietinių krypčių.
Meteorologai tada prognozavo, jog smarkiausiai vėjas įsibėgės, kai pasisuks iš Vakarų. Didžiausio audros šėlo tikėtasi sekmadienį apie 3 val. nakties.
"Galbūt tai daugiau Felikso vaikutis", – šeštadienio vakarą dar aiškino Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Jūrinių prognozių skyriaus budinti meteorologė.
Tačiau šis "vaikutis" virto stipriu ir nepažabojamu Feliksu. Nuo 20 val. nuspręsta riboti laivų eismą Klaipėdos uoste, darbą sustabdė Senoji Smiltynės perkėla, į Vokietiją bei Švediją neišplaukė didieji jūriniai keltai.
Papildomų saugumo priemonių buvo imtasi ir dėl suskystintųjų gamtinių dujų laivo-saugyklos "Independence". Šaliai svarbų strateginį objektą savaitgalį saugojo du vilkikai.
Rikiavosi laivų eilės
Didžiausią greitį vakarų vėjas pasiekė sekmadienio naktį. Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinio direktoriaus padėjėja ryšiams su visuomene Dovilė Ringis informavo, jog apie 5 val. ryto uraganas įsisiautėjo iki 34 m/s.
Sekmadienį galimybės įplaukti į uostą laukė devyni laivai, iš kurių du – tanklaiviai.
Du jūriniai keltai iš uosto taip ir neišplaukė iki sekmadienio vakaro, taip pat nebuvo priimta naujų laivų. Tiesa, apie 18 val. nuo laivo-saugyklos buvo paleistas vienas vilkikas, silpstant vėjui jo nebereikėjo.
"Jokių incidentų uoste nebuvo. Turint omenyje, kokios buvo oro sąlygos, viskas praėjo sklandžiai", – konstatavo D.Ringis.
Nuvertė kaminą
Po uosto pirmieji audros šėlą pajuto Klaipėdos ugniagesiai. Pagalbos prašymų virtinė prasidėjo apie 23 val. šeštadienį ir visoje apskrityje gelbėtojus vaikė iki pat sekmadienio vakaro.
Sekmadienio naktį ugniagesiai 18 kartų reagavo į įvairius iškvietimus, iš kurių 13 kartų buvo pranešta apie vėjo išverstus ir ant kelio gulinčius medžius.
Minijos g. naktį nuvirtęs medis nestipriai apgadino tris automobilius, o viename Sportininkų g. namų stiprus vėjas nuvertė kaminą.
Ugniagesiai triūsė ir visą sekmadienį. Gelbėtojai iš vienos vietos galvotrūkčiais skubėjo į kitą.
"Vos spėjame suktis. Važiuojame ir važiuojame", – sekmadienio popietę teigė Klaipėdos apskrities valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo valdybos budinčios pamainos viršininkas.
Ugniagesiai ne tik laukė pranešimų apie vėjo išverstus medžius, bet ir stengėsi užkirsti kelią tokiems atsitikimams. Netoli Klaipėdos muzikinio teatro buvo pašalintas pavojingai pasviręs lapuotis.
Danėje plūduriavo pakyla
Sekmadienio popietę nuo ką tik atidaryto Pilies tilto atitrūko pontoninė pakyla.
Ji buvo sumontuota tilto remonto metu. Smarkus vėjas šį metalo monstrą upe nunešė iki greta esančio Biržos tilto. Ugniagesiai patikino, jog informacija apie tai nedelsiant buvo perduota Klaipėdos savivaldybei, mat stipraus vėjo blaškomai pakylai pralindus pro Biržos tiltą galėjo kilti grėsmė ir netoli stovinčiam burlaiviui "Meridianas".
Problemą pavyko išspręsti operatyviai, pakyla pro tiltą nepralindo, tik kurį laiką daužėsi į jį ir netrukus buvo pritvirtinta Danės krantinėje.
Iškart po to ugniagesiai skubėjo į Girulius, nes pranešta, jog netoli darželio "Giliukas" vėjas nuvertė medžius, kurie paskui save nusitempė ir du elektros stulpus. Laimei, incidento metu arti nebuvo žmonių ir niekas nenukentėjo.
Nuplovė kopas
O savaitgalį pajūryje žmonių netrūko. Net ir raginami meteorologų nekišti nosies į lauką klaipėdiečiai būriais traukė prie jūros.
"Situacija tokia, kaip vasarą. Žmonių labai daug, susidarė spūstys, smalsuoliai traukia į visus paplūdimius", – situaciją apibūdino įstaigos "Klaipėdos paplūdimiai" direktoriaus pavaduotojas Aleksandras Siakki.
Nesibaimindami realaus pavojaus žmonės plūdo į Melnragės, Girulių bei Smiltynės paplūdimius. Pašnekovo teigimu, jau dabar aišku, kad įsišėlusi jūra pridarė nemažai nuostolių, tačiau tiksliai įvertinti kol kas sunku.
Vanduo apgadino daugumą žiemai pajūryje paliktų vasaros kavinių paviljonų, paplovė kopas, vandens nesulaikė ir kopas turėjusios apsaugoti šakos.
"Visur pajūryje tiesiog nuklota kavinių lentomis ir šakomis. Audra vis nerimsta ir daro daugiau nuostolių", – konstatavo A.Siakki.
Nemažai bėdos Feliksas pridarė ir Smiltynėje. Čia jau šeštadienį bangos ritosi iki pat gelbėjimo stoties, o sekmadienio rytą ji rasta smarkiai apgadinta.
"Paplovė kaip reikiant", – patikino direktoriaus pavaduotojas.
Bangos ir vėjas smarkiai išplovė smėlį iš po statinio, išvartė šalia stovėjusius paplūdimio rakandus. Vanduo apsėmė ir niokojo įrengtas paplūdimio vaikų žaidimų aikšteles.
Palygino su Anatolijumi
Audra smarkiai pasidarbavo ne tik Klaipėdoje. Nuostoliai skaičiuoti ir Kuršių nerijoje.
Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos vadovė Aušra Feser informavo, jog Feliksas Nidoje buvo gana ramus ir didesnių nuostolių paplūdimiams nepadarė. Vanduo čia pasiekė kopas, tačiau jų nepaplovė, kur kas liūdnesnė situacija Pervalkoje.
"Ten maždaug 300 metrų paplovė kaip reikiant", – konstatavo pašnekovė.
Įsismarkavusi stichija Pervalkos paplūdimiuose sulaužė ir visus buvusius medinius takus, beliko tik metaliniai. Nidoje stipraus vėjo neatlaikė vis dar papuošta stovėjusi miesto eglė. Vakaris nulaužė žaliaskarės viršūnę.
Direktorė neabejojo, jog didžiausi nuotoliai vis dėlto bus padaryti Smiltynės paplūdimiuose. Sekmadienį nuo ten esančių kopų nebuvo galimybės nusileisti.
"Bus nuplauta keletas kilometrų. Yra likusi tik stati kopa, kuri paskui virs ir mažės", – konstatavo A.Feser.
Pašnekovės teigimu, nuo 1999-ųjų gruodį siautėjusio Anatolijaus iki šiol nebūta 30 m/s viršijusio vėjo.
Krante – sprogmenys
Į Melnragę prie šiaurinio molo skubėjusius žmones išgąsdino jūros išmesti vokiški atrilerijos sprogmenys.
Didelės bangos į krantą išmetė 11 Antrojo pasaulinio karo sviedinių – 10 buvo išmesta vienoje vietoje ir vienas kiek toliau. Į įvykio vietą išskubėjo išminuotojai, o policijos pareigūnai ribojo smalsuolių patekimą prie radinių.
Uostamiesčio policijos pareigūnų teigimu, sprogmenys nebuvo pavojingi, tikimybė, jog klaipėdiečiams apžiūrint jie galėtų sprogti buvo visiškai menka.
Paliko be elektros
Iki pat sekmadienio vakaro tūkstančiai pajūrio gyventojų liko be elektros energijos.
Sekmadienio rytą įsisiautėjusi audra visoje šalyje nutraukė elektros tiekimą 10 tūkst. vartotojų.
Apie 8 tūkst. gyventojų be elektros liko Klaipėdos apskrityje. Daugiausia gedimų užfiksuota Tauragėje, Gargžduose ir Kretingoje.
2 tūkst. vartotojų elektros neturėjo Kauno regione. Bendrovės "Lesto" atstovo Martyno Burbos teigimu, dažniausiai nutrūkęs elektros energijos tiekimas – smarkaus vėjo padariniai: nutrauktos oro linijos, ant jų užvirtę medžiai.
"Šiai gamtos stichijai ruošėmės jau penktadienį. Šalinant gedimus dirba maksimalios pajėgos", – tikino M.Burba.
Įdienojus vėjas vis stiprėjo ir Klaipėdos apskrityje be elektros jau buvo likę 13 tūkst. vartotojų. Kol bendrovės darbuotojai šalino nakties audros padarinius, Feliksas žėrė naujus gedimus.
"Darome viską, kad tiekimą iki nakties atnaujintume bent didžiajai daliai vartotojų", – užtikrino M.Burba.
Nurimo tik naktį
Vakar miestą talžęs vėjas rimti pradėjo tik vakare. Apie 18 val. vėjo greitis dar siekė apie 25 m/s, pradėjo lyti, iš dangaus leidosi šlapios snaigės.
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Jūrinių prognozių skyriaus meteorologai žadėjo, jog Feliksas nurims antroje pirmadienio nakties pusėje ir toks išsilaikys dienos pradžioje.
Pirmadienio popietę ar pavakarę vėjas gali vėl sustiprėti iki 15–18 m/s, tačiau tai nereiškia, kad vėtra grįžta.
Naujausi komentarai