Pajūriui prie Melnragės trūksta dėmesio

Klaipėdos miestas, turintis unikalių vietų pajūryje, jas išnaudoja pernelyg menkai.

Pajūrio kultūrinimo tendencija

Ne vienas klaipėdietis, apsilankęs netoliese esančiuose pajūrio miestuose, lieka sužavėtas tuo, kaip yra įrengta prieškopėse ar kopose, ypač Latvijos Ventspilyje ar Liepojoje.

Pajūryje įrengti ištisi plotai vaikščiojimo, dviratininkų takų, atvirų sporto ir pramogų kompleksų. Ventspilyje netoli jūros yra unikalus laivų inkarų muziejus. Šalia jo įrengtas geležinkelio siaurukas, kuris vežioja žmones po pajūrio parką.

Sovietmetis iš Lietuvos pajūrio niekaip nesitraukia.

Tendencija kultūrinti pajūrį, pritaikyti žmonėms yra daugelyje Vakarų Europos uostamiesčių, pajūrio miestų.

Lietuvoje daug kas kitaip. Neseniai pasirodė žinia, kad Palangos kopose išdygo didžiuliai namai. Sovietmetis iš Lietuvos pajūrio niekaip nesitraukia.

Tai, kad laisvai leidus šeimininkauti pajūryje atsirastų daugybė vilų, privačių namų, ir sukūrė Lietuvoje tarsi "zonos" sąlygas, kai įstatymai pajūrio zonoje draudžia bet ką daryti. Prioritetai teikiami laukiniam pajūriui.

Pavyzdys: unikalūs sprendimai Ventspilio pajūrio parke, kur dvelkia jūrine dvasia. V. Matučio nuotr.

Politinis projektas

Esant tokioms sąlygoms, tarsi ir būtų galima pasidžiaugti, kad dalyje Klaipėdos miesto pajūrio prie Melnragės atsirado parkas, kuris šiuo metu pervadintas Odesos taku. Taip Klaipėda savotiškai solidarizuojasi su Rusijos į karą įtraukta Ukraina.

Šis parkas turi ir politinį atspalvį. Kai Klaipėdoje vyko vajus prie Melnragės pastatyti išorinį uostą, parkas turėjo garantuoti, kad valdžia, ieškodama privažiavimų į uostą, į miesto teritoriją nelįs.

Iš dalies dėl tos priežasties Melnragės parkas išėjo lėkštokas ir paviršutiniškas. Jis nuolat sulaukia tiek į jį atvykusių, tiek vietinių žmonių kritikos.

Melnragės pajūrio parkas yra tarsi be dvasios – jokio jūrinio simbolio, maketo ar ko nors panašaus, tik platus medinis takas per kopas.

Paprastai tokiuose parkuose vyksta menininkų stovyklos, jie kuria ką nors unikalaus, ko neturi kiti. Žemėlapis su simbolika prie įėjimo jau gerokai aptriušęs.

Parke taip pat daugybė problemų: nei tualetų, tiksliau tualetai tik prie įėjimų, nei šiukšlių dėžių, nei apšvietimo.

Nuostata: niekuo neišsiskiriantis, net dviračiais važiuoti draudžiantis Melnragės parkas. V. Matučio nuotr.

Parke sužibo viltys

Savivaldybės valdininkai aiškina, kad Melnragės parkas buvo įrengtas už ES lėšas pagal kraštovaizdžio apsaugos priemonę. Jo tikslas buvęs saugoti kraštovaizdį, gerinti ekologiją pajūrio gamtos dalyje.

Klaipėdos savivaldybininkai prabyla tarsi gamtosaugininkai, o visuose pajūrio miestuose tikslas gamtoje, netoli vandens – padaryti patrauklią vietą žmonėms.

Toli pavyzdžių ieškoti nereikia – puikiu pavyzdžiu yra Ventės ragas prie Kuršių marių. Ten tarsi nieko daug ir nėra, tik pasivaikščiojimo takas prie molo. Ventė vasarą, ypač savaitgaliais, pritraukia palyginti daug žmonių.

Melnragė yra dar geresnėje vietoje, su dar patrauklesniu objektu – šiauriniu molu. Žmonėms ši vieta patinka. Trauktų ir Melnragės parkas, tik jame reikia elementaraus patogumo, ne vien "kraštovaizdžio apsaugos".

Dėl gamtos apsaugos atsisakyta parke įrengti apšvietimą, tai trikdo lankytojus vakarais, nes būna, kad parke "šmirinėja" įvairūs šešėliai.

Savivaldybės atstovai nurodo, kad ką nors tvarkyti parke, pavyzdžiui, keisti takus, negalima, nes numatytas penkerių metų ES projektų "moratoriumas".

Šiokia tokia viltis vis dėlto yra. Melnragės parko rytinėje dalyje nuspręsta skirti atskirą plotą žaidimų ir sporto aikštelėms, kur jau būtų ir apšvietimas.


Šiame straipsnyje: Melnragėpajūriskultūrinimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Primenu,

Primenu, portretas
kad savi"valdos" klerkų pagrindinė užduotis įsisavinti(suprask pasisavinti)lėšas, ar tai būtų miesto ar ES lėšos. Rinkit ką norit, bet visi išrinktieji elgiasi vienodai - pamiršta ką žadėjo ir pradeda lėšų "įsisavinimo" politiką, kuri visada naudinga tik jiems patiems, o ne miestui ir jo gyventojams...

Praeivis

Praeivis portretas
Lietuvoje visos įmanomos veiklos reglamentavimas prasideda nuo šiukštu, "NEGALIMA"!!! Negalima plaukioti laiveliais, ypač motoriniais, negalima statyti, negalima vaikštinėti (tik po kapines GALIMA netrukdomai važinėti kaip nori ir kur nori), negalima į aukštį, negalima po kopas, negalima šalia kopų, negalima su jachtomis, nes trukdo uostui, NEGALIMA!!! Šalia viso to apgailėtinai atrodo žabais primityviai išpintas pajūris. Atseit, ši necivilizuota klaikybė "išsaugos" ateinančioms kartoms... Gamta negailestinga. Jei bus lemta nupustyti kopagūbrį, nupustys ir nuo žabų. Nepaklaus atskirai. Nepadės ir milijonai tonų smėlio pliažams "maitinti". Pagal užkietėjusius gamtosaugininkus, pajūryje negalima įrenginėti jokios civilizuotos infrastruktūros. Lietuva turi tik 100 km pajūrio. Ir jame NEGALIMA nieko, išskyrus sušlapinti glaudes tam tikrose vietose toje purvinoje, amžinai audringoje, su išplautomis duobėmis-spąstais ir "žydinčioje" jūroje .Visi pajūryje kažką daro, o mes tik "saugome".

tam Taip vatnykui

tam Taip vatnykui portretas
Nuo Karaliaučiaus į Raušius reikia pasukti, vatini kacapėli.
VISI KOMENTARAI 14

Galerijos

 • Kūno ir sielos terapijai – rudenėjančios Palangos turtai
  Kūno ir sielos terapijai – rudenėjančios Palangos turtai

  Įsibėgėjantis ruduo Palangoje lepina lėtomis ir jaukiomis aksominio sezono akimirkomis. Vis dar malonūs orai palankūs tiek aktyvioms veikloms, tiek ramiam poilsiui gamtoje. Atgaivą kūnui ir sielai suteiks ne tik jūros ošimas, gaivus pušy...

 • Nacionalinė švietimo agentūra: streikuoja per 2 tūkst. mokytojų, daugiausia – Klaipėdoje
  Nacionalinė švietimo agentūra: streikuoja per 2 tūkst. mokytojų, daugiausia – Klaipėdoje

  Penktadienį prie streiko visoje Lietuvoje prisijungė per 2 tūkst. mokytojų, daugiausia streikuojančiųjų – Klaipėdoje, rodo Nacionalinės švietimo agentūros paskelbti duomenys. ...

  4
 • Prokurorai atsisakė ginti viešąjį interesą dėl paminklo B. Lubiui Plungėje
  Prokurorai atsisakė ginti viešąjį interesą dėl paminklo B. Lubiui Plungėje

  Klaipėdos apygardos prokuratūra atsisakė taikyti viešojo intereso gynimo priemones dėl planų Plungės dvaro parke statyti paminklą šio rajono garbės piliečiui, signatarui, ekspremjerui, buvusiam Pramonininkų konfederacijos prezidentui Br...

  15
 • Orai primins apie rudenį
  Orai primins apie rudenį

  Prasidėjus antrajam rudens mėnesiui, ateinančią savaitę Klaipėdoje vis dažniau sulauksime lietaus. Sustiprės ir vėjo gūsiai, kelias dienas jie viršys net 20 m/s. Saulės šildys rečiau, jos spindulius užgoš apniukę debesys. ...

 • Virš Priklausomybės ligų centro Klaipėdoje – nauji kaimynai?
  Virš Priklausomybės ligų centro Klaipėdoje – nauji kaimynai?

  Kol kas viešai neskelbiamas pirkėjas įsigijo pastatą, kurio pirmajame aukšte veikia Respublikinio priklausomybės ligų centro (RPLC) Vaikų dienos stacionaras. Svarstoma, kas dabar įsikurs jau penkerius metus nebenaudojamose patalpose vir&sc...

  1
 • Klaipėdoje – gausus pedagogų streikas
  Klaipėdoje – gausus pedagogų streikas

  Klaipėdos miesto pedagogai iš streiko nepasitraukė, čia streikuoja per 30 ugdymo įstaigų – mokyklų ir darželių. Be to, gausus būrys streikuojančių mokytojų, juos palaikančių vyresniųjų klasių moksleivių ir jų tėvų leidosi pės...

  49
 • Uostamiestyje paaugliai niokoja apleistą pastatą
  Uostamiestyje paaugliai niokoja apleistą pastatą

  Uostamiestyje gyvenantys paaugliai niokoja šiuo metu nenaudojamą buvusį Klaipėdos universiteto (KU) Socialinių mokslų fakulteto pastatą. Kone kasdien pro šalį einantys gyventojai pastebi, kad ant langų užkaltos faneros plokštės &...

  10
 • Klaipėdos taryboje – mūšis dėl pokyčių
  Klaipėdos taryboje – mūšis dėl pokyčių

  Klaipėdoje naikinamos įvairiausios komisijos ir tarybos. Aiškėja, kad vienos posėdžiuose nesurinkdavo kvorumo, o kitoms keliami rimti klausimai dėl lėšų panaudojimo tikslingumo. ...

  16
 • Klaipėdiečius piktina vaizdas prie Storosios liepos
  Klaipėdiečius piktina vaizdas prie Storosios liepos

  Po vienos vasaros audrų stichijos neatlaikė botaninį gamtos paveldo objektą – Storąją liepą – juosianti apsauginė tvorelė Minijos gatvėje. Dalis jos ant žemės guli jau pusantro mėnesio. Suglumę klaipėdiečiai klausia, kas turėtų tv...

  8
 • Planas – plėtoti japonišką sodą
  Planas – plėtoti japonišką sodą

  Pedagoginės psichologinės tarnybos kiemelyje įkūrus japoniško stiliaus sodą, kur teikiamos paslaugos vaikams, turintiems specialiųjų ugdymosi poreikių, norima plėtoti erdves ir tam prašoma savivaldybės pinigų. Miesto politikai pra&scar...

  4
Daugiau straipsnių