Pereiti į pagrindinį turinį

Pastato remontas – per prievartą

2016-12-08 03:00

Pastatas, kuriame veikė viena pirmųjų miesto vaistinių, nyksta akyse. Jam kenkia ne tik laikas, bet ir vanduo – palijus namas nuolat apliejamas pravažiuojančių automobilių. Gelbėti saugomą pastatą būstų savininkams gali tekti prievarta. Nors reikia milžiniškų investicijų, savivaldybės ar valstybės paramos jie veikiausiai nesulauks.

Pozicija: Minijos gatvės 1 namo būklė nepavydėtina, tačiau ne visi gyventojai pritarė jo renovacijai. Pozicija: Minijos gatvės 1 namo būklė nepavydėtina, tačiau ne visi gyventojai pritarė jo renovacijai. Pozicija: Minijos gatvės 1 namo būklė nepavydėtina, tačiau ne visi gyventojai pritarė jo renovacijai. Pozicija: Minijos gatvės 1 namo būklė nepavydėtina, tačiau ne visi gyventojai pritarė jo renovacijai. Pozicija: Minijos gatvės 1 namo būklė nepavydėtina, tačiau ne visi gyventojai pritarė jo renovacijai. Pozicija: Minijos gatvės 1 namo būklė nepavydėtina, tačiau ne visi gyventojai pritarė jo renovacijai.

Rado daug pažeidimų

Minijos gatvės 1 numeriu pažymėtas pastatas ne vienus metus bado akis praeiviams, kelia galvos skausmą ir gyventojams, ir administratoriui.

Vasario pradžioje patikrinimą čia surengė uostamiesčio savivaldybės specialistai. Nustatyta daug pažeidimų. Cokolio tinkas daugelyje vietų nutrupėjęs ir nuo drėgmės pajuodęs bei apsamanojęs.

Fasado tinkas taip pat sutrūkinėjęs, nubyrėjęs. Pažeisti balkono plokštės pakraščiai, nutrupėjęs betonas. Pasirodžiusios armatūros – pažeistos rūdžių, ant plokštės auga augalai.

Taip pat atkreiptas dėmesys, kad šlaitinio stogo būklė – nebloga, bet lietaus nutekėjimo sistema įvardyta kaip labai prasta, o vanduo kenkia fasadui ir cokoliui.

Kontrolieriai nurodė iki lapkričio 2 d. suremontuoti pastato išorę, bet darbai dar nepradėti.

Pastatą administruojančios įmonės "Paslaugos būstui" direktorė Regina Uznienė neslėpė, kad jau ne vienus metus laužomos galvos, kaip suremontuoti šį namą.

"Apie tai ne kartą bandėme kalbėti su būstų ir komercinių patalpų savininkais. Tačiau ne viskas taip paprasta", – tvirtino vadovė.

Saugomos ir grindys

Pasak R.Uznienės, šis Minijos gatvės namas yra įtrauktas į Kultūros paveldo departamento saugomų objektų registrą. Pastato reikšmingumo lygmuo yra vietinis.

Nurodyta, kad reikia saugoti statinio tūrinę ir erdvinę kompozicijas: stogą, jo formą, konstrukcijas. Be to, būtina išlaikyti pastato struktūrą, kapitalines sienas, architektūrinius fasado sprendinius.

Saugomi ir metaliniai kniedyti laiptai pirmame aukšte, mediniai laiptai ir jų turėklai, langai, jų varstymo mechanizmai, plytelių grindų danga laiptinėje.

R.Uznienė tvirtino, kad šio pastato atnaujinimas turi atitikti paveldosaugininkų reikalavimus. Tam reikėtų labai didelių investicijų. O šiame pastate yra šeši butai, iš kurių vienas priklauso savivaldybei, bei komercinės patalpos, įrengtos pirmame aukšte ir rūsyje.

"Vargu ar šio namo gyventojai būtų pajėgūs išmokėti tokią sumą. Dėl to žmonės, matyt, ir nenori girdėti apie jokius darbus. Čia gyvena ir vyresnio amžiaus žmonių, kurie sunkiai verčiasi. Jei pastatas nebūtų saugomas, viskas būtų paprasčiau. Pigiau atsieitų ir darbai", – aiškino vadovė.

Vargu ar šio namo gyventojai būtų pajėgūs išmokėti tokią sumą.

Į programą neįtraukė

Pasak R.Uznienės, ką daryti su pastatu, kalbėta ir su savivaldybe. Sutarta, kad namas bus ruošiamas renovacijai. Ketinta jį įtraukti į šį modernizacijos etapą.

"Kontrolieriai iš mūsų reikalavo su pastatu kažką daryti, tad ieškojome išeičių. Norime, kad nenukentėtų ir gyventojai, jie nepatirtų didelio smūgio. Pavieniai darbai atsieitų kur kas brangiau, nei viską atlikti kompleksiškai", – tvirtino vadovė.

Direktorė prisiminė, kad renovacijai galiausiai pavyko prikalbinti 50 proc.+1 namo būstų savininkų.

"Dalis jų gyvena užsienyje. Susisiekėme, kalbėjome. Šiaip taip pavyko surinkti. Gaila, kad renovacijai nepritarė komercinių patalpų savininkai. Tada būtume jautęsi stipriau", – teigė vadovė.

Tačiau savivaldybė šio namo į renovacijos programą neįtraukė.

"Jei daugiau savininkų būtų pritarę darbams, manau, rezultatas būtų kitoks. Esant tokiam pritarimui, nebūtume gavę ir paskolos, nes reikalaujama daugiau nei 60 proc. sutinkančių asmenų", – numatė vadovė.

Trūko pritariančiųjų renovacijai

Dalyvauti naujame renovacijos etape norą buvo išreiškę 73 namai. Aplinkos ministerija buvo skyrusi lėšų tik 19-ai pastatų atnaujinti. Jie buvo atrinkti pagal tam tikrus kriterijus.

Klaipėdos savivaldybės Butų ir energetikos poskyrio vyriausioji specialistė Inga Kubilienė pasakojo, kad Minijos gatvės 1 name yra septyni butai ir kitos patalpos. Papildomas balas buvo suteikiamas pastatams, kuriuose yra aštuoni butai ir daugiau.

Taip pat įtakos sprendimui turėjo ir gana prastas pasisakymas už renovaciją.

"Į antrą namų atrankos etapą pateko tie, kur atnaujinimui pritarė 60 proc. ir daugiau būstų savininkų. Žinome, kad tas namas – problemiškas. Patys prašėme, kad ruoštųsi renovacijai. Tačiau turėjome namų, kurių gyventojai kur kas labiau norėjo renovacijos. Pritarimas buvo ir 78, ir 100 proc.", – kalbėjo vyriausioji specialistė.

I.Kubilienė tvirtino, kad namas, kurio renovacijai pritarė visi būstų savininkai, taip yra nedidelis. Jame – aštuoni būstai.

"Jie šovė kaip kulka. Procedūras atlieka greitai, organizuoja susirinkimus. Matyti, kad žmonės labai nori renovacijos. Kai būna daug prieštaraujančiųjų, baisu, kad galima įstrigti kitų etapų metu. Bankas paskolą suteikia, jei pritarimas yra 60 proc. ir daugiau. Kitaip prarastume lėšas", – teigė vyriausioji specialistė.

I.Kubilienė patarė šiame Minijos gatvės name dar kartą organizuoti balsavimą dėl renovacijos, siekti, kad darbams pritartų kuo daugiau žmonių. Pažiūrėti, ar nėra socialiai remtinų žmonių. Jiems renovacija kompensuojama 100 proc.

"Gal šis namas pateks į kitą renovacijos etapą. Jau žinome kelis, kuriuos dėl pastatų būklės tikrai reikėtų atnaujinti. Minijos gatvės 1 yra tarp jų", – tvirtino I.Kubilienė.

Problema – praplatinta gatvė

R.Uznienės teigimu, renovacija šio pastato neišgelbėtų. Neilgai trukus jį vėl reikėtų atnaujinti. Pasirodo, pastatą, kai tik palyja, nuolat prausia pravažiuojantys automobiliai.

Jei ir suremontuosime, ilgai pastatas gražus nebus.

"Būna, kad visus pirmo aukšto langus užpila. Aptaškomi ir tie, kurie yra aukščiau. Vanduo bėga į rūsius, sienos baisios, tinkas lupinėjasi. Jei ir suremontuosime, ilgai pastatas gražus nebus. Apie tai kalbėjome ir pasitarime savivaldybėje", – pabrėžė vadovė.

Anot direktorės, tokios problemos prasidėjo, kai rekonstrukcijos metu buvo išplatinta Minijos gatvė. Namas atsidūrė arčiau važiuojamosios kelio dalies.

"Visi pamiršo, kokia yra pagrindinė problema. Miestas turi kažką daryti, kad pastatas nebūtų nuolat apliejamas. Kaip tai spręsti, man sunku pasakyti. Suprantu, kad namo neperkelsi, o gatvės nesusiaurinsi", – tvirtino vadovė.

Klaipėdos savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Aleksandras Michailovas pripažino, kad apie šią problemą girdi pirmą kartą.

"Žiūrėsime, ką galime padaryti. Gal reikėtų įrengti kažkokią tvorelę ar sienelę. Ten šaligatvis labai siauras. Būtų ir pėstiesiems saugiau. Tegul gyventojai ar administratorius parašo raštą man. Perduosiu informaciją Miesto ūkio departamentui. Gal pavyks rasti išeitį iš šios bėdos", – tvirtino pavaduotojas.

Paramos gali nesitikėti

Sudėtingesnė situacija – dėl paramos saugomo pastato atnaujinimo darbams. R.Uznienė prisiminė, kad anksčiau egzistavo fondas, iš kurio buvo skiriama parama tokių pastatų fasadams tvarkyti.

"Atseikėdavo apie 50 proc. Stovėjo ir šis namas eilėje. Laukėme. Žadėjo skirti lėšų, bet fondo nebeliko. Tad liko vienintelė išeitis – renovacija", – pabrėžė vadovė.

Klaipėdos savivaldybės Paveldosaugos skyriaus vyriausioji specialistė Karina Jakienė teigė, kad pirmenybė skiriama saugomiems objektams, kurie priklauso savivaldybei.

"Kitos tvarkos nėra. Žinau, kad prieš dešimt metų buvo galimybė gauti paramą remonto darbams iki 50 proc. ir kitiems saugomų pastatų savininkams. Tačiau žmonės, sužinoję, kad antra tiek turės prisidėti, patys nebenorėdavo. Dabar tokio fondo nebėra", – tvirtino K.Jakienė.

Kultūros paveldo departamento Klaipėdos skyriaus vyriausiasis valstybinis inspektorius Laisvūnas Kavaliauskas tvirtino, kad šis objektas yra tik įtrauktas į registrą, bet ne saugomas valstybės. Tad jis neturi galimybės pretenduoti į valstybės paramą.

"Finansavimas skiriamas tik valstybės saugomų objektų tvarkybos darbams", – konstatavo vyriausiasis valstybinis inspektorius.

Anot L.Kavaliausko, gaila, jog nyksta tokie pastatai.

"Pagal mūsų įstatymus už objekto priežiūrą ir būklę atsako valdytojas. Dažniausiai susiduriama su tuo, kad pastatas priklauso keliems savininkams, ir prasideda drama. Būna žmonės, kurie neįgalūs susimokėti už darbus. Gal juos reikėtų atlikti ne iš karto, o etapais. Pirmiausia – svarbiausius ir reikalingiausius. Tada savininkams nebūtų tokio didelio smūgio", – pabrėžė inspektorius.

Vis tiek turės remontuoti

Artimiausiu metu Minijos gatvės 1 namo laukia dar vienas patikrinimas. Žadama įvertinti, ar pašalinti ankstesnio kontrolierių vizito metu užfiksuoti pažeidimai.

Klaipėdos savivaldybės Statinių priežiūros poskyrio vedėja Jurgita Drizgaitė teigė, kad po patikrinimo administratoriui dar kartą bus surašytas reikalavimas.

"Tada prižiūrėtojas galės imtis darbų be gyventojų sutikimo. Šie darbai yra privalomųjų sąraše. Panašu, kad sutikimo gyventojai tikrai neduos. Administratorius aiškino, kad dalis būstų savininkų išvykę į užsienį, kai kurie tiesiog nenori nieko imtis", – pasakojo vedėja.

Nors administratoriui rankos bus atrištos, R.Uznienė gailėjo gyventojų.

"Darbai daug kainuos. Gaila, kad ne visiems žmonėms rūpi jų turtas, išlaidos ir ne visi jie nori renovacijos. Ypač – komercinių patalpų savininkai", – teigė vadovė.

Faktai

Minijos gatvės 1 namas prieškariu ir pokariu buvo susijęs su farmacija bei gydytojais.

Pastatas yra asimetrinės kompozicijos, dviejų aukštų, dengtas šlaitiniu stogu. Pirminė pastato paskirtis – gyvenamasis namas su vaistine pirmame aukšte.

Minijos gatvės 1 namas nuo 1858 m. priklausė Smeltės kaimui. Čia iki XX a. pradžios buvo Špichuto dvarelio teritorija.

Tačiau 1903 m. miesto plane šis namas jau yra pažymėtas. 1909 m. aptinkamas pranešimas, kad čia veikė "Luizės" vaistinė.

1918 m. Smeltės priemiestis buvo prijungtas prie Klaipėdos. "Luizės" vaistinė tapo penktąja miesto "apotheka".

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų