„Savivaldybė šią programą vykdo jau trejus metus, finansavimas palaipsniui auga, o sutvarkyti statiniai džiugina ne tik jų savininkus, bet, tikiu, ir kiekvieno praeivio akį. Suprantame, kad tvarkyti statinius, kurie yra paveldo objektas, yra nepalyginamai sudėtingiau, tačiau kviečiu tokių statinių savininkus nebijoti imtis iniciatyvos ir naudotis galimybe gauti papildomą finansavimą numatytiems darbams“, – sako Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas.
Apibendrinus Paveldotvarkos programos įgyvendinimą 2020 metais, rezultatai, pasak Paveldosaugos skyriaus specialistų, pranoko lūkesčius. Savivaldybė biudžeto lėšomis prisidėjo prie 7 paveldo objektų tvarkymo, taip pat prie šv. Jono bažnyčios archeologinių tyrinėjimų. Iš viso valdytojams 2020 metais už kultūros paveldo objektų tvarkybos darbus buvo išmokėta 192 384 Eur, už atliktus taikomuosius tyrimus – 25 tūkst. Eur.
„Paveldosaugai, kaip ir visoms savivaldybės prižiūrimoms sritims 2020 metai buvo kupini iššūkių, organizuojant Klaipėdos miesto kultūros paveldo objektų tvarkybą. Į problemų verpetą buvo įsukti ne tik savivaldybės paveldosaugininkai, bet ir paveldo objektų valdytojai bei rangovai, turėję atlikti itin kruopštų darbą. Džiugina, kad savivaldybės remiamoje tvarkybos darbų dalinio finansavimo programoje 2020 metais dalyvavo daugiabučių namų administratoriai, su kuriais glaudžiant bendradarbiaujant pavyko sutvarkyti net tris kultūros paveldo objektus – namus Turgaus a. 9, 11 ir 13“, – sako Paveldosaugos skyriaus vedėjas Vitalijus Juška.
Klaipėdos miesto savivaldybės nuotr.
Nors paveldosaugos specialistai Turgaus a. esančių daugiabučių tvarkymo darbus prisimena kaip įtemptus dėl ypač glaustų terminų, tikimasi, kad sėkmingas pavyzdys paskatins kreiptis ir kitus administratorius.
„Lengva tikrai nebuvo. Vasaros pabaigoje, paaiškėjus, kad namo Tiltų g. 1 tvarkybos darbai atidedami vėlesniam terminui, lėšos buvo perskirstytos ir skirtos Turgaus a. 9, 11 ir 13 objektų tvarkybai. Tad darbams atlikti buvo likęs labai trumpas terminas, tačiau apjungus rangovo, daugiabučių administratoriaus ir savivaldybės pastangas, projektai buvo sėkmingai įgyvendinti. Norėtųsi tikėti, kad sėkmingas pavyzdys įkvėps ir kitus pastatų administratorius teikti paraiškas. Pavieniai gyventojai dažnai teiraujasi, kaip galėtų gauti paramą tvarkybai, tačiau vis dar trūksta daugiabučių namų administratorių iniciatyvumo, teikiant paraiškas paramai gauti“, – sako Paveldosaugos sk. vyr. specialistė Ieva Palubinskaitė.
Kitas teigiamas pavyzdys – sutvarkytas kultūros paveldo objektas senamiestyje, Kurpių g. 2. Vienas iš buto savininkų ėmėsi iniciatyvos, gavo visų kitų butų savininkų įgaliojimą ir sėkmingai užbaigė paveldo tvarkybos darbus bei gavo prašytą paramą iš Klaipėdos miesto savivaldybės biudžeto lėšų.
Klaipėdos miesto savivaldybės nuotr.
2020 metais taip pat buvo galutinai užbaigti tvarkybos darbai buvusio Dujų fabriko mažojoje saugykloje (Liepų g. 47) ir išmokėta parama. Galima pasidžiaugti, kad abi saugyklos ne tik sutvarkytos išoriškai, tačiau valdytojo planai įgyvendinami ir toliau, kuriamas technikos muziejus, kuris jau turi ir muziejaus iškabą – „Memel Automuseum“.
Savivaldybės paramą kultūros paveldo objektų tvarkybai gavo taip pat ir tie savininkai, kurie 2020 metais vykdė pirmuosius kultūros paveldo objektų tvarkybos darbų etapus. Tai Klaipėdos evangelikų liuteronų parapija, tvarkiusi Maldos namus, esančius Pylimo g. 2, taip pat istorinio sandėlio, esančio Žvejų g. 18, valdytojai.
Praėjusių metų gegužę buvo pakoreguotas Saugomų kultūros paveldo objektų tvarkybos darbų finansavimo tvarkos aprašas, kuriame atsirado nemažai pakeitimų. Viena iš naujovių – miestas apsiėmė finansuoti sakralinio paveldo taikomuosius tyrimus. 25 tūkst. eurų buvo skirti šv. Jono bažnyčios pirmojo etapo archeologinių tyrimų darbų vykdymui.
Žvelgiant į 2021 metus ir artėjant paraiškų teikimo termino pabaigai, paveldo tvarkybai planuojami skirti 300 tūkst. eurų tikėtina bus panaudoti. Jau numatyti antrojo etapo darbai objektuose Pylimo g. 2 bei Žvejų g. 18, taip pat prasidės pirmojo etapo darbai Tiltų g. 1, kurie buvo perkelti iš 2020 metų. Antru etapu liks užbaigti archeologinius tyrimus šv. Jono bažnyčios vietoje, Turgaus g. 24. Yra sulaukta ir naujų paraiškų finansuoti kultūros paveldo objektų tvarkybą.
Primename, kad savivaldybės skiriamų lėšų dalis projekto arba atskiro etapo įgyvendinimui sudaro iki 50 procentų jo sąmatinės vertės (medinės ir fachverko konstrukcijos objektų tvarkybos darbams iki 70 procentų), tačiau ne daugiau kaip 70 tūkst. eurų, o taikomųjų tyrimų projekto parengimo ir vykdymo darbams ne daugiau nei 30 tūkst. eurų.
Prašymus paramai skirti gali teikti valstybės ar savivaldybės saugomų kultūros paveldo objektų valdytojai. Finansavimas bus skiriamas tvarkybos darbams, susijusiems su saugomo kultūros paveldo objekto išsaugojimu. Prioritetas yra teikiamas daugiabučių namų fasadų sutvarkymui, fasadų sutvarkymui iš gatvių pusės valstybės saugomose kultūros paveldo vietovėse – Klaipėdos senamiestyje, Naujamiestyje, Smiltynės gyvenvietėje, esant blogai statinio būklei, valdytojui prisidedant daugiau reikiamų lėšų pačiam.
Paraiškos priimamos iki 2021 m. vasario 1 d. Tvarkybos darbai privalo būti įgyvendinti iki 2021 m. spalio 15 d. Esant didesnei tvarkybos darbų apimčiai reikia įvertinti nustatytus terminus ir pagal galimybes skaidyti darbus etapais.
Paraiškos teikiamos kartu su parengtu tvarkybos darbų projektu, sąmata bei kitais būtinais dokumentais. Teikiant paraiškas, būtina pasirinkti ir pildyti patvirtintą paraiškos formą. Pasitikrinti ar pastatas yra saugomų objektų sąraše galima Klaipėdos savivaldybės interneto svetainėje www.klaipeda.lt, kultūros paveldo skiltyje.
Dėl paraiškų teikimo prašome kreiptis į Klaipėdos miesto savivaldybės Paveldosaugos skyrių el. paštu [email protected], tel. 8 (46) 39 60 68, 39 60 38.
Naujausi komentarai