Kasinėjo nedidelį plotą
Netoli Laukuvos miestelio esantis Bilionių piliakalnis dar yra vadinamas Švedkalniu ar Šventikalniu.
Istorikai kelia versiją, jog iki šiol neatrasti Pilėnai galėjo stūksoti būtent čia, nes Bilionių piliakalnis galėjo būti vadinamas Piolionimis.
Tačiau kokiu vardu buvo vadinama šioje vietoje stovėjusi pilis, iki šiol nėra tiksliai žinoma.
Yra manančiųjų, jog Bilionių piliakalnyje galėjo stovėti 1336 m. sunaikinta Pilėnų pilis.
Anksčiau amerikiečių archeologai šį piliakalnį žvalgė naudodami georadarą. Remiantis šių žvalgymų duomenimis ir buvo pasirinktos perspektyvios tyrimų vietos.
"Mes tyrinėjome tik dešimties kvadratinių metrų plotą. Aptikome ankstesnius įtvirtinimus. Rasta sudegusių kaulų, grūdų, o tai yra labai reta ir įdomu", – aiškino archeologinei ekspedicijai vadovavęs doc. dr. Gintautas Zabiela.
Kūnai buvo sudegę
Iš pirmo žvilgsnio atrodytų, kad tyrinėtojai aptiko degintų kapų liekanas, nors radiniai nebuvo giliai po žeme.
Tyrėjai rado stuburo kaulų, dantų, įkapių. Šioje vietoje rastas ir ietigalis bei papuošalų detalės, grindinio dalis.
Šie radiniai, spėjama, galėtų būti iš IV–V amžių.
"Tačiau piliakalniuose juk nebuvo laidojama. Tai buvo daroma kapinėse, kurios ir skirtos tam. Unikalu tai, kad palaikai rasti paviršiuje. Antra įdomybė – žemaičiai pirmajame tūkstantmetyje artimuosius laidodavo nedegintus, o šie palaidojimai yra deginti", – pastebėjo G.Zabiela.
Į klausimą, ar šioje vietoje rasti palaikai gali įrodyti sudegusios pilies liekanas, G.Zabiela atsakė trumpai.
"Penkiasdešimt procentų prieš penkiasdešimt. Požymių yra, bet mes nežinome tikslaus laiko", – tikino G.Zabiela.
Dvasregio versijos
Archeologus nustebino ir tai, kad piliakalnyje rasta sudegintų grūdų.
"Maisto niekas nedegindavo. Gal pavyks iš jų nustatyti tikslesnę datą. Atliekama radioaktyviosios anglies analizė. Pilėnai vis dar yra mistiška vieta. Tačiau iš viso neaišku, ar bus kada nors aišku", – juokavo G.Zabiela.
Kol kas specialistai radinius priskiria laikotarpiui nuo 1-ojo tūkstantmečio pradžios iki XIV amžiaus. Tikslesnės radinių datos bus nustatytos vėliau, kai bus atlikti išsamūs tyrimai.
Dienraštis "Klaipėda" jau publikavo dvasregiu save vadinančio Broniaus Mažono iš Kulių kaimo keltą versiją, jog Pilėnai gali būti būtent Bilionyse.
Specialiomis įžvalgomis garsėjantis vyras tikino, jog jis regi šiose vietose esant žmonių kūnus.
B.Mažonas taip pat įsitikinęs, kad netoli Bilionių piliakalnio buvusios kapinės, tiesa jos buvusios kiek tolėliau nuo pilies vietos.
Todėl dvasregys ir laikėsi versijos, kad žmonių palaikai piliakalnio teritorijoje gali byloti apie iki šiol mokslininkų neištirtą Pilėnų legendą.
Naujausi komentarai