Po audito – ikiteisminis tyrimas: nustatyta keistų dalykų

Klaipėdos savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybai išnagrinėjus, kaip meno kūrėjai panaudojo pernai uostamiesčio savivaldybės skirtus pinigus Kultūros ir meno sričių programų projektams, kreiptasi į prokuratūrą, iš kurios atėjo žinia, kad dviejų asociacijų ataskaitų pagrindu pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Paslaugas pirko iš savų?

Pernai Kultūros ir meno sričių bei programų projektų daliniam finansavimui Klaipėdos savivaldybė skyrė 1,9 mln. eurų, buvo finansuoti 87 projektai.

Siekiant įvertinti, ar pagrįstai ir teisėtai panaudotos kultūros ir meno projektams skirtos lėšos, Kontrolės ir audito tarnyba atliko jų panaudojimo vertinimo auditą.

Atliekant auditą, nustatyta keistų dalykų.

Klaipėdos savivaldybės audito ataskaitoje, kuri yra vieša, nurodoma, jog viešoji įstaiga „Geras vardas“ projekte „Memel atvirukų kelias“ pirko interaktyvios lentos nuomos paslaugas už 1,5 tūkst. eurų iš asociacijos, kurioje dirba pats projekto vadovas. Pirktos ir projekto vadovo paslaugos už 2 tūkst. eurų bei projekto koordinatoriaus paslaugos už 1 tūkst. eurų taip pat iš projekto vadovo vadovaujamos įmonės.

Įstaigai „Geras vardas“ vadovaujantis Domantas Jankauskas pripažino, kad audito ataskaitoje pateikta informacija yra teisinga.

„Tik nelabai suprantu, kur čia yra problema, nes tas vykdytas projektas ir dabar tęsiamas, mes naudojame tuos daiktus, naudojamės ir to vadovo paslaugomis dabar Klaipėdos koncertų salėje. Tos edukacijos toliau vyksta. Čia turbūt kažkoks nesusipratimas. Jei vyksta kažkoks teisinis procesas, turiu pasigilinti, nes tik iš jūsų išgirdome, kad kažkas dar vyksta, galvojome, kad jau viskas baigėsi ir mes toliau dirbame savo darbus“, – dienraščiui vakar teigė D. Jankauskas.

Atliekant auditą, nustatyta keistų dalykų.

Užkliuvo ir kompanionas

Savivaldybės audito ataskaitoje dėmesys skirtas ir bendrovei „TKP“, kuri, pasak D. Jankausko, yra jo verslo partnerė.

„Bendrovė „TKP“ projekte „Memel money house“ pirko fotografavimo paslaugas už 300 eurų iš asociacijos, kurioje dirba pats „TKP“ vadovas, taip pat pirko projekto koordinavimo paslaugas už 1,3 tūkst. eurų iš asociacijos, kurioje „TKP“ vadovas buvo projekto vadovu. Asociacija Klaipėdos apskrities dailininkų sąjunga projekte „Meno tiltai II“ pirko meno kūrinių ir kitų ekspozicijai būtinų reikmių, transportavimo paslaugas už 3 tūkst. eurų iš projekto vadovo giminaičio. Viešoji įstaiga „Klaipėdos dailininkų fondas“ projekte „Retrospektyvinė skulptoriaus Algirdo Boso kūrybos paroda „Bosas“ pirko parodos montavimo ir demontavimo darbus už 900 eurų iš projekto vadovės giminaičio“, – rašoma audito ataskaitoje.

Dar audito ataskaitoje akcentuojama, kad viešoji įstaiga Šeiko šokio teatras projektuose „Šeiko šokio teatro kūrybinė bei edukacinė programa ŠOKIS+ 2021–2023 metams“, „Jungtinės klaipėdiečių ir prancūzų šiuolaikinio šokio programos „KlaipėDAnse“ įgyvendinimas 2022–2024 m.“ pirko iš teatro vadovės giminaitės kostiumų priežiūros paslaugas, iš savivaldybės biudžeto lėšų apmokėta suma – 600 eurų.

Ta pati sąskaita – keliems

Bene daugiausiai savivaldybės auditorių dėmesio sulaukė asociacijos „Menų zona“ projektas „Rezidencija „Menų zona“, kuriam 2023 m. iš Klaipėdos savivaldybės biudžeto lėšų skirta 11 210 eurų.

„Dubliuotos 22 išlaidos iš 38 nurodytų ataskaitoje. Tie patys dokumentai teikti kaip pateisinantys išlaidas ir Lietuvos kultūros tarybos, Kretingos rajono savivaldybės bei Neringos savivaldybės finansuotuose projektuose. Klaipėdos miesto savivaldybės permokėtos (dubliuotos) lėšos – 9 207 eurai. Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus projektui „Fotografijos meno veiklų programa“ 2023 m. iš Klaipėdos miesto savivaldybės biudžeto lėšų skirta 27 tūkst. eurų. Dubliuotos 32 išlaidos iš 51 nurodytų ataskaitoje. Tie patys dokumentai teikti kaip pateisinantys išlaidas ir Lietuvos kultūros tarybos finansuotuose 3 projektuose. Klaipėdos miesto savivaldybės permokėtos (dubliuotos) lėšos – 17 419,24 euro“, – vardijama savivaldybės audito ataskaitoje.

Šios asociacijos vadovas Darius Vaičekauskas pokalbiui su žurnalistais vakar laiko neturėjo.

Auditoriai atkreipė dėmesį, kad abiem asociacijoms vadovavo tas pats asmuo, abiem atvejais išlaidas patvirtinantys dokumentai dvejinti daugiau nei 50 proc., kai kuriais atvejais tie patys išlaidas pateisinantys dokumentai teikti ne tik 2, bet 3 ar net 4 įstaigoms.

„Audito metu šių veiksmų nebuvo pagrindo vertinti kaip žmogiškosios klaidos, todėl, vadovaujantis LR Vietos savivaldos įstatymu, ši informacija perduota vertinti teisėsaugos institucijoms. Kituose 4 projektuose nustatyti pavieniai dokumentų dubliavimo atvejai, dėl jų pateikti paaiškinimai ir patikslintos ataskaitos su papildomais dokumentais“, – rašoma ataskaitoje.

Sieks susigrąžinti lėšas

Dar nebaigus audito, daugiau nei prieš mėnesį šią informaciją žurnalistams paviešinęs Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus pabrėžė, kad tai yra įvykis, vertas prokuratūros tyrimo.

Miesto vadovas tuomet pridūrė, jog reikalaus, kad lėšos būtų grąžintos į miesto biudžetą.

Iš viso Klaipėdos savivaldybės patirta žala įvardyta 26,6 tūkst. eurų.

„Taip, birželio 4 d. gavome pranešimą iš prokuratūros, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas“, – dienraščiui patvirtino savivaldybės kontrolierė Daiva Čeporiūtė.

Tarp audito rekomendacijų įvardijama, kad iš asociacijos „Menų zona“ iki kitų metų birželio 30 d. bus siekiama susigrąžinti netinkamai panaudotas savivaldybės biudžeto lėšas – 9 207 eurų.

Susigrąžinti lėšas – 17 419,24 euro – bus siekiama ir iš asociacijos Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus.NAUJAUSI KOMENTARAI

Jonas

Jonas portretas
Čia kažkokias kapeikas rado ir džiaugiasi. Čia bet kur tokių galima rasti, geriau pažiūrėti į kitus sektorius kaip medicina

Cha

Cha portretas
Visų praturtėjimus tegul tikrina, pvz Raugelės, Girskienės, Liesytės, Božienės, Gureckienės nebus galo vardijant... Savivaldybė kelių metų biudžetą susigrąžins... :D

> anonimui

> anonimui  portretas
Nieko nežinai, bet pezi ? Ar Šakalienė iš savivaldybės biudžeto gavo eurų ? Teisėsauga aiškinasi. Nuo bukų jau bloga .
VISI KOMENTARAI 10

Galerijos

Daugiau straipsnių