Pereiti į pagrindinį turinį

Privilegijos ir rinkliava už balių

2009-04-28 09:00
Ministro pirmininko A.Kubiliaus vakarienę rengusios konservatorės E.Odebrecht (dešinėje) restorane svečiai apsimokėjo grynus pinigus mesdami į padėklą.
Ministro pirmininko A.Kubiliaus vakarienę rengusios konservatorės E.Odebrecht (dešinėje) restorane svečiai apsimokėjo grynus pinigus mesdami į padėklą. / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Už ministro pirmininko Andriaus Kubiliaus kelionę po pajūrį vainikavusį furšetą kviestiniai Klaipėdos visuomenės atstovai turėjo susimokėti negaudami nei sąskaitų, nei kasos čekių.

Padėklas su kupiūromis

Su premjeru vakarieniavę klaipėdiečiai tvirtina buvę nustebinti renginio organizatorių akibrokštu – vakarienę rengusios konservatorės ir Klaipėdos miesto tarybos narės Eugenijos Odebrecht restorane svečiai už maistą mokėjo mesdami kupiūras į padėklą. Jie nežinojo ir vakarienės kainos, nes negavo jokių mokėjimą patvirtinančių čekių.
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų lyderis su 40 kviestinių svečių šeštadienį vakarieniavo partijos kolegei Klaipėdos tarybos narei priklausančiame restorane „Taravos Anikė“.

Į šią vakarienę uostamiesčio visuomenės, meno ir verslo atstovus asmeniškai sukvietė konservatoriai Marius Usonis ir Kęstutis Gabšys.

Pastarieji tikina, kad kviesdami į partijos bičiulės Eugenijos Odebrecht restoraną esą svečius perspėjo, jog jiems teks susimokėti už vaišes, tačiau dienraščiui klaipėdiečiai tikino, kad telefonu skambinę partiečiai neužsiminė, jog už vakarienę teks mokėti.
„Vakarienės metu buvo patiektas karštas patiekalas, ant stalo buvo vandens, raudono ir balto vyno“, – meniu vardijo Seimo narė Agnė Bilotaitė.

Po karšto patiekalo padavėjoms pradėjus nešioti saldumynus, svečiams buvo duotas ženklas susimokėti – pasirodė padavėja, nešina padėklu, ant kurio gulėjo kelios kupiūros po 50 ir 100 litų. Tuo metu Klaipėdos universiteto rektorius Vladas Žulkus garsiai ištarė: „Reikia suprasti, kad jau laikas būtų susimokėti“.

Kasos čekių nebuvo

Keli iš svečių pasipiktino, kad šimto litų suma už vieną patiekalą yra per didelė, nes su automobiliais į susitikimą atvykę klaipėdiečiai atsisakė ragauti alkoholio. Kiti nustėro, kad ministro pirmininko akivaizdoje restorano darbuotojos net nesiteikė už sumokėtus grynus pinigus išduoti kasos čekių.

„Mes visi sumokėjome. Man vakarienė kainavo šimtą litų. Didžioji dalis buvo patenkinta. Šimtas litų už galimybę pamatyti ir pabendrauti su ministru pirmininku nėra dideli pinigai“, – dienraščiui sakė Klaipėdos tarybos narys konservatorius Kęstutis Gabšys.
Jis tikino, kad už vakarienę kasos čekio negavo.

„Nežinau, ar kas davė čekius. Aš jo neėmiau, man jo nereikėjo. Jei kam reikėjo, galėjo gauti“, – sakė K.Gabšys.

Daugelis šį šeštadienį su premjeru vakarieniavusių klaipėdiečių tvirtina kasos čekių taip ir neišvydę.

„Tai kad nedavė niekas. Buvo padėtas padėklas prie išėjimo, tai išeinant padėjau šimtą litų“, – sakė Klaipėdos dramos teatro vadovas Gediminas Pranckūnas.

A.Kubilius valgė už dyką

Klaipėdos universiteto rektorius Vladas Žulkus taip pat patvirtino, kad jam teko padėti grynų pinigų kupiūrą.

„Kaip ir kiti sumokėjau. Kainavo šimtą litų. Smarkiai baliavot progos nebuvo. Ne ta situacija. O kad reikėjo susimokėti, tai gal ir gerai. Negali būti nė kalbos, kad vakarienė būtų už valdžios pinigus. Čia buvo konservatorių iniciatyva, jie mus kvietė“, – sakė rektorius V.Žulkus.

V.Žulkus tikino, kad už vakarienę jam susimokėti nebuvo sunku.

„Kai universitete būna svečių, mes neprašom susimokėti. Tačiau kai draugai alaus gerti eina, jie susimeta. Aš neatkreipiau dėmesio, ar davė kas čekius. Tačiau ant padėklo pinigus tikrai padėjau“, – sakė Klaipėdos universiteto vadovas.

Nė vienas iš bendrapartiečių vis dėlto nedrįso paprašyti šimto litų iš paties A.Kubiliaus.
„A.Kubiliaus niekas neprašė susimokėti, nežinau, kas už jį mokėjo. Gal jis ir siūlė susimokėti, gal kas ir paėmė“, – aiškino K.Gabšys.

Pats premjeras dienraščiui aiškino, kad jis už valgius nemokėjo, nes buvo kviestas kaip svečias.

„Aš už vakarienę nemokėjau, nes mane kaip svečią kvietė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Klaipėdos skyrius. Negaliu atsakyti, ar svečiams buvo išduoti kasos čekiai, nes aš išvykau anksčiau, nei buvo mokama už vakarienę“, – aiškino A.Kubilius.

Sąskaitos – neetiška

Restorano „Taravos Anikė“ savininkė – konservatorė miesto tarybos narė E.Odebrecht dienraščiui sakė, kad iš dviejų valandų vakarienės jos restoranas neuždirbo, o esą greičiau patyrė nuostolių.

„Vakarieniavo apie keturiasdešimt žmonių. Kas dėjo, o kas nedėjo. Niekas nebuvo prievartaujamas. Ne tie laikai, kad valgytų už dyką. Padėklas buvo ant baro, kas norėjo, tas dėjo“, – aiškino restorano savininkė.

Bet verslininkė ir politikė nesuprato klausimo, kodėl jos įmonėje už vakarienę susimokėjusiems svečiams nebuvo išduoti kasos čekiai.

„Neetiška dalyti sąskaitas. Kiek kas galėjo, tiek tas dėjo“, – aiškino konservatorė.
Tačiau tarp keturiasdešimt uostamiesčio verslininkų atsirado manančių, kad bet kurioje pasaulio šalyje po tokios vakarienės tiesiog privalu pateikti sąskaitas.

„Ne konservatorių partijai aukas sumetėme išeidami, taip nėra daroma. Tai smulkmena, tačiau parodo šios partijos narių požiūrį į normalioje valstybėje priimtas normas. Sumokėjai už tai, ką suvalgei – gavai čekį“, – sakė pavardės nenorėjęs viešinti verslininkas.

Vakarienės organizatorė E.Odebrecht aiškino, kad, išlydėjus partijos vedlį, keliems Klaipėdos skyriaus atstovams teko sudėti litų nuostoliams padengti.

„Mūsų tikslas buvo padengti po vakarienės išmuštą čekį. Kiek trūko, patys susidėjome. Valstybė mokesčius gaus, viskas legalu. Supratimas susimokėti už vakarėlį mūsų visuomenėje jau seniai turėjo ateiti. Socializmo sėkla, kai kažkas turi vaišinti, dar gaji. Susimokėti juk yra garbė, o nemokėti yra gėda“, – aiškino E.Odebrecht.

Papiktino lengvatos

Konservatorei E.Odebrecht patikėtas ne pirmas toks aukštų svečių sutikimas uostamiestyje. Pernai Jūros šventės metu ne konkurso būdu E.Odebrecht už 100 tūkstančių litų rengė vadinamąjį Klaipėdos mero balių.

Šiomis dienomis smulkiuosius uostamiesčio verslininkus iš kantrybės išvedė tarybos narei E.Odebrecht suteiktos išskirtinės privilegijos – jos įmonei perpus sumažintas turto mokestis.

Devyni Herkaus Manto gatvės verslininkai kreipėsi į Klaipėdos merą Rimantą Taraškevičių su prašymu ir jiems sumažinti turto mokestį.

„Mieste proteguojamos tik senamiestyje įsikūrusios įmonės. Tik senamiestyje vyksta visi pagrindiniai miesto renginiai. O kas vyksta Herkaus Manto gatvėje? Ji merdi. Užuot pagelbėjusi čia esančioms smulkiosioms įmonėms, miesto valdžia nuo turto mokesčio atleidžia vienos turtingiausių tarybos narių įmonę. Negi sugrįžo baudžiava, kad už ponus mums reikia mokėti“, – piktinosi „Centro“ baro šeimininkas Šarūnas Jagminas.

Pasak verslininkų atstovo, meras smulkių kavinių, kirpyklų ir kitų įmonių savininkams atsakė, kad sunkmečiu turto mokestis nebus sumažintas.

Centrinėje miesto dalyje įsikūrę verslininkai miesto valdžią apkaltino Konkurencijos įstatymo pažeidimu ir „savų“ protegavimu.

„Nuo 2006-ųjų Klaipėdos verslininkams, turintiems komercinės paskirties pastatus senamiestyje, mokestis už nekilnojamąjį turtą išaugo 6,5 karto. Valstybės politika smulkųjį verslą verčia balansuoti ant išlikimo ribos. Miesto valdžia lengvatas patvirtino tik toms įmonės, kurios įsikūrusios iki Biržos tilto. Tai mums nesuprantama, nes ir mes patenkame į vieną zoną, pavadintą senamiesčiu. Miesto valdžia akivaizdžiai pažeidžia konkurencijos įstatymą. Kai kurios įmonės net priverstos nutraukti savo veiklą“, – aiškino verslininkų atstovas Š.Jagminas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra