Įrengė individualius katiliukus
Klaipėda yra viena lyderių pagal renovuotų daugiabučių namų skaičių Lietuvoje. Pagal šį kriterijų ji užima trečią vietą. Iš viso Klaipėdoje yra atnaujintas 101 daugiabutis namas. 32 iš jų administruoja įmonė "Paslaugos būstui", tris – "Laukininkų valda".
Bendrovių direktorė Rasa Rimaitė teigė, kad visai neseniai renovacija baigta trijuose daugiabučiuose namuose: Kadagių g. 13, Pilies g. 1, Taikos pr. 7.
Pasak vadovės, šių namų gyventojai prieš renovaciją ne tik skundėsi didelėmis sąskaitomis už šildymą, kentė šaltį savo butuose, tačiau susidūrė ir su specifinėmis problemomis.
Kadagių g. 13 daugiabutis namas yra nedidelis, trijų aukštų. R.Rimaitė pasakojo, kad prieš renovaciją šio namo gyventojams didžiausią rūpestį kėlė šildymo sistema.
"Šiluma pastatui buvo tiekiama centralizuotai. Gyventojai už šildymą mokėjo labai daug, bet vis tiek kentė šaltį. Su šia problema susiduria visi nedideli, senos statybos namai, esantys Tauralaukyje", – prisiminė direktorė.
Modernizuojant Kadagių g. 13 daugiabutį namą, buvo visiškai pakeista šildymo sistema. Kiekviename bute įrengti individualūs dujiniai katiliukai. Tokiu pat principu buvo atnaujinta ir Kadagių g. 5 daugiabučių namo šildymo sistema.
"Individualūs katiliukai butuose – tai pagrindinė priežastis, kodėl šių pastatų gyventojai ryžosi renovacijai. Jie labai patenkinti pokyčiais. Ne tik dėl to, kad sumažėjo išlaidos patalpų šildymui, namas tapo energiškai efektyviu ir gražiu. Šių namų gyventojai dabar gali patys apsispręsti, kada įsijungti šildymą, reguliuoti šilumą namuose, pasikeitė gyvenimo kokybė", – kalbėjo direktorė.
Išsiskyrė nuomonės dėl balkonų
Renovuojant miesto centre esantį Pilies g. 1 daugiabutį namą, daugiausia klausimų kilo dėl balkonų stiklinimo. Išsiskyrė gyventojų nuomonės, kaip jie turi atrodyti.
Vieni būstų savininkai norėjo, kad stiklas driektųsi per visą balkono aukštį, kiti pageidavo daugiau privatumo, jog dalis nebūtų permatoma.
"Projektuotojams teko daug dirbti su gyventojais, derinti projektus su miesto architektais, kol buvo rastas visus tenkinantis variantas. Rezultatas tikrai gražus, o namą komisija tinkamu naudoti pripažino be jokių uždelsimų ar pastabų", – komentavo direktorė.
Neseniai baigtas atnaujinti Taikos pr. 7 daugiabutis namas buvo vienas tų, kuris suvartoja daugiausia šilumos mieste. Modernizuojant šį pastatą gyventojams ir administratoriui teko susidurti su iššūkiu – reikėjo nutraukti sutartį su pirmuoju rangovu, nes netenkino darbų kokybė, ir ieškoti kito.
"Nuo statybos darbų rangovo priklauso renovacijos projekto sėkmė. Apmaudu, bet pasitaiko situacijų, kai tenka nutraukti sutartis su konkurso būdu išrinkta įmone, bet tai ne nuo mūsų priklauso. Tokiais atvejais stengiamės kuo operatyviau viską išspręsti, tačiau procesas užtrunka. Reikia organizuoti naują konkursą. Rūpesčių kyla ir dėl dokumentų, nes dažniausiai buvęs rangovas atsisako atiduoti. Pažymas tenka užsakyti iš naujo. Darbo ir atsakomybės, kad procesas būtų baigtas laiku, administratoriui tikrai daug", – patirtimi dalijosi vadovė.
Nesklandumus atperka rezultatas
Anot R.Rimaitės, renovacijos darbams Taikos pr. 7 daugiabučiame name baigti pavyko rasti atsakingą ir patikimą rangovą – įmonę "Vlastona". Ši modernizavo ir Kadagių g. 13 namą.
"Nepaisant visų nesklandumą, dabar Taikos pr. 7 namo gyventojai džiaugiasi rezultatu. Šį šildymo sezoną jis tikrai nebebus daugiausiai šilumos suvartojančių namų sąraše, sąskaitos už patalpų šildymą gerokai sumažės, be to, ir gyvenamoji aplinka visiškai kita", – komentavo vadovė.
Direktorė tikino, kad iki metų pabaigos renovuoti bus baigti dar septyni įmonių "Paslaugos būstui" ir "Laukininkų valda" administruojami daugiabučiai namai.
Dar daugiau nei 30 šių bendrovių prižiūrimų namų išreiškė norą modernizacijai. Tad administratoriai rengiasi dalyvauti naujame renovacijos šaukime.
"Gyventojus tikrai norėčiau paraginti nebijoti pasiryžti namo atnaujinimui. Nepatogumų, nesklandumų būna, tačiau viskas praeina, pasimiršta, o rezultatas džiugina: mažesnės sąskaitos už šildymą, gražesnė gyvenamoji aplinka, apie 30 proc. išaugusi būsto vertė. Namas tampa energiškai taupus, patrauklus, šiuolaikiškas, į kurį malonu grįžti namo", – pabrėžė direktorė.
Užkrečia vieni kitus
R.Rimaitė pastebėjo, kad daugiabučių namų gyventojus imtis renovacijos ypač paskatina teigiamas kaimynų pavyzdys. Tai akivaizdu, pasidairius po kai kuriuos gyvenamuosius rajonus.
Renovacijos virusu vieni kitus užkrėtė Miško kvartalo gyventojai. Pastarajame senų, renovuotų namų yra likę visai nedaug. Pavyzdžiui, Panevėžio gatvėje tokių – vos keli ir jų gyventojai yra išreiškę norą pradėti modernizaciją. Vienas po kito atnaujinami ir Taikos pr. daugiabučiai namai.
"Eisime, dalyvausime naujame renovacijos šaukime ir kartu su gyventojais toliau prisidėsime prie miesto gražinimo", – tvirtino vadovė.
R.Rimaitė pabrėžė, kad, norint pasiekti geriausią efektą, būtina įgyvendinti visas renovacijos priemones: apšiltinti namo sienas, modernizuoti šildymo ir karšto vandens sistemas, pakeisti langus, įstiklinti balkonus. Dėl pastarųjų paprastai kyla nemažai diskusijų su gyventojais.
"Įstatymas neįpareigoja keisti plastikinių langų ar perstiklinti balkonų, jei žmonės buvo tai padarę anksčiau, nors šie ir neatitinka kokybės reikalavimų. Daug su gyventojais apie tai kalbama. Siekiame rasti visus tenkinantį variantą kaip Pilies g. 1-ame name", – pasakojo vadovė.
Vos spėja remontuoti laiptines
Anot R.Rimaitės, kiekvienas namas yra individualus, turi tam tikrų specifinių problemų. Vienam daugiausia rūpesčių kelia šildymo sistema, kitam – balkonai ar lodžijos, trečiam – nesandarios sienos ar perdangos. Dėl to būtina kiekvienam pastatui rengti atskirą projektą.
"Jei būtų vadovaujamasi kažkokiu tipiniu, parengtu visiems, nebūtų galima įvertinti visų konkretaus namo problemų ir jų išspręsti", – palygino vadovė.
Direktorė džiaugėsi, kad pavyksta rasti profesionalius projektuotojus, tokius kaip įmonė "Progresyvūs projektai". Jie ne tik parengia projektą, bet ir atlieka priežiūrą, stebi, ar nėra kažkokių nukrypimų, dėl kurių kiltų rūpesčių, pripažįstant namą tinkamu naudoti po renovacijos.
R.Rimaitės teigimu, norint, kad namo renovacija vyktų sėkmingai ir sklandžiai, namas, užbaigus darbus, būtų pripažintas tinkamu naudoti laiku, būtinas bendradarbiavimas tarp gyventojų, kurie turi įsileisti statybininkus į savo būstus, projektuotojų, rangovų ir administratoriaus.
"Svarbiausia visiems suvienyti jėgas ir rezultatas tikrai bus geras", – pabrėžė vadovė.
Direktorė atkreipė dėmesį, kad renovacija gyventojus skatina imtis ir kitų darbų. Atnaujinus namą, būstų savininkai nori susitvarkyti ir vidų – bendro naudojimo patalpas.
"Dabar turime tiek prašymų laiptinių remontui, kad vos spėjame suktis. Mūsų prižiūrimi renovuoti namai gražiai atrodo ne tik iš išorės, bet ir viduje. Anksčiau tokie atvejai nebuvo dažni. Namas būdavo renovuojamas, o laiptinių tvarkytis niekas neskubėjo. Dabar situacija visiškai pasikeitė", – tvirtino vadovė.
R.Rimaitė džiaugėsi ir miesto skatinimu imtis renovacijos. Modernizuotų namų kiemams skiriamas prioritetas planuojant remontą, papildomų vietų automobiliams ir apšvietimo įrengimą.
"Smagu, kad miesto valdžia nelieka abejinga. Gyventojai tai įvertina", – atkreipė dėmesį vadovė.
Naujausi komentarai