Politinis ringas
Po sekmadienį vykusio antrojo rinkimų turo politikos senbuvius turėjo ištikti šokas, nes paaiškėjo, kad rinkėjai savo balsus atidavė politikos naujokams. Išskyrus Danės rinkimų apygardą.
Čia iš liberalo Simono Gentvilo 735 balsais pergalę išplėšė Seimo narys Naglis Puteikis.
Beje, šioje apygardoje rinkėjai buvo patys aktyviausi visame Klaipėdos mieste, čia balsavo 37,82 proc. rinkėjų (13 467).
Baltijos vienmandatėje rinkimų apygardoje Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas kardiologas, politikos naujokas Algimantas Kirkutis beveik dviejų tūkstančių balsų skirtumu nokautavo konservatorę Seimo narę Agnę Bilotaitę.
A.Kirkutį parėmė 5 850 (56,79 proc.) rinkėjų, o jo oponentę – tik 3 998 (38,61 proc.) klaipėdiečių.
Marių rinkimų apygardoje, kur rinkėjai buvo pasyviausi, balsavo vos 27,39 proc. klaipėdiečių (Lietuvoje aktyvumo vidurkis – 37,99 proc.).
Skirtumas tarp sveikuolio Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovo, taip pat politikos naujoko Dainiaus Kepenio ir liberalo Edmundo Kvederio buvo mažesnis. Jų kova buvo labiau įtempta. Kandidatus skyrė tik 221 balsas.
Dar didesnė intriga laukė Pajūrio rinkimų apygardoje, kur 79 balsais pergalę rinkimuose iš konservatoriaus Arūno Barbšio atėmė liberalų atstovas, TV laidų vedėjas, dar vienas naujokas Gintaras Vaičekauskas.
Pabrėžtina tai, kad šioje apygardoje buvo sugadinta itin daug (beveik 14 proc. arba 1 504) balsavimo biuletenių.
"Apsišaudymas" prieš II turą
Po pirmojo rinkimų turo vienmandatėje Pajūrio rinkimų apygardoje atotrūkis tarp A.Barbšio ir G.Vaičekausko buvo vos 5 balsai. Abu kandidatai suprato, ką lems tas dviejų savaičių įdirbis iki lemiamo balsavimo.
Abu politikai ieškojo įtakingų rėmėjų ir tarp šalies, ir tarp vietos politikų.
G.Vaičekauską palaikyti ir padėti vykdyti rinkimų kampaniją į Klaipėdą atvyko pats liberalų partijos lyderis Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Savo ruožtu aktyviam partijos nariui A.Barbšiui palaikymą išreiškė konservatorių partijos vadovas Gabrielius Landsbergis.
Abu Pajūrio apygardos kandidatai prašė viešos paramos ir Klaipėdos tarybos nario, partijos "Tvarka ir teisingumas" atstovo Artūro Razbadausko.
Taip atsitiko, kad prieš antrąjį rinkimų turą skirtinguose leidiniuose pasirodė informacija, kad A.Razbadauskas esą parėmė ir A.Barbšį, ir G.Vaičekauską.
Konservatorius A.Barbšys neatlaikė ir konkurentą liberalą G.Vaičekauską savo feisbuko paskiroje išvadino "žiauriu melagiu", likus 8 valandoms iki aktyvios rinkimų agitacijos pabaigos.
Pastarasis viešai neatsikirto ir neįsivėlė į beviltišką ginčą. Galbūt tai ir padėjo jam pasiekti pergalę rinkimuose.
Vakar dienraščio kalbintas A.Barbšys teigė kol kas nesvarstąs galimybės reikalauti perskaičiuoti balsus Pajūrio rinkimų apygardoje.
Mamutams išrovė iltis?
Danės rinkimų apygardos laimėtojas N.Puteikis neslėpė, jog jo kova su S.Gentvilu buvo labai sunki, nepaisant to, kad atotrūkis tarp jų buvo daugiau nei 700 balsų.
"Su N.Puteikiu mes esame labai skirtingi kandidatai. Bet vieni rinkėjai ieško kaltųjų, kiti – geriausių sprendimų. Aš siūliau sprendimus, kurių reikia Lietuvai ir Klaipėdai", – taip savo poziciją išsakė S.Gentvilas.
"Kai pamačiau, kad S.Gentvilui prieš antrąjį rinkimų turą paramą viešai pareiškė konservatorių lyderis G.Landsbergis ir pareiškė, kad "tik taip įveiksime populistus Danės apygardoje", supratau, kad turiu ko nors imtis. Tada skambinau Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vadovui Ramūnui Karbauskiui ir paprašiau jo paramos. Jis sutiko, be šio palaikymo vargiai būčiau laimėjęs pergalę antrajame rinkimų ture", – neslėpė N.Puteikis.
Jis teigė esąs pasiryžęs prisijungti prie R.Karbauskio daugumos Seime, jei tik bus pakviestas.
Vertindamas rinkimų rezultatus, N.Puteikis teigė, kad žmonės ieškojo, kas galėtų atlikti kardinalius pertvarkymus Lietuvoje, ir pasirinko valstiečius.
"Socialdemokratai parodė, kad didina turtinę nelygybę, liberalai visada ją didino, o konservatorių programoje apie tai nėra nė vieno žodžio. Jei kas nors ir gali Lietuvoje sustabdyti turtinę nelygybę, tai – valstiečiai. Jei prie valstiečių jungtųsi socialdemokratai, manau, kad jie bus tik nedidelis paramstėlis, nes visiems mamutams iltys išrautos, o premjeras iš viso pridaužtas kikbokso metodais", – įsitikinęs N.Puteikis.
Antausis – P.Gražuliui
"Visada negali laimėti, reikia mokėti ir pralaimėti. Tokia banga buvo šįkart. Visur valstiečiai laimėjo. Žmonės nori permainų, žmonės nori geresnio gyvenimo", – savo pralaimėjimą Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovui Broniui Markauskui beveik 2 tūkst. balsų skirtumu Gargždų rinkimų apygardoje paaiškino "tvarkietis" Petras Gražulis.
Beje, šioje apygardoje prieš ketverius metus jis laimėjo įtikinama pergale, už jį tada balsavo 2 660 rinkėjų daugiau nei dabar.
"Per šią kadenciją labai daug nuveikiau Klaipėdos rajono labui. Net laikraštį išleido, ten išvardyti visi mano darbai. Faktiškai visi keliai, kuriuos prašė išasfaltuoti, buvo sutvarkyti. Darbų tikrai daug padaryta, niekada nepavyko tiek nuveikti, kiek šią kadenciją", – dienraščiui teigė P.Gražulis.
Nepaisant to, antrajame rinkimų ture P.Gražulis didelio rinkėjų palaikymo nesulaukė, jis pralaimėjo valstiečių atstovui B.Markauskui.
Kurs gydymo ministeriją
Daugeliui netikėtai į Seimą pakliuvęs sveikuolių aktyvistas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas D.Kepenis jau žino, ką veiks artimiausiu metu.
"Artėjantį savaitgalį mes, būrys politikų, kurie susirūpinę Lietuvos sveikatos sistema, rinksimės Pervalkoje, nes Lietuva neturi sveikatos sistemos, veikia tik pinigų rinkimo sistema. Atėjo laikas pakeisti ministerijos pavadinimą į Ligų gydymo ministeriją, nes su sveikatos sistema ji kol kas neturi nieko bendra. Juk dabar iš 100 sveiki tik 7 abiturientai, o turi būti atvirkščiai", – dienraščiui bylojo naujasis Seimo narys.
Pasak D.Kepenio, jo idėjoms dėl sveikatos sistemos sukūrimo visiškai pritaria ir jo partijos kolega Baltijos rinkimų apygardoje Seimo nario mandatą laimėjęs gydytojas A.Kirkutis.
Klaipėdoje, be kita ko, turėtų atsirasti Lietuvos sveikatos rūmai, tikino D.Kepenis, nes uostamiestis vienintelis šalies miestas, Europos tinkle pripažintas tarp sveikatingiausių miestų.
O pirmasis D.Kepenio darbas Marių rinkimų apygardoje – įkurti pietinės miesto dalies daugiabučių namų gyventojų susivienijimą.
Čia bus sprendžiamos visos esamos problemos – pradedant blogų kvapų slopinimu ir baigiant vaikų žaidimų aikštelių atsiradimu kiemuose.
Senieji ir naujieji išrinktieji
Apibendrinus rezultatus daugiamandatėse ir vienmandatėse apygardose, į naujojo Seimo sudėtį išrinkti devyni klaipėdiečiai – konservatorė A.Bilotaitė, socialdemokratė I.Šiaulienė, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovai D.Kepenis bei A.Kirkutis, liberalai E.Gentvilas, S.Gentvilas ir G.Vaičekauskas, taip pat Lietuvos lenkų rinkimų akcijos ir Krikščioniškų šeimų sąjungos narė I.Rozova bei pats save išsikėlęs Lietuvos centro partijos atstovas N.Puteikis.
Po pirmojo rinkimų turo pagal partinius sąrašus į Seimą jau buvo patekę keturi uostamiesčio politikai – E.Gentvilas, I.Šiaulienė, A.Bilotaitė ir D.Kepenis.
Du pastarieji jėgas dar išbandė ir antrajame rinkimų ture, kur pasisekė tik sveikuolių aktyvistui D.Kepeniui.
Po antrojo rinkimų turo paaiškėjo, kad pagal partinius sąrašus Seimo nario mandatus laimėjo I.Rozova, kuri sąraše po pirmojo rinkimų turo liko šešta, bet vienmandatėje apygardoje sekmadienį laimėjus jos partijos kolegei Ritai Tamašunienei I.Rozova pateko į Seimą.
Taip pat pasisekė ir S.Gentvilui, kuriam gauti Seimo nario mandatą galimybę suteikė jo partijos kolegos Vitalijaus Gailiaus pergalė vienmandatėje apygardoje.
Naujausi komentarai