Senamiesčio puošmenos dar teks palaukti Pereiti į pagrindinį turinį

Senamiesčio puošmenos dar teks palaukti

2025-04-10 15:55

Jau netrukus Klaipėdą užplūsiantys kruizinių laivų turistai pamatys besitvarkantį miestą, atnaujinamus senamiesčio namų fasadus, bet nė neįtars, kad vienas pastoliais apjuostas ir apsauginėmis marškomis apdangstytas pastatas neparodys jiems, kuo išskirtinis mūsų miestas.

Senamiesčio puošmenos dar teks palaukti
Senamiesčio puošmenos dar teks palaukti / D. Janauskaitės nuotr.

Mėgo fotografuoti

Turgaus gatvės 21-asis namas daugeliui vyresniųjų klaipėdiečių asocijuojasi su moterų konsultacija. Jaunesni žino, kad jame įsikūrusi Lietuvos verslo kolegija.

Bet labiausiai jis atpažįstamas iš pano, vaizduojančio senamiestį.

Tai vienas dažniau atvykėlių fotografuojamų objektų. Jis labai svarbus gidams, mat šis žemėlapis – gera vaizdinė priemonė pasakojant apie išskirtinį miesto gatvių tinklą, iki šiol išsilaikiusį nuo XVI amžiaus.

Kai prasidėjo senamiesčio pastatų fasadų atnaujinimas, šis pano buvo uždengtas. Klaipėdiečiai ėmė nerimauti – negi neteksime tokio gražaus akcento.

Pano – dovana miestui

Pasirodo, pano bus atkurtas, kai tik bus baigtas pastato remontas: atkurtas pažeistas tinkas, prieš nudažant sienos bus gruntuojamos ir dengiamos dekoratyviniu tinku.

Planuojama, kad tai įvyks dar šią vasarą.

Iškart po to Lietuvos jūrų krovos kompanijų asociacijos lėšomis pano bus atkurtas.

O kol kas teks pasinaudoti kitomis galimybėmis pamatyti senamiesčio vaizdą iš šono.

Ne tik gidai, laukia šio pano atnaujinimo.

Šis pano buvo sukurtas paminint 2004 metais Lietuvai reikšmingą įvykį – mūsų šalies įstojimą į Europos Sąjungą.

Po 13 metų žemėlapis buvo atnaujintas šešių uostamiesčio Rotary klubų lėšomis.

Vieta pažinti miestą

Klaipėdos turizmo informacijos centro vadovė Romena Savickienė patikino, kad visiems norintiems centro darbuotojai gali suteikti informacijos apie Klaipėdos praeitį ir padovanoti visą pluoštą informacinių leidinių.

„Žemėlapis ant Turgaus gatvės 21-ojo namo buvo labai įdomus ir patrauklus. Pačiame centre žmonės sustodavo ir žiūrėdavo į miesto planą. Gidai paprastai parodydavo, kurioje vietoje ekskursantai yra šiuo metu, o tuo pat metu paaiškindavo mūsų senamiesčio ypatumus. Taisyklingas miesto planas išskiria Klaipėdą iš visų kitų Lietuvos miestų. Kad ir kiek būtų informacinės medžiagos, visi vizualūs dalykai yra patrauklūs, įdomios visokios jų formos“, – kalbėjo R. Savickienė.

Klaipėdos gidė Laurencija Budrytė-Ausiejienė patikino, kad šis žemėlapis jai pasitarnauja dėl daugybės dalykų.

Rodant jį paprasčiau kalbėti apie miesto formavimąsi saloje tarp Dangės upės atšakų, aiškinant, kokia tvarka leista užstatyti sklypus, kurie visi buvo vienodo dydžio. Ypač įdomu prie jo kalbėti apie mūsų gatvių pavadinimus bei čia gyvenusius amatininkus.

Pasitarnauja ir maketai

Klaipėda gali pasigirti net keliais maketais, kuriuose galima apžiūrėti, kokių pastatų mieste yra buvę ir kurių netekome.

Tokie maketai įrengti ant gynybinių įtvirtinimų, klaipėdiečių vadinamų Jono kalneliu, skvere prie „Meridiano“, Liepų gatvės pradžioje, Ferdinando aikštėje. O netrukus dar vienas maketas turėtų atsirasti automobilių stovėjimo aikštelėje prie piliavietės.

„Kuo įdomesnių formų informaciją pateiksime, tuo įdomiau ir įsimintiniau vaikštinėti po Klaipėdą bus miesto svečiams ir patiems klaipėdiečiams. Labai gražu, kai tėvai rodo vaikams šiuos dalykus ir papasakoja apie mūsų miestą. Dažnai tai daro mokytojai, darželių auklėtojos. Todėl visi, ne tik gidai, laukia šio pano atnaujinimo“, – teigė R. Savickienė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Balsas

Atgimimo aikštės irgi teks palaukti, dar ilgai ilgai laukti.
1
0
Visi komentarai (1)

Daugiau naujienų