Pereiti į pagrindinį turinį

Stendų tvarkymas Karklėje – įprasta kasdienybė

2021-03-07 10:00

Karklėje, prie Olando Kepurės, vietoj informacijos apie paukščius – didžiulė skylė. Pajūrio regioninis parkas per porą savaičių žada ją ne tik užlopyti, bet ir atnaujinti apgadinto stendo informaciją. Tvarkyti klaipėdiečių agresijos palikimą jiems jau seniai įprastas darbas.

Nestebina: parko darbuotojams kasmet tenka keisti suniokotus informacinius stendus. Nestebina: parko darbuotojams kasmet tenka keisti suniokotus informacinius stendus.

Keičia kasmet

„Teoriškai stendai turi galiojimo laiką, bet anksčiau ar vėliau beveik visi jie apgadinami. Tenka atnaujinti“, – tikino Pajūrio regioninio parko direkcijos vyriausiasis ekologas Erlandas Paplauskis.

Per metus apgadinama po keletą stendų ir informacinių rodyklių. Ekologas sakė, kad tvarkyti tenka iš karto po kelis.

„Anksčiau prie paukščių nuotraukų dėdavome kodus, kuriuos nuskenavus išmaniuoju telefonu buvo galima paklausyti čiulbėjimo. Bet visus kodus nudraskydavo greičiau nei per savaitę. Jau nebėra kantrybės juos kabinti“, – apgailestavo E.Paplauskis.

Vytauto Liaudanskio nuotr.

Parko direkcijos vadovas Darius Nicius teigė, kad nuostoliai priklauso nuo žalos ir paties stendo dydžio.

„Jei sugadintas tekstas, visos plokštumos pakeitimas kainuoja nuo vieno iki trijų šimtų eurų“, – skaičiavo D.Nicius.

Jei tektų keisti didesnį stendą su visu rėmu ar stogeliu, išlaidos gali išaugti ir iki tūkstančio eurų.

Ne tik finansinė žala

Kiek tiksliai kainuoja chuliganų apgadintų ženklų remontas, parko direkcija neskaičiuoja. Dažniausiai viskas sutvarkoma kartu, atnaujinant ir natūraliai nusidėvėjusius medinius takus ar laiptus. Tam naudojamos lankytojų bilietų ir pakrantėms tvarkyti skirtos lėšos.

„Per metus viešajai infrastruktūrai palaikyti išleidžiame apie porą tūkstančių eurų“, – sakė D.Nicius.

E.Paplauskis pastebėjo, kad vandalų žala – ne tik finansinė.

„Mes žiūrime paprastai: gamtai nuo to nei geriau, nei blogiau. Bet ne sezono metu mes savaitgaliais nedirbame, tad žmonės, atvažiavę iš kitų Lietuvos kraštų, informaciją gauna tik stenduose. Kai jos neranda, lankytis nebe taip įdomu“, – kalbėjo E.Paplauskis.

Chuliganų mažėja

Kovoti su ženklus gadinančiais žmonėmis beprasmiška.

„Čia kaip moralizuoti liūtą, kad jis nepjautų zebro. Jei žmogaus prigimtis – daryti bloga, jis tai ir darys“, – atsiduso E.Paplauskis.

„Vienas žmogus buvo pagautas. Kai kuriose vietose, pavyzdžiui, prie lankytojų centro stovi kameros. Ten nė vienas stendas nesuniokotas. Bet prie kiekvieno kameros nepastatysi,“ – apgailestavo E.Paplauskis.

„Pavyzdžiui, 2012 m. ties Olando Kepure buvome įrengę visą informacinę sistemą. Kad taip greitai nesupūtų, panaudojome ąžuolą. Stendus pavogė per mėnesį. Tiesiog išardė detalėms. Išmontavo ir visas iki vienos medines rodykles. Darbus atlikusi įmonė dar buvo nespėjusi visko atiduoti vertinti. Kvietėme policiją, kreipėmės į spaudą, už informaciją net prizinis fondas buvo įsteigtas. Bet vagių taip ir neradome“, – prisiminė D.Nicius.

Tačiau, anot jo, bėgant metams žmonės vis dėlto tampa sąmoningesni.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra