Veikia kaip dirgikliai
Mesti pūkus – savo vaisius uostamiestyje augančios tuopos pradėjo visai neseniai. Šio reiškinio pikas dar nepasiektas. Padėtį gelbsti ir iškritęs lietus.
Tuopų pūkams sklisti palankiausi sausi orai. Paprastai šis procesas trunka apie tris savaites.
Miestiečius erzina tuopų metami pūkai. Gyventojai skundžiasi, kad negali atsidaryti namų langų, nes medžių vaisių priskrenda į patalpas. Pūkai nukloja ir transporto priemones.
Dalis žmonių yra įsitikinę, kad tuopų vaisiai sukelia alerginę reakciją. Tačiau specialistai su tuo nesutinka. Pasak jų, alerginę reakciją iššaukia medžių žiedai, o ne vaisiai.
Buvo atlikti tyrimai, kurie parodė, kad pūkai nesukelia alerginės slogos, astmos paūmėjimų ar kitų tikrosios alergijos požymių. Jie labiau veikia lyg dirgikliai – pavyzdžiui, kaip dulkės ar dūmai gali suerzinti kvėpavimo takus, skatinti čiaudulį.
Pabrėžiama, kad tuo laiku, kai sklinda tuopų pūkai, alergiją sukelia kiti žydintys augalai.
Šių lapuočių vaisiai nedžiugina ir miesto tvarkytojų. Piko metu vietomis šaligatviai tampa pūkų kilimu. Valytojai yra pasakoję, kad nespėjama jų šluoti, o rezultato nesimato. Iššlavus pūkus, šių vėl prikrinta.
Nėra atsparios vėjams
Skundžiamasi ir tuo, kad žemės paviršiuje išsikerojusios tuopų šaknys iškilnoja šaligatvių dangas. Atkreipiamas dėmesys, kad tuopos labai trapios.
Klaipėdos savivaldybės Aplinkos kokybės skyriaus vedėja Rasa Jievaitienė teigė, kad, praūžus vėjams, būtent po tuopomis ir gluosniais randama daugiausia prikritusių sausų šakų.
Be to, šie medžiai nėra ilgaamžiai. Branda jiems ateina po 60 metų.
"Palyginti su kitais medžiais, tuopos labai greitai auga. Pavyzdžiui, 40 metų amžiaus tuopa gali siekti penkių aukštų namą. Žmonės norėjo greito rezultato ir prisodino mieste šių medžių. Tačiau kadangi tuopos greitai auga, greitai ir "perbręsta", – komentavo vedėja.
R.Jievaitienės teigimu, šių medžių nerekomenduojama sodinti vietose, kur nuolat vaikšto pėstieji, lankosi vaikai, stovi transporto priemonės.
"Tai paprasčiausiai yra nesaugu", – atkreipė dėmesį vedėja.
Šalina ir prie darželių
Sunku pasakyti, kiek tiksliai šios rūšies lapuočių auga mieste. Pamažu jie yra šalinami tvarkant namų kiemus ar kitas miesto erdves.
Praėjusiais metais Klaipėdos miesto želdynų ir želdinių apsaugos komisija aplankė pagrindines vietas, kur auga tuopos. Jas savivaldybės Miesto tvarkymo skyriui rekomenduota per dvejus metus pašalinti ir pakeisti kitais medžiais.
R.Jievaitienė informavo, kad tokių vietų buvo Debreceno, Gedminų, Kauno, Sausio 15-osios gatvėse, Statybininkų prospekte. Dalis želdinių bus šalinama šiemet, dalis – kitąmet.
Daug tuopų buvo pasodinta ir prie vaikų lopšelių-darželių. Keičiant naujas tvoras senomis, dalis šių želdinių bus pašalinta.
"Taip pat rekomendavome vietoj nukirstų tuopų pasodinti naujus medžius, tačiau tai priklausys nuo įstaigų vadovų", – teigė vedėja.
Teršia ne visos
R.Jievaitienė priminė, kad, pagal aplinkos ministro įsakymą, tuopos yra nepageidautina rūšis. Už jas net neprašoma atsodinti naujų želdinių.
"Mes rekomenduojame, prašome tai padaryti, bet reikalauti negalime. Aplinkos ministerija tuopas yra priskyrusi prie nepageidaujamų rūšių", – pažymėjo vedėja.
Kai kurie specialistai pabrėžia, kad visiškai iškirsti tuopų nereikėtų. Šie medžiai labai lengvai prisitaiko augti mieste, intensyviai valo orą, sugeria teršalus. Be to, akcentuojama, kad ne visos tuopų rūšys skleidžia pūkus.
Naujausi komentarai