Pereiti į pagrindinį turinį

Uostamiestyje kuriami vieninteliai tokie pasaulyje gydantys sodai

2019-09-12 13:03

Klaipėdos universiteto Botanikos sode šį pavasarį pradėta rengti gamtos garsų, kvapų ir spalvų rekreacinė erdvė "Sveikatingumo sodai". Unikalios, pasaulyje analogų neturinčios idėjos autorė – Klaipėdos universiteto kraštovaizdžio architektūros absolventė marijampolietė Viktorija Gričenaitė.

Atsiras jutiminis takas

Klaipėdiečiai ir miesto svečiai jau netrukus galės lankytis vienintelėje pasaulyje tokio pobūdžio erdvėje – sveikatingumo soduose.

Šiuo metu Botanikos sode naujai įrengiama garsų, kvapų ir vaizdų (spalvų) rekreacinė erdvė: valgomųjų uogų zona (šilauogės, sausmedžiai, bruknės, spanguolės, šilkmedis); labirintas su jutiminiu taku; vienmečiai prieskoniniai; nuodingieji augalai; dažantys augalai; tradicinės liaudiškos vaistažolės; augalai pagal medicininę vertę; aromatiniai augalai ir kiti.

Projektas įgyvendinamas pagal buvusios Klaipėdos universiteto studentės V.Gričenaitės baigiamąjį darbą, kuris sulaukė pasisekimo nacionaliniu mastu.

Prisidedant universiteto studentų ir dėstytojų komandai, V.Gričenaitės projektas laimėjo antrąją vietą žurnalo "Structum" konkurse "Išmanusis miestas".

Pagrindinė jo idėja – kraštovaizdžio psichoemocinis, terapinis gydymas per kvapus, garsus ir spalvas, kurie skatina kūrybinę bei stimuliuoja protinę veiklą, kelia nuotaiką, ramina.

Nuo pavasario iki vėlyvo rudens

Kaip pasakojo Klaipėdos universiteto lektorė ir projekto vadovė Jevgenija Rutė, absolventės projektas išskirtinis tuo, kad yra vienintelis pasaulyje – tokio pat niekur nerasi.

"Pasaulyje yra daug įvairių Botanikos sodų, kuriuose esti arba garsų, arba kvapų, arba spalvų ir formų zona, arba tik fitoterapija. Bet tai, kad visos šios zonos būtų sujungtos į vieną visumą, kaip mes pavadinome, gyvybės medį, tokio sodo nėra. Be to, jis daro teigiamą poveikį žmogui – ne tik sergančiam, bet ir sveikam", – aiškino J.Rutė.

Pasaulyje yra daug įvairių Botanikos sodų, kuriuose esti arba garsų, arba kvapų, arba spalvų ir formų zona, arba tik fitoterapija

Idėjos autorės V.Gričenaitės žodžiais, gydantys sodai veiks visą sezoną – nuo pavasario iki pat vėlyvo rudens.

Anot Klaipėdos universiteto Botanikos sodo direktorės Astos Klimienės, šį pavasarį pradėtas darbas dar toli gražu nebaigtas, augalai ir toliau bus sodinami, o kiek vėliau atsiras informacinių stendų, etikečių.

Kitą rugpjūtį įvyks ir fitoterapinio tako atidarymas.

"Manau, per dvejus ar trejus metus mes pasieksime maksimalų rezultatą ir turėsime beveik įgyvendintą koncepciją", – teigė A.Klimienė.

Sudomino ir Anykščius

Klaipėdos universiteto mokslininkų sukurtą koncepciją jau nusižiūrėjo Anykščių rajono savivaldybė.

Gali būti, kad netolimoje ateityje ji bus įgyvendinta ir ten.

Klaipėdos universiteto profesorius, baigiamojo darbo vadovas Petras Grecevičius atkreipė dėmesį, kad kituose Europos botanikos soduose, be edukacinės ir rekreacinės funkcijų, yra papildoma galimybė lankytojams susipažinti su kai kurių šalių kultūrų fragmentais.

Tikimasi, kad tokia funkcija atsiras ir Klaipėdoje.

"Projektuodami šį Botanikos sodą, numatėme zoną japoniškam sodui. Viena universiteto diplomantė yra parengusi japonų sodo projektėlį. Mes norėtume įgyvendinti unikalų dalyką ir lankytojus supažindinti ne tik su japonų ar kinų, bet su visais Rytų kultūros sodais. Tai būtų savotiška mokykla", – kalbėjo profesorius.

Šiemet uostamiesčio Botanikos sodą aplankė per 25 tūkst. žmonių, dalis jų – užsienio turistai.

Suaugusiajam bilietas kainuoja du eurus, moksleiviams, studentams, senjorams ir neįgaliesiems – 0,80 euro. Vaikai iki 6 metų ir Klaipėdos universiteto studentai į sodą įleidžiami nemokamai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų