Penktadienį miestiečiai gėlėmis ir šūviais minėjo svarbią Klaipėdai ir visai Lietuvos istorijai datą. Skulptūrų parke buvo pagerbti žuvę 1923-ųjų sukilimo dalyviai. Jauniausias jų – šešiolikmetis gimnazistas.
Šiuo metu Lietuvoje minimos Europos paveldo dienos. Ta proga senosiose miesto kapinėse vyko iškilminga ceremonija, skirta Klaipėdos sukilimo žuvusiems savanoriams atminti.
Taip pat pasidžiaugta sėkminga sukilėlių paminklo restauracija. Mat praėjo lygiai 90 metų, kai senosiose miesto kapinėse jis buvo atidengtas. Šiemet, po daug metų, memorialas atgijo.
Minėjimo metu nuaidėjo pabūklų salvės. Grojant Karinių jūrų pajėgų orkestrui, Lietuvos šaulių sąjungos nariai tradiciškai ant memorialinio paminklo padėjo gėlių.
Ceremonijoje dalyvavęs Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas reiškė pagarbą ir sykiu pasidžiaugė atliktais darbais. Anot jo, anksčiau ne itin geros būklės buvęs paminklas prisikėlė naujam gyvenimui.
„Tai – šventa klaipėdiečiams vieta. Anksčiau ji tikrai nespindėjo, tačiau dabar tapo nauju traukos centru, kurio ne gėda parodyti svečiams. Manau, kad ši vieta turėtų tapti svarbia ir žinoma visiems. Juk tik nuo mūsų pačių priklauso, kokią ateitį paveldėsime“, – pastebėjo miesto vadovas.
Karinė sausio 15 d. akcija – svarbi ne tik miestui, bet ir visai Lietuvai. Pasak istorikų, jei ne jos dalyvių patriotiškumas, Klaipėdos kraštas nebūtų tapęs laisvu.
Pasak istoriko Vyganto Vareikio, 1923-ųjų sukilimas nebuvo lengvas. Už pajūrį kovėsi daugybė jaunų vyrų, apie 600–700 Šaulių sąjungos narių iš įvairių šalies kampelių. O vienas jauniausių – Kauno gimnazistas ir šaulys Algirdas Jasaitis. Klaipėdą jis matė pirmą kartą gyvenime.
Istorikas atkreipė dėmesį į atnaujintą uostamiesčio erdvę, žyminčią lietuviškos Klaipėdos kūrimosi pradžią.
„1820 m. įsteigtos miesto kapinės tapo patrauklia vieta ne tik mirusiesiems, bet ir patiems klaipėdiečiams. Vėliau jos buvo plečiamos, čia sugulė žymios miesto šeimos. Deja, po antrojo pasaulio karo ir sovietinės okupacijos teliko kapinių likučiai“, – kalbėjo V. Vareikis.
Gegužės pabaigoje prasidėję memorialinio paminko atnaujinimo darbai truko tris mėnesius. Paminklas buvo nuvalytas, atstatytos ištrupėjusios vietos, konstrukcijos, suremontuoti plyšiai, atnaujintos grandinės, kurios jau trūkinėjo.
Buvo sutvarkyta ir paminklą supanti aplinka: atnaujinta danga, įrengti suoliukai, pasodinti želdiniai, jis tinkamai apšviestas.
Atnaujinant statinį, buvo įrengta ir atminimo lenta Amerikos lietuviui Andriui Martus (Martusevičiui), kuris prisidėjo prie sukilimo ir yra čia palaidotas.
Paminklo restauracija pasirūpino įmonė „Pamario restauratorius“, laimėjusi savivaldybės skelbtą konkursą. Darbai atsiėjo pigiau nei buvo manyta – apie 28 tūkst. eurų.
Naujausi komentarai