Vaikų teisių gynėjai atkreipė dėmesį, kad dažnai net nesvarstoma, kokią įtaką vaikui gali padaryti jo atvaizdo įdėjimas į internetą.
Publikuojamos net nuogų naujagimių nuotraukos. Tėvai su visu pasauliu dalijasi beveik viskuo – nuo sauskelnių keitimo iki pirmųjų dienų mokykloje. Tačiau ar toks viešumas – tikrai būtinas?
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Pagalbos vaikams ir šeimoms skyriaus vyresnioji patarėja Ugnė Klingerė teigė, kad vaikai turi teisę į savo atvaizdą, todėl prieš fotografuojant, filmuojant ar viešinant bet kokio pobūdžio vaizdinę medžiagą, visuomet derėtų gauti jo paties bei tėvų ar globėjų sutikimą.
„Net ir tuomet, kai sutikimas gautas, vaikas gali būti fiksuojamas tik tinkamai apsirengęs, iš jo negali būti šaipomasi, taip pat skelbiama vaizdinė medžiaga neturi žeminti jo orumo“, – teigė pašnekovė.
Prieš įkeliant į viešąją erdvę vaiko nuotrauką ar vaizdo įrašą, vertėtų pagalvoti, ar tai būtina daryti bei kokią įtaką ši vaizdinė medžiaga gali turėti ateityje vaikui augant ir keičiantis.
Nepilnamečių atvaizdų viešinimas negavus tėvų sutikimo, anot vaiko teisių specialistės, nėra leistinas.
„Tad tėvams, susidūrusiems su tokia situacija, vaiko teisių gynėjai pataria būti aktyviems – jie turėtų kreiptis į žmogų, kuris neteisėtai užfiksavo ir socialiniuose tinkluose publikavo vaizdo įrašus su mažamečiais vaikais, ir paprašyti nedelsiant juos pašalinti. Nepavykus susitarti geranoriškai, pagalbos galima kreiptis į teisėsaugą“, – pažymėjo U. Klingerė.
Vaiko teisę į atvaizdą gina įstatymai, tačiau svarbu, kad šią teisę užtikrintų ir tėvai, globėjai, artimieji.
„Prieš įkeliant į viešąją erdvę vaiko nuotrauką ar vaizdo įrašą, vertėtų pagalvoti, ar tai būtina daryti bei kokią įtaką ši vaizdinė medžiaga gali turėti ateityje vaikui augant ir keičiantis. Po kelių metų graži ir juokinga mažo vaiko nuotrauka suaugusiuosius gali sugrąžinti į malonius prisiminimus, tačiau vaikui suteikti kitokius jausmus bei aplinkinių vertinimus“, – paaiškino specialistė.
Tad dedant bet kokį nepilnamečio atvaizdą socialiniuose tinkluose, svarbu atidžiai įvertinti, kas galės matyti vaiko atvaizdą, ar bus galimybė juo dalintis kitiems žmonėms.
„Jeigu vaikas jau geba išreikšti savo nuomonę, visuomet svarbu paklausti, ar jis norėtų, kad jo atvaizdas būtų viešinamas, o tais atvejais, kai vaiko ir tėvų nuomonės nesutampa, turėtų būti atliepiami vaiko interesai“, – priminė U. Klingerė.
Naujausi komentarai