Pereiti į pagrindinį turinį

Vasara pajūrio nenuskurdino

2016-08-25 02:00

Skaičiuodami paskutines šios vasaros dienas pajūrio verslininkai šiųmečiam šiltajam sezonui itin daug komplimentų nežeria, tačiau keiksmais jos išlydėti taip pat nelinkę. Pripažįstama, kad itin geru oru nelepinusią vasarą būta dienų, kai kurortuose eurus leidžiančių poilsiautojų nestigo. Klaipėdai šiluma nelepinusi vasara netgi buvo naudinga.

Atsvaros: nors ši vasara geru oru nelepino, tačiau pajūrio verslininkai, vertindami lankytojų aktyvumą, tragiška jos nevadina.
Atsvaros: nors ši vasara geru oru nelepino, tačiau pajūrio verslininkai, vertindami lankytojų aktyvumą, tragiška jos nevadina. / Vytauto Petriko nuotr.

Stebuklų nebuvo

Likus paskutiniam šios vasaros savaitgaliui Lietuvos pajūrio verslininkai jau skaičiuoja šio sezono viščiukus.

Nors šiuo metu vis dažniau išgirstama aimanų dėl esą prasto sezono, dauguma verslininkų vasaros keikti neskuba, o dirbantieji Palangoje ją vadina tiesiog normalia.

"Sezoną baigiu visiškai normalia nuotaika. Jokių stebuklų nematau. Kaip vasara gali būti gera, kai nėra gero oro? Tai buvo normali vasara, kaip ir visos kitos, niekuo neišsiskyrė", – teigė visuomeninės Palangos apgyvendinimo paslaugų teikėjų organizacijos "Svetingas šeimininkas" pirmininkė Irena Švanienė.

Blogesnės nepamena

Vis dėlto tokio aukso amžiaus, koks buvo 2006-aisiais, greitai sulaukti nesitikima.

"Buvo pikų pikas, nes vasara buvo puiki. Be to, kainos buvo kitos. Euras savo padarė. Daug kas pasikeitė", – dėstė I.Švanienė.

Anot pašnekovės, šiemet kai kurie poilsiautojai rinkosi trumpesnes atostogas, kiti visai jų atsisakė. Vis dėlto tikimasi, kad ateityje situacija stabilizuosis.

Nors pirmininkė ir pripažino, kad prastesnės vasaros už šią per savo darbo praktiką ji neprisimenanti, tačiau katastrofiška situacijos vadinti nebuvo linkusi.

Lankytojų sulaukti tikimasi dar ir šį savaitgalį.

"Ir paskutinį savaitgalį bus žmonių. Nebus užpildyti visi kambariai, bet lankytojų bus. Ir ką? Gal dėl tokio menkniekio atsistoti ir nuo bažnyčios bokšto nušokti? Juokas ima. Niekur nėra stabilumo, čia lygiai tas pats. Negalima kasmet uždirbti tiek pat arba vis daugiau", – rinkos dinamiškumą pabrėžė I.Švanienė.

Gelbėjo baltarusiai

Apibendrindami verslininkų atstovai pabrėžia ir neramumų pasaulyje svarbą.

"Srautai į Turkiją ir tuos kraštus apmažėjo. Sumažėjo todėl, kad ten yra labai nesaugu. Nei pati ten važiuočiau, nei kitas protingas žmogus važiuotų, geriau jau kelioms dienoms į Palangą pavaikščioti, pakvėpuoti nuostabiu oru", – pastebėjo Palangos nuomotojų atstovė.

Pašnekovės teigimu, šiemet situaciją kurorte itin švelnino ir aktyviau atvykdavę baltarusiai.

Pastebima, kad jie kompensavo tiek lietuvių, tiek rusakalbių poilsiautojų skaičiaus mažėjimą.

Nakvynės kainos krito?

Nors šią vasarą poilsiautojai ir piktinosi Palangoje esą smarkiai šoktelėjusiomis kainomis bei šiurpo už lėkštę šaltibarščių atseikėdami po 7 eurus, tačiau kurorto būsto nuomotojų vedlė tikino, kad šiame sektoriuje būta kainų mažėjimo tendencijų.

"Kainos krito. Galiu pasakyti pagal save. Kainos buvo mažesnės nei pernai ir užpernai. Dvivietis kambarys buvo 50 eurų, o šiuo metu – 35 eurai. Ką daryti, kad žmonės nemoka? Kiekvienas savininkas galvoja – arba gausi mažiau, arba nieko negausi", – dėstė I.Švanienė.

Pašnekovė teigė, kad susitraukė ir prabangių apartamentų kainos.

Pokyčius galėjo lemti ir didėjanti būsto nuomos pasiūla, mat pastaruoju metu Palangoje aktyviai dygo kotedžai, kuriuos savininkai noriai nuomojo.

"Pasiūla kiekvienais metais didėja, o paklausa mažėja. Reikia konkuruoti, o konkurencinės sąlygos iššaukia tam tikrus veiksmus", – neslėpė I.Švanienė.

Milijonieriai mokėjo daugiau

Tiesa, dėl aukštų maitinimo kainų verslininkai nesigynė, tačiau pabrėžė, kad šiemet maitintojai bandė prisitaikyti tiek prie prabangias, tiek prie kuklesnes atostogas suplanavusių klientų poreikių.

"Atvažiuoja milijonierius – jis gali valgyti šaltibarščius normaliai, kaip visi skalambijo, po 7 eurus, jis nežiūri į pinigus. Kas nori šaltibarščius gali valgyti ir už eurą, kas nori – už tris", – aiškino Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentas Darius Miklovas.

Pašnekovas tikino, jog labiau poilsiautojų pinigines paploninti šiemet nusprendė ir kainas išaugino anaiptol ne visi verslininkai.

Anot D.Miklovo, didesnį lankytojų pagausėjimą palangiškiai stebėjo nuo liepos vidurio. Ne itin prastas buvo ir birželis, palepinęs geresniais orais.

Nors liko paskutinė vasaros savaitė, tačiau kurorto verslininkų atstovas patikino, kad ginklų sudėti dar neketinama.

Tikimasi šilto rudens ir kad lankytojai Palangos nepamirš bent jau rugsėjį, mat numatoma poilsiautojus trauksiančių renginių.

Tiesa, viliamasi, kad ateityje populiarusis kurortas lankytojams patrauklus išliks visus metus.

Lūkesčiai buvo didesni

Neringos verslininkai taip pat pripažįsta, kad ne visi prieš vasarą buvę lūkesčiai virto tikrove, tačiau skųstis finišuojančia vasara, kaip ir palangiškiai, neskuba.

"Šią vasarą orai tikrai nelepino, tačiau nuotaikos – vidutinės. Vasara nebuvo visiškai bloga. Viltys visada būna daug didesnės", – apibendrino Neringos turizmo ir verslo asociacijos prezidentė Irma Baltrušaitienė.

Pašnekovės teigimu, dėl vasarą nelepinusios šilumos kai kurie atostogas Neringoje planavusieji savo ketinimus atšaukė, tačiau tai nebuvo visuotinė tendencija.

Pikas buvo trumpesnis

Anot I.Baltrušaitienės, šiemet atostogų Neringoje įkarštis buvo kiek trumpesnis, tačiau negalima teigti, kad jo visai nebuvo.

Kiek daugiau žmonių būta Joninių savaitę, tačiau tada dar nebuvo įsibėgėjęs atostogų sezonas, todėl ir nefiksuotas atvykstančiųjų pikas.

Svečių nestigo ir ilgaisiais šios vasaros savaitgaliais.

Pavyzdžiui, Žolinės savaitgaliui poilsiautojai nakvynės vietas rezervavo dar vasarį. Kiek daugiau lankytojų į Neringą traukia ir pastarosiomis dienomis.

"Pagrindinis mūsų maitintojas yra tautietis. Žinoma, atvažiuoja ir daug užsieniečių, tačiau didžiąją masę sudaro lietuviai", – paaiškino pašnekovė.

20 eurų mokestis nesustabdė

I.Batrušaitienė pastebėjo, kad poilsiautojų nuo atostogų šiame kurorte neatbaidė ne tik nelepinę orai, bet ir vasarą kilstelėta vietinė rinkliava už įvažiavimą į Neringą.

"Aišku, mokestis tais mėnesiais yra nemažas. Tiems, kas atvažiuoja automobiliu, tenka pagalvoti ar "pašaudyti" į Klaipėdą ar dar kažkur atostogų metu, ar tiesiog statyti automobilį ir ilsėtis, ar rinktis kitokį transportą. Tačiau tai tikrai nesudarė problemų", – patikino asociacijos prezidentė.

Teigiama, kad nemažai atostogautojų priviliojo ir šiemet kurorte surengta gausybė renginių.

Kilstelėjo kainas

Išskirtinės gausybės lankytojų nesulaukę kurortai šiemet buvo privesti kilstelėti paslaugų kainas.

Vis dėlto, anot I.Baltrušaitienės, pajūrio kurortuose paslaugų kainos, veikiausiai, kilo mažiau nei likusioje Lietuvos dalyje.

"Žmonės turi tiek pinigų, kiek turi. Gali pakelti, tačiau nelabai turėsi klientų", – pastebėjo pašnekovė.

Teigiama, kad kainas augino brangusios žaliavos, įvairios būtinos paslaugos.

Skaičiuojama, kad Neringoje verslininkai, šį sezoną pasitikę be didesnių permainų, lyginant su praėjusiais metais, kainas pakelė ne daugiau nei 10 proc.

"Kai kurios kainos yra didelės, tačiau paslaugų ir paklausa yra didelė ir pasiūla – nauja, todėl kainos ir yra visai kitos. Jeigu atsirado naujas servisas ar restorane – visiškai naujos kokybės patiekalas, tada nėra kur dingti, ir kaina yra visai kita", – paaiškino I.Baltrušaitienė.

Atsirado naujų žaidėjų

Kad poilsio paslaugų rinka nemerdėja, byloja ir tai, kad Neringoje šį sezoną atsirado naujų rinkos žaidėjų. Vienas tokių – šiemet lankytojų dėmesio nestokojęs senasis Nidos restoranas.

"Dažnai tie nauji žaidėjai sukelia ir rūpesčių – atvykę iš kitų miestų nelabai nori pirkti leidimų, nori daryti bet ką. Atsiranda tokių, kurie galvoja, kad čia – bambukų kraštas", – dėstė kurorto verslininkų vedlė.

Gausėjantį pajūrio būsto nuomotojų būrį pastebi ir Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija.

Klaipėdos AVMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Edita Cibienė teigė, kad pastarųjų dienų duomenimis, verslo liudijimus patalpų nuomai ir apgyvendinimo paslaugoms Palangos ir Neringos kurortuose įsigijo 2 068 gyventojai – 3 proc. daugiau nei praėjusiais metais tuo pačiu laikotarpiu.

"Šiemet pastebima ir tai, kad verslo liudijimais apgyvendinimui gyventojai pasirūpino kur kas anksčiau, nelaukdami sezono įkarščio", – dėstė E.Cibienė.

Privataus apgyvendinimo sektoriuje, sausio – liepos duomenimis, gyventojų sumokėtas GPM išaugo 16 proc. ir sudarė 195 tūkst. eurų.

Taip pat pastebimas ženklus pateiktų PVM deklaracijų augimas bei deklaracijose deklaruojamo mokėtino PVM augimas.

"Kalbant apie Klaipėdos apskrityje registruotų įmonių, kurių pagrindinė veikla – apgyvendinimo paslaugų teikimas, mokesčių administratoriui oficialiai teikiamais duomenimis, pirmąjį pusmetį, lyginat su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, stebimas ir pajamų, ir PVM prievolės bei sumokėtų mokesčių augimas. Tam didžiausios įtakos turėjo birželio rezultatai, kai sektoriaus įmonės deklaravo gavusios per 4,1 mln. eurų pajamų", – paaiškino direktorė.

Neskurdo ir Klaipėda

Be krislelio pesimizmo vasarą vertina ir uostamiesčio verslininkai. Šiemet geras nuotaikas pakurstė kruiziniais laivais atvykstantys turistai.

"Tikrai pajutome, kad atplaukia laivai. Turime tokių klientų. Ir jie, kaip sakoma, valgo ir geria, prisėda. Matome, kad senamiestyje jie nemažai kavinių užpildo. Tuo labai džiaugiamės", – neslėpė Klaipėdos senamiesčio verslininkų sąjungai priklausančios "Nesė Group" vykdančioji direktorė Inga Česnakienė.

Pašnekovė pastebėjo, kad itin palankūs buvo liepa ir rugpjūtis, nors orai ir nelepino.

Neabejojama, kad prie sėkmės prisidėjo ir mieste vykusios bei visiems verslininkams naudos atnešusios šventės.

"Senamiesčio barų vaizdas, mūsų akimis, gerėja, kadangi juos iš dalies užpildo turistai ir ateinantys poilsiautojai arba vietiniai gyventojai", – pastebėjo I.Česnakienė.

Neatmetama, kad prasti šios vasaros orai uostamiesčiui buvo naudingi, mat nekepinant karščiui į kitus miestus atvykusieji dažnai užsukdavo ir į Klaipėdą.

Pašnekovė neslėpė, kad šiemet kiek ūgtelėjusias pajamas galėjo lemti ir padidintos kainos. To verslininkai esą negalėjo išvengti, mat pastebimai brango maisto produktai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra