Virtualūs Klaipėdos klerkų malonumai: uždraudė naudotis „Facebook“ – nėrė į „Youtube“

Klaipėdos savivaldybės valdininkams techniškai uždrausta darbe naršyti socialiniuose tinkluose ir taip smagintis. Taip nuspręsta, nes paaiškėjo, kad virtualioje erdvėje darbo metu malonumų ieško daugybė klerkų. Sprendimas drausti savivaldybės darbo kompiuteriais prisijungti prie socialinių tinklų papiktino politinę miesto valdžią.

Klaipėdos savivaldybės valdininkams techniškai uždrausta darbe naršyti socialiniuose tinkluose ir taip smagintis. Taip nuspręsta, nes paaiškėjo, kad virtualioje erdvėje darbo metu malonumų ieško daugybė klerkų. Sprendimas drausti savivaldybės darbo kompiuteriais prisijungti prie socialinių tinklų papiktino politinę miesto valdžią.

Srautas sumažėjo perpus

Statistika šokiruojanti – paaiškėjo, kad, užuot dirbę savo tiesioginį darbą, virtualiems malonumams savo laiką skirdavo daugybė Klaipėdos savivaldybės darbuotojų.

"Kai apribojome galimybę iš darbo kompiuterių prisijungti prie socialinių tinklų, kurių populiariausias, aišku, "Facebook", savivaldybės interneto ryšiu parsisiunčiamų duomenų srautas sumažėjo perpus – nuo 300 gigabaitų (GB) iki 150 GB", – teigė Klaipėdos savivaldybės Informavimo ir e. paslaugų skyriaus vedėja Vilija Venckutė-Palaitienė.

Domėtis, kokiuose tinklalapiuose naršo valdininkai, imta todėl, kad Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorė Judita Simonavičiūtė dar liepą savo įsakymu patvirtino ne vieną dokumentą, skirtą užtikrinti kompiuterinių duomenų saugą.

"Be to, sulaukdavome nemažai darbuotojų skundų, kad interneto ryšys savivaldybėje lėtas, kad negalima operatyviai aptarnauti interesantų. Tada ir pradėjome analizuoti problemas.

Paaiškėjo, kad populiariausi tinklalapiai, kuriuose naršo valstybės tarnautojai, yra socialiniai tinklai. Mano nuomone, darbuotojas, kuris yra išlaikomas iš mokesčių mokėtojų pinigų, šiems žmonėms ir turi dirbti. Privačiais tikslais naršyti socialiniuose tinkluose reikia privataus gyvenimo laiku, už kurį nėra mokama iš visų gyventojų surinktais pinigais. Darbo metu valstybės tarnautojas turi kurti kuo didesnę pridėtinę vertę", – pabrėžė V.Venckutė-Palaitienė.

Staigmena – po komandiruotės

Apriboti valstybės tarnautojams galimybę darbe prisijungti prie socialinių tinklų nusprendė savivaldybės administracijos vadovė, pasitarusi su atsakingais specialistais.
Savivaldybėje galimybė prisijungti prie "Facebook" palikta tik merui Vytautui Grubliauskui.

Ir tai sukėlė politinio pasitikėjimo tarnautojų pasipiktinimą.

"Savaitę su meru buvome išvykę į komandiruotes, grįžome ir staiga sužinome, kad nebegalėsime darbe prisijungti prie socialinių tinklų. Diskusijų dėl tokio sprendimo tikrai trūko, nes bent jau man "Facebook" yra normali bendravimo su klaipėdiečiais priemonė. Turbūt pusę visų skundų, pageidavimų, pasiūlymų gaunu būtent per šį socialinį tinklą", – tvirtino Klaipėdos mero pavaduotojas Artūras Šulcas.

Jis teigė, jog bus ieškoma galimybių, kad politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojai – meras, vicemerai, Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojai darbo kompiuteriais galėtų prisijungti prie socialinių tinklų.

"Manau, kad tokia galimybė turi būti palikta ir savivaldybės viešųjų ryšių specialistams, departamentų vadovams, skyrių vedėjams. Negalima imti ir viską vienu brūkšniu užbraukti. Jei kalbama, kad atjungti visus nuo "Facebook" reikia dėl saugumo, tada galiu pasakyti, jog yra įvairių techninių apsaugos priemonių", – teigė A.Šulcas, priminęs jau klasika tapusį posakį, kad "jei politiko nėra socialiniame tinkle, vadinasi, jo nėra visai".

Saugo serverį

V.Venckutė-Palaitienė akcentavo, jog pagrindinė priežastis, kodėl nuspręsta apriboti galimybę valdininkams naudotis socialiniais tinklais, yra užtikrinti spartų interneto ryšį savivaldybėje bei apsauga, kad į sistemą neįsilaužtų vadinamieji hakeriai.

"Savivaldybės serveriuose gausu informacijos, kuri nėra vieša – gyventojų registras, kiti slapti asmenų duomenys. Įvairių tyrimų duomenimis, nustatyta, kad daugiausia incidentų, kai įsibraunama į kompiuterius, siekiama perimti jų valdymą ir įtraukti į vadinamuosius zombių tinklus, įvyksta būtent per socialinius tinklus. Mes privalome apsaugoti savivaldybės serverį ir tuos duomenis, kurie nėra vieši", – teigė V.Venckutė-Palaitienė.

Ji tvirtino, jog asmeniškai iš savivaldybės darbuotojų nesulaukė pasipiktinimo, kad nebegalima naudotis socialiniais tinklais. Esą valdininkai tik pasiteirauja, kodėl nebegali prisijungti prie "Facebook", domisi, ar įvyko koks nors gedimas. Tačiau kai jiems paaiškinama, jog ir nebebus galima prisijungti, esą priekaištų nepasipila.

Pramoga – filmukai

"Šventa vieta ilgai tuščia nebūna, todėl nemanau, kad nebegalėdami prisijungti prie socialinių tinklų valstybės tarnautojai visą darbo laiką skirs darbui. Tai jau rodo ir pavyzdžiai. Kai nebėra galimybės prisijungti prie "Facebook", populiariausias tinklalapis, kuriame naršo valstybės tarnautojai, yra "Youtube". Jūs man pasakykite, kokiais darbiniais tikslais reikia jame naršyti?" – kolegų nesuprato V.Venckutė-Palaitienė.

Ji pabrėžė, jog dar viena blogybė savivaldybėje ta, kad valdininkai darbe klauso muzikos, tačiau įsijungia ne įprastą radiją, o internetą, taip vėl apkraudami serverį, kurio pajėgumai tiesioginėms funkcijoms sulėtėja.

"Pajudinome problemą, susilaukėme įvairių reakcijų. Gal tam tikru požiūriu žmogaus saviraiškos laisvės dabar ir yra suvaržytos, tačiau valstybės tarnautojai privačiai gali reikštis po darbo valandų", – pabrėžė Informavimo ir e.paslaugų skyriaus vedėja.

Užblokavo ir pažintis

Kitose valdiškose įstaigose problemų, kad darbuotojai darbo metu laiką leidžia ne tiesioginiam darbui dirbti, nėra, nes jie tiesiog negali prisijungti prie socialinių tinklų, pažinčių svetainių, kitų pramoginių puslapių.

"Sodros" Klaipėdos skyriuje darbuotojams yra užblokuotos prieigos prie tų puslapių, kurie nereikalingi darbui.

Klaipėdos apskrities valstybinėje mokesčių inspekcijoje galimybė naudotis socialiniais tinklais yra, tačiau ja pasinaudoti gali tik tam tikri darbuotojai ir tik darbo tikslais. Pavyzdžiui, viešųjų ryšių specialistai.
Mokesčių inspekcijoje laikomasi nuostatos, kad darbo metu darbuotojai turi dirbti savo darbą, o ne pramogauti lankydamiesi socialiniuose interneto tinklalapiuose.

Tai apibrėžia ir Kompiuterinės įrangos, sisteminės ir standartinės programinės įrangos naudojimo taisyklės, kurių privalu laikytis darbuotojams.

Visi duomenų srautai yra fiksuojami apsaugos sistemų, tai leidžia įvertinti, kokiu tikslu buvo lankytasi socialiniuose interneto tinklalapiuose.

Komentaras
Vytautas Grubliauskas
Klaipėdos meras

Nežinau, ar tikrai esu vienintelis, kuriam palikta galimybė darbe naudotis socialiniais tinklais. Niekada jais nepiktnaudžiavau, nepiktnaudžiauju ir nepiktnaudžiausiu, tad, matyt, ir pelniau pasitikėjimą. Šiomis dienomis savivaldybėje kaip tik ir vyksta intensyvi ir, tikiuosi, kad dalykiška diskusija, ar uždrausti naudotis socialiniais tinklais reikia visiems darbuotojams, o politinio lygmens tarnautojams taikyti išimtis. Mano nuomone, prisiimant visišką atsakomybę už galimus padarinius, politinio lygmens tarnautojams galimybės darbe naudotis socialiniais tinklais kategoriškai nenubraukčiau. Jiems turėtų būti suteiktos šiek tiek didesnės galimybės, nes šalia grėsmių socialiniai tinklai yra ir svarbi bendravimo priemonė. Kita kalba, jog naudojimasis socialiniais tinklais turi visiškai būti atribotas nuo tiesioginės veiklos. Visiškai sutinku su tokia pozicija. Ir kalbu ne tik apie socialinius tinklus. Tiems tarnautojams, kurie naudoja darbo kompiuterį darbe žiūrėti visokius filmukus "Youtube" puslapyje ar iš specialaus tinklalapio siųstis filmus, tai per nagus reikia duoti. Vis dėlto manau, jog ne draudimais problemą reikia spręsti, o sąmoningumu, susivokimu, kuo esi ir ką privalai dirbti. Jei žmonės turi kėslą naudotis tuo, kas draudžiama, tai tikrai ras būdų, kaip tai padaryti, – neišradingumu lietuvių niekas negali apkaltinti. Esu linkęs tikėti, kad savivaldybėje dauguma dirbančiųjų yra sąmoningi. Tačiau pasirodo, kad yra nesuprantančių, ir tai ne vienetiniai atvejai, todėl ir teko visiems apriboti prisijungimą prie socialinių tinklų. Taip ir atsirado įvairių nuoskaudų. Manau, sprendimą dėl prieigos prie socialinių tinklų ribojimo politinio pasitikėjimo tarnautojams turi priimti ne tam tikros grandies savivaldybės specialistai. Tai turi būti nuspręsta politiniu lygmeniu.
Kai nebėra galimybės prisijungti prie "Facebook", populiariausias tinklalapis, kuriame naršo valstybės tarnautojai, yra "Youtube".NAUJAUSI KOMENTARAI

Inesa

Inesa portretas
Darbe yra darbas, o facebukas ne darbas, o užklasinė veikla. Pas mus darbe tai ribojama ir manau, kad tai savaime visiems aišku turėtų būti. Dirbkim, darbas puošia :)

AS NE DARBUOTOJA, O TIK PENSININKE

AS NE DARBUOTOJA, O TIK PENSININKE portretas
MANAU, KAD VISADA GERIAU BUVO VALDININKAMS, KAI TAUTA BUVO KVAILA...ZMONES DIRBA TARP KETURIU SIENU, IR TUREDAMI KELIAS MINUTES AS MANAU YRA NENUSIKALTIMAS PASINAUDOTI KOMPIUTERIU, PANARSYTI IR PASIDOMETI KAS YRA DAROMA AR RASOMA...MANAU, NE PATYS PROTINGIAUSI YRA TIE, KURIE MOKA TIK DRAUSTI, O DAR PASAKYCIAU, BET TIK TAI MANO NUOMONE, KAD DRAUSDAMI PARODO TIK SAVO NEISPRUSIMA....

Teisingai

Teisingai portretas
Šaunuolė Venckutė. Seniai reikėjo tai padaryt. Žmonės laukia už durų ,o jie su savo bobom susirašinėja ir filmus žiopso. Pusę ten jų išvyt reiktų, tada nebereiktų naujų etatų ir patalpų tiems niekadėjams.
VISI KOMENTARAI 25
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių