Užtvanka sutrūkinėjusi
Laukžemių tvenkinys pradėtas sausinti prieš pusantros savaitės. Tokių darbų prireikė, nes būtina suremontuoti užtvanką, kurios būklė – avarinė, sutrūkinėjusi. Per 41 metus ji nė karto netvarkyta.
„Jei užtvanką paliktume likimo valiai, pradėtų skęsti „Pakrantės“ sodai, dalis Klaipėdos Mažojo Kaimelio. Jie įsikūrę žemesnėse vietose“, – tvirtino Klaipėdos rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjo pavaduotoja Genovaitė Valauskienė.
Klaipėdos rajono savivaldybė užtvanką už litą įsigijo prieš trejus metus. Anksčiau statinys priklausė privačiam asmeniui, tačiau šis, anot G.Valauskienės, turto nenaudojo pagal paskirtį, juo nesirūpino, neremontavo.
„Supratome, kad tokiu atveju, jei situacija nesikeis, gali kilti didelių rūpesčių. Suradome ir iškvietėme savininką. Pareikalavome tvarkyti užtvanką, tačiau jis tai daryti atsisakė. Tada Klaipėdos rajono taryba priėmė sprendimą perimti užtvanką savo žinion“, – pasakojo pavaduotoja.
Išardys dar šiemet
Pasak G.Valauskienės, buvo užsakyti užtvankos tyrimai. Ekspertų pateiktos išvados – liūdnos. Tad Klaipėdos rajono savivaldybė suskubo imtis veiksmų. Buvo parengtas projektas, rastas finansavimas darbams.
„Pinigai dideli. Užtvankos remontas kainuos 275 tūkst. eurų. Tačiau viskas daroma, kad būtų išvengta nelaimės“, – pabrėžė pašnekovė.
Buvo skelbiamas viešasis konkursas, kas remontuos Laukžemių užtvanką. G.Valauskienė tvirtino, kad dalyvių buvo daug. Konkursą laimėjo mažiausią kainą pasiūliusi įmonė „Kvėdarsta“.
„Džiaugiamės, kad pavyko išsirinkti patyrusį rangovą. Ši įmonė yra tvarkiusi ne vieną užtvanką, supranta ir išmano darbą“, – džiaugėsi pavaduotoja.
Šiemet yra numatyta nusausinti tvenkinį ir išardyti užtvanką. Jei bus palankios oro sąlygos – ruduo nebus lietingas ir nesulauksime šalčių – žadama darbus tęsti toliau.
Kitais metais numatyta atstatyti užtvanką, o dar po metų – 2018-aisiais – telkinį įžuvinti.
„Viskas nėra taip paprasta. Čiaupo neatsuksi ir vandens nepripilsi. Reikės laukti, kol Eketės upelis sukaups vandens, jo pritekės į tvenkinio vietą. Tada įžuvinsime. Projekte numatyta, kiek ir kokių žuvų turi būti paleista. Viskas įskaičiuota į tą pačią sumą“, – patikino G.Valauskienė.
Situaciją stebi aplinkosaugininkai
Senkant Laukžemių tvenkiniui, žvejai sunerimo, kas laukia čia gyvenančių žuvų.
„Kad tik tie žvejai nenerimautų“, – šmaikštavo Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Vitalis Marozas.
Anot pareigūno, kad tvenkinio vanduo būtų visiškai nuleistas, gautas leidimas iš Aplinkos apsaugos agentūros. Situaciją aplinkosaugininkai stebi.
„Kalbėjau su meistru. Per parą vanduo nusenka po 14 centimetrų. Kai tūris bus mažesnis, dar greičiau pradės leistis. Dar savaitė ir tvenkinyje vandens gal visai nebeliks“, – prognozavo viršininkas.
Pasak V.Marozo, kol tvenkinys dar nėra nusekęs, žvejai skatinami teisėtais būdais ir leistinais kiekiais gaudyti žuvis.
„Kuo daugiau teisėtai žuvų išgaudys, tuo mažiau jų reikės perkelti į kitą telkinį“, – teigė vadovas.
Viršininkas atkreipė dėmesį, kad Laukžemių tvenkinį yra išsinuomojęs Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Klaipėdos skyrius. Jie yra įpareigoti perkelti žuvis.
Išgaudys graibštu
Pagal teisės aktus, jas galima perkelti į Danę, kadangi tvenkinys į ją išteka, ar kitą nuomojamą valstybinį vandens telkinį.
Paklaustas, ar situacija negali pasinaudoti brakonieriai, V.Marozas atsakė: „Pavojus išlieka, bet mes užtikriname kontrolę, stebime situaciją. Dėl nuomininko abejonių nekyla. Situacija gali pasinaudoti kiti. Stebėsime ir žuvų perkėlimo procedūrą. Į tokius atvejus žiūrime griežtai, ypač žinodami, kaip vyksta žuvų perkėlimai Lietuvoje. Neleisime paimti žuvų neteisėtu būdu.“
Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Klaipėdos skyriaus pirmininkas Valdemaras Zakaras tvirtino, kad veikiausiai žuvys iš Laukžemių tvenkinio bus perkeltos į Lazdininkų, esantį Kretingos rajone. Mažosios automatiškai išplauks į Danę.
„Kai vandens lygis tvenkinyje bus žemas, graibštu žuvis išgaudysime į talpas su vandeniu ir transportuosime. Žinoma, geriausia tai daryti, kai oro temperatūra bus žemesnė. Pastarosios dienos nėra palankios. Viską deriname su darbų vadovais“, – patikino pirmininkas.
Naujausi komentarai