Paspaudė nuorodą, neliko eurų
Pirmadienio vakarą 65 metų vyras pamatė savo išmaniajame telefone trumpąją žinutę. Joje buvo siūloma paspausti atsiųstą nuorodą.
Vyras padarė, kas buvo prašoma, ir netrukus sužinojo, kad jo banko sąskaita sumažėjo 1 950 eurų.
Tą patį vakarą klaipėdietis apie nusikaltimą pranešė policininkams, o šie pradėjo tyrimą dėl neteisėto elektroninės mokėjimo priemonės ar jos duomenų panaudojimo.
Nusikaltimus elektroninėje erdvėje tiriantys pareigūnai dar aiškinsis šio atvejo aplinkybes.
Visada turėtume sustoti, įsigilinti, ko iš mūsų prašoma, neskubėti.
Slepia pavedimą
„Negaliu kalbėti apie konkretų atvejį, bet dažnai nuoroda paslepia banko pavedimą, tai yra aferistai paruošia banko pavedimą, kuris specialiomis programėlėmis bei sumažinimo algoritmais pavedimo nuorodą sumažina iki labai mažos. Kai žmogus paspaudžia tokią nuorodą, jo telefone arba kompiuterio ekrane pasirodo Smart-ID langas, kurį reikia patvirtinti savo turimu kodu. Jeigu žmogus suveda savo kodą, taip patvirtina pinigų pervedimą“, – paaiškino S.Aleknavičius.
Labai dažnai nukentėjusieji pareiškime policijai nurodo netikslias nusikaltimo aplinkybes.
Pakalbinę juos policininkai išsiaiškina, kad pinigus jie prarado ne vienu paspaudimu ekrane.
Paprastai žmonės užpildo savo duomenis atidarytoje nuorodoje. Juos pamato sukčiai ir duomenis pateikusio žmogaus vardu sugeneruoja pavedimą.
Tokios aplinkybės dažniausiai paaiškėja papildomų nukentėjusių asmenų apklausų metu.
„Tenka pripažinti, kad didžioji dauguma kompiuteriais besinaudojančių žmonių vis dar yra nepakankamai raštingi šioje srityje, o ir neatsargūs. Vyresni žmonės sunkiai pasiveja technologijų pokyčius, daugelis jų dar turi problemų su užsienio kalbomis. Be to, esame pripratę dažnai spausti, kad sutinkame su kokiais nors reikalavimais, pavyzdžiui, slapukais. Kai žmogus naršo po skelbimų tinklalapius, neretai paspaudžia, kad sutinka su kažkuo ir net nepasitikslina, kad nurodoma pinigų suma yra didesnė nei skelbime. Toks neraštingumas kartais lemia, kad už 50 eurų kainuojantį daiktą pervedamas tūkstantis eurų. Gyvename skubos laikmečiu. Visada turėtume sustoti, įsigilinti, ko iš mūsų prašoma, neskubėti“, – patarė pareigūnas.
Pažadėjo automobilį
Pirmadienį dar viena moteris pasijuto pakliuvusi į sukčiaus pinkles ir kreipėsi į policiją.
Ji pranešė, kad pažįstamas vyras paėmė iš jos 500 eurų ir pažadėjo padėti jai nusipirkti internete parduodamą automobilį „Audi Q7“.
Šis avansas buvo sumokėtas dar liepos 24 d. Tačiau nei žadėtą dieną, nei vėliau šis žmogus mašinos nepristatė.
Miesto policijos komisariate pradėtas ikiteisminis tyrimas.
Klaipėdos miesto policijos komisariato viršininkui Gintautui Mačiulaičiui šis atvejis labiau primena dviejų žmonių nesusikalbėjimą ir civilinius santykius, kurie sprendžiami kreipiantis į teismą.
Tačiau galbūt pasigilinę į aplinkybes pareigūnai sužinos daugiau šio įvykio detalių.
Patirtis rodo, kad panašūs įsipareigojimai ne taip retai būna neįvykdomi ir dėl objektyvių priežasčių.
Naujausi komentarai