Po klaipėdiečio užpuolimo – tyla Pereiti į pagrindinį turinį

Po klaipėdiečio užpuolimo – tyla

2015-01-20 03:00

Policijos departamento vadovybė turėtų nuvirsti nuo kėdžių, išgirdę kokiu būdu uostamiestyje kovojama su nusikalstamumu. Informacija apie vidury dienos gatvėje apiplėštą aštuoniasdešimtmetį net nepasiekė policijos pareigūnų ausų. Bendrojo pagalbos centro operatorė nutylėjo nusikaltimą, o senyvo amžiaus klaipėdiečiui pasiūlė pačiam sučiupti plėšikus.

Skambutis: pranešimas apie užpultą senolį Vingio gatvėje policijos pareigūnams pasirodė esąs labai vertingas, tačiau BPC operatorė nusprendė niekam jo neperduoti. Skambutis: pranešimas apie užpultą senolį Vingio gatvėje policijos pareigūnams pasirodė esąs labai vertingas, tačiau BPC operatorė nusprendė niekam jo neperduoti. Skambutis: pranešimas apie užpultą senolį Vingio gatvėje policijos pareigūnams pasirodė esąs labai vertingas, tačiau BPC operatorė nusprendė niekam jo neperduoti.

Policijos departamento vadovybė turėtų nuvirsti nuo kėdžių, išgirdę kokiu būdu uostamiestyje kovojama su nusikalstamumu. Informacija apie vidury dienos gatvėje apiplėštą aštuoniasdešimtmetį net nepasiekė policijos pareigūnų ausų. Bendrojo pagalbos centro operatorė nutylėjo nusikaltimą, o senyvo amžiaus klaipėdiečiui pasiūlė pačiam sučiupti plėšikus.

Kastetu – į galvą

Informaciją apie brutalų nusikaltimą policijai mėgino perduoti klaipėdietis pensininkas Juozas Jurkus. Vyras apie 10 val. 45 min. išlipęs ir miesto autobuso Vingio gatvėje šalia naktinio baro "Kalifornija", sutiko kitą pensininką, šaukiantį, kad ką tik buvo apiplėštas senolis.

"Pasukau parduotuvės link ir mane pasitiko senyvo amžiaus vyras, kuris papasakojo, kad jo akyse jaunuoliai užpuolė už jį dar vyresnį senolį. Taip ir pasakė, kad užpuolikai smogė į galvą geležiniu daiktu arba kastetu, o senoliui parkritus, iškraustė jo kišenes", – tikino J.Jurkus.

Vyras paklausė sutikto pensininko, kuo jis vardu.

"Tačiau šis teigė, kad bijo pasakyti pavardę, nes tie užpuolikai gyvena mūsų rajone. Sakė, bijo, kad jį užmuš", – prisiminė pensininkas.

J.Jurkus, išgirdęs apie tokį nusikaltimą, kuris ką tik įvyko, suskubo apie jį pranešti policijai.

"Aš – senas žmogus, žinau tik vieną telefoną – 112. Juo ir paskambinau. Nežinau, kodėl policijos nekvietė įvykį matęs žmogus. Gal telefono neturėjo?" – svarstė vyras.

Liepė sučiupti vagis?

Susisiekęs su Bendrojo pagalbos centro operatore J.Jurkus nurodė, kur esąs ir ką sužinojo iš sutikto pensininko.

"Tačiau mane pribloškė operatorės žodžiai, kad ši informacija policijai nebus perduota ir niekas neieškos užpuolikų. Aš net supykau. Paklausiau, ar jie iš viso mato, iš kur aš skambinu? Operatorė nurodė, kad esu Vingio gatvėje, tačiau kurioje tiksliai vietoje, nesugebėjo pasakyti", – pasakojo senolis.

Klaipėdietis mėgino išsiaiškinti, kodėl jo perduota informacija apie plėšimą, operatorės manymu, yra niekinė.

"Ji man pasakė, kad kvies policiją tik tuomet, jei aš sugausiu plėšikus. Kaip taip galima senam žmogui pasakyti? Buvo patikinta, kad policija neieškos plėšikų. Turėčiau aš pats juos susekti ar net ir atvežti į policijos komisariatą. Esu 65 metų neįgalus pensininkas. Ar tai aš turėčiau gaudyti nusikaltėlius?" – stebėjosi vyras.

Ieškojo filmuotos medžiagos

Klaipėdietis tiek įpyko, kad nužingsniavo į už kelių dešimčių metrų esantį prekybos centrą. Susirado ten dirbantį apsaugos darbuotoją ir pamėgino jį iškvosti, ar matė patį nusikaltimą.

"Net paklausiau, ar filmuojama parduotuvės aplinka. Pamąsčiau, kad tie užpuolikai galėjo būti nufilmuoti. Mano manymu, jie trinasi prie bankomatų ir tyko senyvų žmonių", – savą spėjimą apie įvykius nupasakojo vyras.

Kone vietos detektyvu netyčia tapęs pensininkas sužinojo, kad šiuos jaunuolius vietiniai itin dažnai sutinka prie prekybos centrų "Iki" ir "Rimi".

Vyras prisipažino, jog po tokio BPC operatorės atsakymo jam nebekyla noras kada nors vėl bendrauti su šiuo centru.

"Įsitikinau, kad niekas niekam nerūpi. Apsaugininkams nerūpi, kas dedasi prie šalia esančio bankomato. O Bendrojo pagalbos centro darbuotojams neįdomu, kas vyksta visame Laukininkų kvartale", – piktinosi vyras.

Pensininko teigimu, jis girdėjęs, kad Laukininkų ir Vingio gatvių mikrorajonuose tokių užpuolimų būta ne kartą.

Teikia pagalbą, ne informaciją

Bendrojo pagalbos centro Klaipėdos skyriaus viršininko pavaduotojas Nerijus Žudys perklausė savo pavaldinės ir klaipėdiečio pensininko pokalbį ir neįžvelgė nieko netinkamo.

"Pokalbis buvo mandagus. Tik faktas yra tas, kad pranešėjas yra trečias asmuo. Jis paties fakto nematė, nežino aplinkybių ir nežino nukentėjusiojo požymių. Jis pranešė apie faktą, apie kurį išgirdo iš kito žmogaus", – tikino N.Žudys.

Pasak pareigūno, kadangi nukentėjusiojo įvykio vietoje jau nėra, nusikaltėlių požymių niekas nežino, greitosios medicinos pagalbos niekam nereikia, apie įvykį policijai nuspręsta nepranešti.

"Jam pasiūlyta kreiptis į artimiausią policijos komisariatą ir pranešti apie tai, kad šiame mikrorajone yra nesaugi aplinka. Nekam juk skubios pagalbos nereikia, o žmogus nieko dorai nežino", – pasakojo N.Žudys.

N.Žudys nepatvirtino žurnalistams, kad operatorė senoliui išrėžė, jog policijos patrulius pasiųs tik tuomet, jei senolis pats sučiups nusikaltėlius.

Klaipėdos skyriaus viršininko pavaduotojas įtikinėjo, kad operatorė net neturi galimybės perduoti tokio pobūdžio informacijos.

"Neperdavinėjame mes informatyvaus pobūdžio informacijos. Net nėra tokio laukelio mūsų sistemoje. Informacija renkama pagal policijos pateiktus klausimynus. Jei šioje situacijoje būtų buvęs nukentėjusysis, policijos ekipažo jie būtų sulaukę. Tai yra pagalbos skambučiai, o ne informacinio pobūdžio – sužinoti kieno nors telefoną", – tvirtino N.Žudys.

Išklauso ir anonimus

2-ojo policijos komisariato viršininkas Gintautas Mačiulaitis tikino, kad jo padalinys turi žinoti visą informaciją apie nusikaltimus savo rajone.

"Žinoma, tokia informacija naudinga. Jei patruliai būtų gavę tokią informaciją, jie privalėtų nuvažiuoti patikrinti. Jei gatvėje žmogus mato, kaip yra užpuolamas nepažįstamas žmogus, vadinasi, jo pranešimas neturėtų būti fiksuotas? Aš nemanau. Juk praeivis tikrai gali nežinoti aukos pavardės", – kalbėjo G.Mačiulaitis.

Anot jo, jei būtų vadovaujamasi logika, kad be tikslių duomenų informacija policijos neturi pasiekti, tuomet reikėtų panaikinti anoniminio pasitikėjimo telefonus.

"Nejau žmogaus pranešimas, kad kokiame nors bute pardavinėjami narkotikai, neturi jokios vertės? Kas pardavinėja narkotikus, juk žmogus nežino", – svarstė G.Mačiulaitis.

Pasigenda kruopštumo

Tačiau tą faktą, kad informacinio pobūdžio pranešimų BPC centras neperdavinėja, paneigė Klaipėdos policijos Operatyvaus valdymo skyriaus viršininkas Virginijus Zubauskas.

"Kaip neperduoda? Perduoda. Pavyzdžiui, gavome pranešimą, kad vienoje degalinėje atvažiavo automobilis ir, prisipylęs degalų, išvažiavo. Nieko daugiau šiame pranešime nėra. Nepranešta mašinos markė, modelis, spalva, kas ją vairavo ir kaip galėjo atrodyti šie asmenys, kuria kryptimi išvyko. Toks pranešimas mums tikrai nenaudingas, tačiau apie tai, kad buvo apiplėštas žmogus, policija, manau, privalėjo žinoti", – savo pavyzdį pateikė V.Zubauskas.

Jis spėjo, kad šioje situacijoje jis įžvelgia žmogiškojo faktoriaus klausimą.

"Visokių žmonių yra. Taip ir išėjo, kad informacija nepasiekė mūsų. Pasitaiko tokių atvejų, kai operatoriai panašiose situacijose sujungia pašnekovą tiesiai su policijos budėtoju. Tai, beje, visai neblogas sprendimas. Pareigūnai galbūt turi informacijos apie kitus panašius nusikaltimus šiame rajone, galbūt turi įtariamųjų aprašymus. O kodėl nėra tikslinga pasiųsti policijos patrulius? Manyčiau, tai būtų buvęs geras sprendimas", – kalbėjo V.Zubauskas.

Pareigūnas pastebėjo, kad tokios istorijos tik numuš klaipėdiečiams norą pranešinėti apie nusikaltimus.

"O plėšimas yra rimtas dalykas. Gal ir žmogus nukentėjo. Beje, statistika byloja, kad uostamiestyje per kelias savaites iš tiesų pasitaikė keli atvejai, kai jauni užpuolikai apiplėšė vyresnio amžiaus žmones. Juk šiuo metu vyksta pensijų mokėjimas. Ne visi jie gauna pensijas į banko sąskaitas. O kas pasakys dabar, ar nepatykojo žmogaus, su pinigais einančio namo?" – retoriškai klausė Operatyvaus valdymo skyriaus viršininkas.

Painioja gatves ir miestus

V.Zubauskas priminė, kad Viešosios policijos padaliniai renka informaciją apie karštus nusikalstamumo taškus mieste.

"Jei tai yra ir neišaiškintas plėšimas. Tačiau policija savivaldybei pateikia statistiką įvykių, nutinkančių prie tam tikrų įstaigų, kurių darbo laiką gali reguliuoti savivaldybė. Surinkus informaciją ir įsitikinus, kad prie naktinių barų padaroma nemažai nusižengimų, galima riboti jų darbą. Galbūt nusikaltėliai renkasi ten, nes gali išleisti pinigus alkoholiui", – pastebėjo V.Zubauskas.

Operatyvaus valdymo skyriaus viršininkas patvirtino, kad policijos pareigūnams per dieną tenka kelis kartus bendrauti su BPC operatoriais tikslinant informaciją.

"Būna visokių kuriozų. Iki šiol pasiunčia patrulius ne į tą gatvę, esančią visai ne tame mieste, kur įvyko nusikaltimas. Vienodu pavadinimu gatvių yra keliuose miestuose. Kartais ir šaukti, ir keiktis norisi po tokių BPC pranešimų. Pasitaiko, kad pasiunti patrulius visai į kitą pusę nei reikėjo, nes gavome štai tokią informaciją", – prisipažino V.Zubauskas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra