Klaipėda vėl tapo teisėsaugos Lietuvos sistemoje dirbančių žmonių dėmesio centru. Čia vakar pradėjus nagrinėti vienos labiausiai organizuotų pastarojo meto nusikaltėlių gaujos bylą ašaras liejo nužudyto vyro motina.
Ryšiai – iki Lotynų Amerikos
Tai jau antra tokios svarbos bei apimties byla, nagrinėjama Klaipėdos apygardos teisme. Pernai birželio viduryje šis teismas paskelbė negailestingą nuosprendį "daktarų" gaujos nariams.
Abi gaujos gimė Kaune. "Agurkiniai" nuo nusikaltimų klasika tapusios Henriko Daktaro gaujos skiriasi platesniais užmojais, mat veikė ne tik Lietuvoje, bet drąsiai imdavosi nusikalstamų veiksmų Rusijoje, Ukrainoje, Ispanijoje, Didžiojoje Britanijoje, Olandijoje, buvo susiję su narkotikų gabenimu iš Lotynų Amerikos.
Didžioji kaltinimų dalis susijusi su narkotikų kontrabanda. Gauja gabeno ir dideliais kiekiais platino kokainą bei narkotikų gamybai būtiną cheminę medžiagą BMK.
Abi bylos panašios savo svarba. Kodėl abi jas nagrinėti paskirta būtent Klaipėdos apygardos teismui, neaiškinama. Vienas argumentų – čia mažiausiai teisėjų, kurie iki prasidedant teismo procesui dalyvavo procesiniuose veiksmuose.
Mat suėmimą skyrę ar sankcionavę turto apribojimą bei kitokius veiksmus teisėjai bylos nagrinėti negali. Antradienį teisiamuosius į teismo salę atvedė uostamiesčio konvojaus ir patrulių rinktinės pareigūnai. Vieną kaltinamųjų atvedė Kriminalinės policijos biuro pareigūnai.
Šįkart nebuvo iki dantų ginkluotų "Aro" vyrų, nesiimta perdėtų priemonių tikrinant visų į teismo salę įeinančiųjų rankines.
Abu teismo procesus stebėti susirinkę žurnalistai iškart atkreipė dėmesį, kad ir "agurkinių" gaujos vadeiva vadinamą Saulių Velečką gina H.Daktaro advokatas Kristupas Ašmys. Ir šįkart jis tikina, kad klientas nėra prisidėjęs prie žudynių bei pasikėsinimo atimti gyvybę.
Byloje – kalnai dokumentų
Į 105 tomus tilpusioje baudžiamojoje byloje kaltinami 13 gaujos narių. Aštuoni jų suimti. Dar vienas suimtas, tačiau atskirai nuo kitų gaujos narių atvedamas bei saugomas asmuo yra klaipėdietis – samdomas žudikas.
Kitiems teisiamiesiems taikomos lengvesnės kardomosios priemonės, jie į teismą atėjo be palydos. Kaltinamąją išvadą sudaro 484 lapai. Vakar prokurorai Zdislavas Tuliševskis ir Aidas Giniotis pakaitomis kelias valandas skaitė sutrumpintą kaltinimų variantą. Tuo metu nuobodžiavo visi buvę salėje kaltinamieji, jų advokatai bei visas būrys policininkų.
Didžioji dalis gaujos narių – kauniečiai. Šioje byloje jie kaltinami 11 nusikaltimų. Tarp jų – organizuoto susivienijimo veikla, viso arsenalo ginklų įgijimas, laikymas, gabenimas bei naudojimas, žmogaus kankinimas siekiant išgauti, kur jis laiko pinigus, vagystė iš jo būsto, pasikėsinimas į kito asmens gyvybę, dar viena žmogžudystė bei didelio kiekio narkotikų gabenimas ir platinimas.
Nori išgirsti visą tiesą
Iki pirmojo teismo posėdžio nukentėjusiaisiais buvo įvardyti trys asmenys: 2011 metų kovą nužudyto kauniečio Vidmanto Sadausko našlė, nekilnojamuoju turtu besivertusio ir gaujos narių pagrobtas R. M. bei teisėsaugininkams talkinęs ir todėl gaujos narių ketintas nužudyti Aurelijus Perminas.
Pirmojo posėdžio metu šis sąrašas pasipildė dar trimis asmenimis. V.Sadausko mama bei dvi seserys paprašė, kad ir joms būtų leista vadintis nukentėjusiosiomis. Tai reiškia, jog šios moterys turės teisę pasisakyti dėl bausmės kaltininkams bei galės reikalauti joms atlyginti turtinę bei neturtinę žalą. Sūnaus netekusi garbaus amžiaus Pranė Sadauskienė į Klaipėdą atvažiavo autobusu iš Kaišiadorių rajono. Moteris buvo pasiryžusi naktį praleisti stotyje ir kitą dieną vėl dalyvauti teismo posėdyje.
Tačiau teisėjų kolegija iškart po to, kai buvo perskaityta kaltinamoji išvada, pakalbino senolę. Ji sunkiai valdė jaudulį ir pasakojo, koks rūpestingas ir geras sūnus buvo jai bei seserims.
Nors kituose teismo posėdžiuose senolė galėtų nebedalyvauti, ji pareiškė ketinanti sukaupti jėgas ir atvažiuoti į Klaipėdą, kad išgirstų visą tiesą apie sūnaus nužudymą.Moteris ir jos dukros ketina pareikšti civilinį ieškinį neturtinei žalai atlyginti.
Saviškis dingo be žinios
Kaltinime teigiama, kad gaujos nariais buvo tapę apie 20 asmenų, dalis jų buvo nuteisti kitose valstybėse, keli pasislėpė, keli jau yra mirę. Dar bent 32 asmenys yra dalyvavę vykdant nusikaltimus, bet gaujai nepriskiriami.
Panašu, kad ir "agurkinių" byloje, kaip teisiant "daktarus", neapsieita be saviškių liudijimo. Vienas artimiausių gaujos vadeivos draugų Algimantas Ringaila išklojo viską, ką žinojo.
Teismo salėje jis nepasirodys nei kaip kaltinamasis, nei kaip liudytojas. Oficialiai teigiama, kad vyras dingo. Gali būti, kad parodymus prieš gaujos narius duos ir kuris nors kaltimų asmenų. Paliudyti byloje ketinama kviesti per 80 žmonių.
Agurkas baigė universitetą
Kuris iš vakar teisiamųjų suole sėdėjusių asmenų yra vadeiva, klausimų nekilo net nepažįstantiems kaltinamųjų. S. Velečka aktyviai kažką kalbėjo su juo grotuotame narve laikomiems vyrams, o šie atidžiai klausėsi ir pritarė jo žodžiams. Situacija buvo panaši į krepšinio varžybų pertraukėlę, kai treneris žaidėjams aiškina žaidimo taktiką.
Beje, S.Velečka yra vienintelis kaltinamųjų kompanijoje įgijęs aukštąjį išsilavinimą. Jis yra baigęs Klaipėdos universitetą ir įgijęs andragogikos specialisto kvalifikaciją. Tai yra Agurku vadinamas kaunietis tapo suaugusiųjų ugdymo specialistu.
Jis buvo bene pirmasis Lietuvoje laimėjęs bylą dėl neteisėto praturtėjimo. Tiesa, turtai tebėra areštuoti šioje byloje.
Kalėjime lanko garsenybė
"Agurkinių" gauja pavadinimą gavo nuo vadeiva vadinamo S.Velečkos pravardės. Panašu, kad Agurku jis buvo pavadintas dar paauglystėje, kai prekybos bazėje pardavėja dirbusi mama nupirko jam ryškiai žalios spalvos striukę.
Buvusi šio kauniečio žmona Lina viename interviu pasakojo, kad kai jie susipažino, S. Velečka jau buvo pravardžiuojamas Agurku.
S. Velečkos santuoka iširo. Laikomas Lukiškių kalėjime S.Velečka tapo seneliu, jo dukra pagimdė anūką. Pastaruoju metu spauda mirga pranešimais apie tai, kad pusantrų metų už grotų laikomas vyras yra artimas buvusios grupės "Olialia pupytės" narės Marinos Bui draugas. Tačiau antradienį Klaipėdos apygardos teisme ši moteris nepasirodė.
Salės gale sėdėjo kelios teisiamųjų artimosios, tačiau jokių saldžių bučinių per grotas su teisiamaisiais ar emocijų demonstravimo, kaip tai buvo "daktarų" byloje, šįkart žurnalistai neužfiksavo.
Gavo į kaulus nuo D. Kedžio
"Agurkinių" gaujos veikla iš dalies yra susijusi ir su Klaipėda. Mat iš Ukrainos bei Rusijos atgabenti šimtai litrų narkotikų gamybai reikalingų cheminių medžiagų ne kartą į Europą iškeliavo laivais iš mūsų uosto.
Vienoje Klaipėdos degalinėje 2009 metų vasarą įvyko S.Velečkos ir Drąsiaus Kedžio muštynės. Nors "agurkinių" vadeiva buvo su apsaugininkais, D.Kedys jį gerokai apkūlė. Konflikto pretekstu tapo milijoną litų neva siekusi D.Kedžio skola, jis pyko už tai, kad S.Velečka priskaičiavo didelius procentus.
Kalbėta, kad susiruošęs žudynėms į aukų sąrašą D.Kedys neva įtraukęs ir Agurką. Buvę draugai nesusitaikė iki pat vieno jų žūties.
Esama duomenų, kad S.Velečka prokurorams apklausos metu papasakojo apie savo santykius su D.Kedžiu, bet atsisakė būti pripažintas nukentėjusiuoju Kauno žudynių byloje.
Nebenori būti kviečiamas
Pirmojo teismo posėdžio pradžioje kaltinamieji bei jų advokatai pateikė nemažai prašymų. Vieni norėjo gauti leidimą susitikti su artimaisiais. Kiti prašė lengvinti kardomąsias priemones. Treti – leidimo naudotis areštuotu turtu.
Iš dalies kaltu prisipažino tik klaipėdietis Dmitrijus Romanovičius. Anot kaltinimo, tai jį "agurkiniai" pasamdė nušauti gaujos vadeivą įžeidusį V.Sadauską.
Visi kiti vyrai tikino norintys pirma išklausyti visų liudytojų ir tik tada patys ketina kalbėti apie jiems pareikštus kaltinimus bei pasakyti, ar juos pripažįsta.
Antrąją proceso dieną bus apklausiami asmenys, susiję su vagyste iš nekilnojamojo turto verslu besivertusio R. M. Pats nukentėjusysis prašė po apklausos jo daugiau nebekviesti.
Naujausi komentarai