Virtualus kvaišalų turgus Pereiti į pagrindinį turinį

Virtualus kvaišalų turgus

2014-12-01 04:10

Norint įsigyti "žolės", nebereikia ieškoti mafiozų klubų tualetuose ir tamsiuose skersgatviuose. Narkotikų platintojai modernėja – socialiniame tinkle visi norintieji be jokio vargo gali įsigyti kanapių ir hašišo, tereikia susisiekti nurodytais kontaktais.

Akiplėšos: narkotikų prekeiviai savo "prekes" jau ėmė siūlyti ne tik naktiniuose klubuose ar tiesiog gatvėje, bet ir internete. Akiplėšos: narkotikų prekeiviai savo "prekes" jau ėmė siūlyti ne tik naktiniuose klubuose ar tiesiog gatvėje, bet ir internete.

Norint įsigyti "žolės", nebereikia ieškoti mafiozų klubų tualetuose ir tamsiuose skersgatviuose. Narkotikų platintojai modernėja – socialiniame tinkle visi norintieji be jokio vargo gali įsigyti kanapių ir hašišo, tereikia susisiekti nurodytais kontaktais.

Siūlo visoje Lietuvoje

Pastaraisiais metais verslui randant naujas nišas internete, nesnaudžia ir narkotikų prekeiviai. Tarp skelbimų apie parduodamus automobilius ir drabužius galima aptikti ir ne tokiais kilniais tikslais veikiančių "Facebook'o" narių.

Keistokai pavadintoje ir, atrodytų, įtarimų nekeliančioje virtualioje grupėje "Noriu 420, kur pramušt?" – net puspenkto tūkstančio žmonių.

Daugelis grupėje siūlo ar ieško įsigyti medžiagų, vadinamų paslaptingais kodais ir žodžiais. Perprasti, ką reiškia siūlomi 420, "šokoladas" ar "negras", nesunku. To neslepia ir patys grupės įkūrėjai. Tai – kanapės ir hašišas.

Pirkėjams tarsi prekybos centre siūlomos nuolaidos, jei perkamas didesnis kiekis kanapių.

Parduodančiųjų ir perkančiųjų geografija – įvairi. Narkotinių medžiagų siūloma ir ieškoma ne tik didžiuosiuose miestuose, tačiau ir Mažeikiuose, Ukmergėje, Marijampolėje.

Grupėje taip pat siūloma įsigyti įrangos narkotinėms medžiagoms vartoti. Interesantams pardavėjai siūlo susisiekti čia pat pateiktu telefono numeriu arba asmenine žinute socialiniame tinkle.

Tiesa, Klaipėdoje siūlančiųjų įsigyti narkotinių medžiagų nėra labai daug. Paskaičius grupėje esančius įrašus aiškėja, kad uostamiesčio gyventojai patys dažniau žvalgosi narkotikų prekeivių.

Publikuoja suktinių nuotraukas

Socialiniame tinkle tarpstantys narkotikų pardavėjai, atrodo, nebijo nei policijos, nei žurnalistų. Grupės viršelyje – nuotrauka iš vieno vaizdo naujienų portalo, o narkotikų pardavėjai ir pirkėjai tik juokiasi iš pastangų užgniaužti jų grupę.

Žmonės nesibodi ne tik dėti skelbimus, bet ir afišuoja suktinių, paketėlių, rūkymo prietaisų nuotraukas. Džiūgaujantys komentatoriai dalijasi savo nuomonėmis ir patarimais, kaip geriau susukti suktinę ir "apsidaužyti".

Artėjant penktadieniui, socialinio tinklo nariai atvirai demonstruoja turimus "žolės" kiekius, esą taip ruošiasi "švęsti" savaitgalį.

Grupėje diskutuojama apie kanapių legalizavimą Lietuvoje, marihuanos naudą ir kitų valstybių patirtį legalizavus dažnai lengvuoju vadinamą narkotiką.

Erdves stebi nuolatos

Klaipėdos apskrities VPK Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro viršininkas Valdas Narutavičius nesutiko atskleisti, ar pareigūnai domisi konkrečia grupe, kurioje esą galbūt platinamos narkotinės medžiagos.

"Visą laiką vyksta elektroninės erdvės stebėjimas, nes juk internetas yra vienas iš bendravimo būdų", – tikino viršininkas, pridūręs, jog negali atskleisti konkrečių detalių, nes tai gali pakenkti šiuo metu vykstantiems tyrimams.

Esą čia nėra didelio stebuklo, kad internete gali būti platinami narkotikai. Internetinės erdvės, taip pat ir "Facebook'o" stebėjimas vyksta nuolat. O pranešimų apie galimą narkotikų platinamą gaunama kasdien.

Pranešimus plaukiančia upe įvardijęs viršininkas neslėpė, kad informacija surenkama įvairiais būdais: iš gyventojų pranešimų, savais kanalais, iš kitų padalinių.

"Narkotikai nėra retenybė, ypač tokia jų rūšis, kaip kanapės", – teigė pareigūnas.

Jo teigimu, šio narkotiko populiarumui įtakos turi ir tolerantiškas jaunimo požiūris.

Taip pat populiarumą lemia ir tai, kad daugelis marihuaną laiko lengvu narkotiku.

"Vis dėlto tai yra priklausomybė, nes tai – narkotikas", – nukirto V.Narutavičius, pridūręs, kad iš pareigūno praktikos žino atvejų, kai kasdien kanapes rūkiusiems žmonėms nepavyksta lengvai mesti šio žalingo įpročio.

Neretai blogas įprotis veda į kriminalinį gyvenimą, Nuolat vartojant narkotikus reikia nemažai pinigų, o dirbti tokie žmonės dažniausiai nenori, todėl patys pradeda platinti narkotikus ir daryti kitus nusikaltimus.

Gali siūlyti ir aferistai

V.Narutavičius akcentavo, kad radus tokių skelbimų internete nereikėtų jais aklai tikėti.

"Internetas yra melagysčių erdvė", – neslėpė pareigūnas, pridūręs, jog socialinio tinklo grupė gali veikti ir kaip pinigų išviliojimo mechanizmas.

Yra šimtai istorijų, kaip, naudojantis telefonu ar internetu, apgaunami žmonės: pervedama pinigų, bet negaunama "prekės".

Viršininko žodžius iš dalies patvirtina ir grupėje esantys įrašai.

Grupės administratoriai patys pradėjo kovą su tarp jų atsidūrusiais apgavikais.

Viename įrašų pradėtas skelbti asmenų sąrašas su prierašu, kad "asmenis, kurie negerbia kitų grupės narių ir bando lengvai pasipelnyti nunešdami pinigus, vietoje žolės siūlo arbatą ar teikia pagalbą nepilnamečiams nuo šiol ne tik šalinsime iš grupės, bet ir viešinsime, kad užrauktumėme jų "biznelius" (kalba netaisyta – R.S.).

Neslepiant, kad grupėje pardavinėjama "žolė", buvo paskelbtas per 30 "apgavikų" sąrašas. Nurodomi ne tik vardai ir pavardės, tačiau ir telefono numeriai bei nuorodos į asmeninius tokių žmonių profilius.

Įkurs specialų skyrių

V.Narutavičius teigė nenorintis menkinti įtarimų, kad narkotikų pardavėjai persikėlė į internetą. Jei tokia informacija yra, policiją ji domina.

"Aišku, šimtu procentų visko nepatikrinsime, nes yra riboti resursai, žmonių skaičius", – pasakojo policijos atstovas, pridūręs, kad nusikaltimams internete tirti neilgai trukus atsiras specialus skyrius.

Viršininkas pripažino, jog narkotikų bylos yra ypatingos, nes norint įrodyti, kad asmuo užsiima narkotikų platinimu, būtina atrasti kvaišalus.

Tačiau skelbimas socialiniuose tinkluose gali būti laikomas vienu įrodymų baudžiamojoje byloje. Tokiose bylose neretai atsižvelgiama į nusikaltusio žmogaus praeitį, ar jis turi darbą, ar mokosi, kaip yra apibūdinamas. Nuo to priklauso bausmė.

Nors kanapės populiaresnės tarp jaunimo ir nėra tokios pavojingos, kaip kiti narkotikai, už šio esą nekalto platinimo stovi labai rimtos nusikalstamos grupuotės.

Pagal Baudžiamąjį kodeksą už neteisėtą narkotinių medžiagų turėjimą, turint tikslą jas platinti, baudžiama laisvės atėmimo bausme nuo 2 iki 8 metų, o turint didelius tokių kvaišalų kiekius kalėjime gali tekti praleisti nuo 8 iki 10 metų.

Kiek atlaidžiau žiūrima, kai nėra tikslo platinti narkotinės medžiagos. Tuomet galima išsisukti bauda, areštu arba laisvės atėmimu iki 2 metų.

Pastebėjus įtartinus, narkotikais prekiaujančius asmenis policija prašo skambinti bendruoju pagalbos telefonu arba policijai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra