Kaip skelbia Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, sausio 1-ąją kilęs gaisras Ignalinos rajone, Mielagėnų seniūnijoje, gyvenamajame name, vos per plauką nesibaigė tragedija.
Ignalinos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiams gelbėtojams beveik 8 valandą ryto buvo pranešta, kad šioje seniūnijoje esančiame name daug dūmų. Jiems atvykus, šalia krosnies 1 kvadratinio metro plote smilko medinės grindys.
Namo šeimininkė guodėsi, kad nelaimės vis nesibaigia, – vos prieš tris savaites ji palaidojo savo vyrą, o šį kartą – įsiplieskė gaisras. Jo buvo galima išvengti, tačiau dėl nepatyrimo pelenai iš pakuros buvo supilti į plastikinį kibirą ir palikti šalia krosnies. Moteris anksčiau pati krosnies nekūreno, tuo rūpinosi vyras.
Gruodžio 31 dieną, vakarop, apie 17 val., ji išsivalė krosnį, net neįtardama, kad pelenai, kuriuose nebuvo matyti jokios žarijos, sukels tiek problemų.
Pasak moters, ryte, apie 7 val., ji prabudo dėl autonominio dūmų detektoriaus garso. Kambaryje nebuvę jokių dūmų, todėl pyktelėjusi detektorių, kuris buvo pritvirtintas palubėje, numušė lazda ir vėl atsigulė į lovą.
Tik, kai po valandos į kambarį pradėjo smarkiau veržtis dūmai, ji suprato, kad kažkas negerai. Tada pašokusi iš lovos bėgo į katilinę, bet visas namas jau skendėjo dūmuose. Šalia krosnies jau smilko grindys, plastikinio kibiro buvo likusi tik metalinė rankena, tiesa, atviros liepsnos nebuvo. Supylusi kelis kibirus vandens, moteris išsikvietė ugniagesius.
Autonominį dūmų detektorių šiame name labai seniai buvo įrengę priešgaisrinės tarnybos pareigūnai akcijos „Artimui pagalba“ metu. Prieš kelis mėnesius jie pakeitė detektoriaus maitinimo elementus.
Pernai per gaisrus Lietuvoje žuvo 84 žmonės.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos viršininkas Aurimas Gudžiauskas, sakė, kad daugiau nei 90 proc. žuvusiųjų savo namuose nebuvo įsirengę autonominių dūmų detektorių, kurie galėjo išgelbėti jų gyvybę.
Autonominius dūmų detektorius jau beveik dešimtmetį Lietuvoje privaloma įsirengti kiekvienuose namuose.
„Kai prevencinių akcijų metu lankome gyventojus ir pastebime, kad jie neturi autonominių dūmų detektorių, paklausiame jų: „Ar jūsų gyvybė verta 5 eurų?“ Juk tiek tekainuoja detektorius, – sakė Šiaulių priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus viršininkė Regina Bartkutė. – Neretai detektorių neturi ne tik vyresnio amžiaus žmonės, bet ir jauni. Jie teisinasi, kad detektoriaus nepasikabino dėl įvairiausių priežasčių, pavyzdžiui, todėl, kad dabar darys remontą arba jo garso bijo katinas...“
Ar jūsų gyvybė verta 5 eurų?
Lapkričio 27 dieną per gaisrą Šiauliuose gaisre žuvo socialinės rizikos grupei priklausiusi moteris, turėjusi žalingų įpročių. Gaisras buvo pastebėtas, kai į laiptinę jau veržėsi tiršti dūmai. Jeigu bute būtų buvęs dūmų detektorius, kaimynai jį būtų išgirdę ir moteris galbūt būtų likusi gyva.
Ypač skaudi nelaimė Šiauliuose nutiko ir lapkričio 21 dieną. Virtuvėje užsidegus skalbimo mašinai, gaisre žuvo du vyresnio amžiaus žmonės. Butas degė atvira liepsna. Abu – vyrą ir moterį ugniagesiai rado prie balkono durų, tačiau jie nebespėjo išsigelbėti, be to, balkonas buvo grotuotas. Šiame bute taip pat nebuvo dūmų detektoriaus.
Naujausi komentarai