Pereiti į pagrindinį turinį

LAT buvusio FNTT vadovo bylą dėl prekybos poveikiu grąžino nagrinėti iš naujo apeliacine tvarka

2024-11-26 14:08

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) antradienį nutarė, kad dėl prekybos poveikiu teisto buvusio Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovo Kęstučio Jucevičiaus byla grąžinama iš naujo nagrinėti apeliacine tvarka.

Kęstutis Jucevičius
Kęstutis Jucevičius / I. Gelūno/BNS nuotr.

Kaip paskelbė bylą nagrinėjusios LAT teisėjų kolegijos narė Sigita Jokimaitė, kasacinis teismas panaikino Vilniaus apygardos teismo nutartį, kuria baudžiamoji byla K. Jucevičiui buvo nutraukta, ir nutarė bylą perduoti nagrinėti iš naujo apeliacine tvarka.

LAT, priimdamas šį sprendimą, tenkino prokuratūros skundą, kuriuo ir buvo siekta, kad byla būtų grąžinta išnagrinėti apeliacine tvarka.

Kasacinis teismas nurodė, kad iš LAT išaiškinimų nusikalstamų veikų valstybės tarnybai ir viešiesiems interesams bylose, kuriose buvo spręstas klausimas dėl laidavimo taikymo, matyti, jog šiose bylose vertinant kaltininko asmenybės savarankiškumą, brandą, gyvenimiškas vertybes, atsižvelgiant į einamas pareigas, padarytų nusikalstamų veikų pobūdį, jų santykį, yra keliami aukštesni reikalavimai. LAT akcentuoja, kad tokiose bylose taip pat yra įvertinama ir institucijos, kurioje ėjo pareigas asmuo, reputacijai ir autoritetui padaryta žala.

K. Jucevičius pirmosios instancijos teismo buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės ir perduotas laiduotojui.

LAT atkreipia dėmesį, kad K. Jucevičius nuo 2012 iki 2017 metų buvo FNTT direktorius, įstatymai FNTT pareigūnams kelia aukštus kvalifikacijos reikalavimus ir nustato tarnybinės etikos principus.

„Nagrinėjamoje byloje K. Jucevičius padarė korupcinio pobūdžio nusikaltimą – pareikalavo, susitarė ir priėmė kyšį, pažadėdamas pasinaudoti savo pažintimis ar kita tikėtina įtaka FNTT pareigūnams. Veikos padarymo metu K. Jucevičius FNTT nebedirbo, tačiau byloje ištirti ir teismų įvertinti įrodymai patvirtina, kad, net ir pasibaigus jo tarnybai FNTT, K. Jucevičius bendravo ir palaikė ryšius su buvusiais kolegomis. Be to, nusikalstamą veiką K. Jucevičius padarė pasinaudodamas savo, kaip buvusio šios įstaigos vadovo, vardu – suinteresuoti asmenys į jį pagalbos kreipėsi kaip į buvusį FNTT vadovą“, – nurodo LAT.

LAT manymu, pirmosios ir apeliacinės instancijos teismai, spręsdami dėl galimybės atleisti K. Jucevičių nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, neskyrė reikiamo dėmesio šių aplinkybių vertinimui ir jų įtakai laidavimo taikymo tikslingumui. Kasacinis teismas taip pat nurodo, kad, nagrinėjant bylą, nebuvo tinkamai atsakyta į prokuroro apeliacinio skundo argumentus, t. y. byloje padarytas esminis Baudžiamojo proceso kodekso nuostatų pažeidimas.

K. Jucevičius buvo atleistas nuo atsakomybės, byla nutraukta

2023 m. spalį priimtu Vilniaus miesto apylinkės teismo nuosprendžiu buvęs FNTT direktorius K. Jucevičius buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės ir perduotas laiduotojo, buvusio Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) ir buvusio vidaus reikalų viceministro Žimanto Pacevičiaus atsakomybei pusantrų metų laikotarpiui.

Su tokiu nuosprendžiu prokuratūra nesutiko – ji su apeliaciniu skundu kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą, prašydama panaikinti pirmosios instancijos teismo sprendimą, K. Jucevičių pripažinti kaltu ir skirti jam 4,9 tūkst. eurų dydžio baudą. Visgi, Vilniaus apygardos teismas šių metų vasarį prokuratūros skundo netenkino ir paliko galioti pirmos instancijos teismo nuosprendį bei baudžiamąją bylą nutraukė.

Bylos duomenimis, buvęs FNTT direktorius K. Jucevičius, pasinaudodamas savo pažintimis ir kita tikėtina įtaka valstybės tarnautojams, savo naudai reikalavo duoti, susitarė priimti ir priėmė 2 tūkst. eurų kyšį, pažadėjęs paveikti FNTT pareigūnus, kad šie neteisėtai veiktų vykdydami įgaliojimus – pakeistų asmens procesinį statusą FNTT atliekamame ikiteisminiame tyrime.

Buvęs FNTT direktorius 2023 m. sausį STT pareigūnų buvo sulaikytas iš karto po kyšio paėmimo.

Vilniaus miesto apylinkės teisme K. Jucevičius visiškai pripažino savo kaltę, gailėjosi.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra