Internetu brangius pirkinius įsigyti norintys gyventojai gali tapti sukčių aukomis ir prarasti tūkstančius eurų, įspėja Šiaulių apskrities vyriausiasis policijos komisariatas.
Pasak policijos, ypač didelės pinigų sumos prarandamos, perkant internetu autotransporto priemones ir įvairią kitą techniką. Pirkėjai užkimba ant visiems labai priimtino pasiūlymo – patrauklios, mažesnės nei rinkos kainos.
Antradienį į policiją kreipėsi vienos Šiaulių įmonės direktorius, įtardamas, kad prarado 6,5 tūkst. eurų. Šiuos pinigus įmonė pervedė kaip avansą už du traktorius, apie kurių pardavimą buvo skelbiama tinklalapyje skelbiu.lt. Skelbime buvo nurodyta, kad pardavėjas – Anglijoje esanti įmonė „BWG Machinery LTD“.
Po savaitės trukusių derybų Šiaulių įmonės direktorius sulaukė pardavėjo telefoninio skambučio, kuriuo buvo pranešta skubi žinia – tiekėjas vyksta į Latviją, tad pakeliui galėtų užsukt į Lietuvą ir atvežti traktorius, tereikia operatyviai pervesti avansą už juos.
Pinigus buvo nurodyta pervesti į Lenkijos banko sąskaitą, nes, anot pardavėjų, ten palankesniu kursu eurai konvertuojami į svarus. Šis argumentas lietuviškosios įmonės direktoriui pasirodė įtikinantis. Jis pervedė 6,5 tūkst. eurų į nurodytą sąskaitą ir ėmė laukti. Vasario 20-ąją dieną technika jau turėjo būti įmonės kieme, tačiau, deja, traktoriai neatvažiavo, o pardavėjas nebekėlė telefono ragelio.
Vasario 13 dieną didelę pinigų sumą sukčiams atidavė viena Raseinių rajone, Viduklėje, esanti individualioji įmonė. Norėdama įsigyti traktorių „Belarus MTZ 95“ ir frontalinį krautuvą JCB, apie kurių pardavimą buvo taip pat skelbiama interneto svetainėje skelbiu.lt, į Lenkijos įmonės nurodytą sąskaitą ji pervedė 13,3 tūkst. eurų, tačiau iki šiol traktoriaus ir krautuvo negavo, su įmonės atstovais susisiekti nepavyksta.
Tą pačią dieną nuo sukčių nukentėjo ir Joniškyje esanti įmonė, kuri už buitinės technikos detales, perkamas internetu, į firmos, registruotos Italijoje, banko sąskaitą, esančią Ispanijos Karalystėje, pervedė 6,5 tūkst. eurų. Po kurio laiko iš tiekėjo Italijoje buvo gauta informacija, kad joniškiečių pinigai, į jų sąskaitą nenukeliavo, o pateko į nežinia kieno sąskaitą, nieko bendro neturinčią su tiekėju.
Tiriantys analogiškus sukčiavimus tyrėjai atskleidžia, kad interneto skelbimuose žmonės perskaito apie garsių užsienio firmų parduodamą techniką ar kitas prekes, jomis susidomi, tačiau neatkreipia dėmesio į vieną maža detalę – skelbime nurodytos firmos pavadinimas dėl vienos pakeistos raidės neatitinka originaliosios firmos pavadinimo. Neatidus žmogus to paprasčiausiai net nepastebi.
Policija sako, kad pirkėjas, dažniausiai internete ieškodamas informacijos apie pardavėjo patikimumą, surandą informaciją, patvirtinančią originalios firmos egzistavimą, jos tinklalapį ir vienos raidės neatitikimą įvertina kaip paprasčiausią rašybos klaidą, net nesusimąstydamas apie sukčių spąstus.
Pasitikslinęs internete, kad firma egzistuoja iš tikrųjų, ramiai kontaktuoja su pardavėju, manydamas, kad jis ir yra tikrosios firmos atstovas. Iš tikrųjų jis kontaktuoja su sukčiumi ir vykdo jo nurodymą pervesti pinigus į jo, o ne tikrosios firmos sąskaitą.
„Jei lietuvaičiai pasidomėtų, ar užsienio originaliosios firmos kontaktuose yra nurodytas telefono numeris, kuriuo jis bendrauja dėl sandorio, tai įsitikintų, kad nei tokio telefono, nei tokio internetinio adreso firmos tinklalapyje nėra nurodyta“, – rašoma Šiaulių policijos pranešime.
Todėl pareigūnai įspėja būti budriais, ypač susigundžius pirkti automobilius, kurių dar nėra Lietuvoje, tik sudaroma galimybė juos rezervuotis, įmokėjus avansą.
Naujausi komentarai