„Oskarams“ nominuotas režisieriaus Michaelio Haneke filmas „Meilė“, pasakojantis apie vyrą ir jo mirštančią žmoną, penktadienį pelnė pagrindinius apdovanojimus per kasmetines Prancūzijos „Cezarių“ dalybas, kuriose už viso gyvenimo pasiekimus taip pat buvo pagerbtas Holivudo aktorius ir režisierius Kevinas Costneris.
„Meilė“ buvo pripažintas ne vien geriausiu filmu: austras M.Haneke buvo apdovanotas ir už geriausią režisūrą ir scenarijų, o jo žvaigždės prancūzai Jeanas Louis Trintignantas (Žanas Luji Trentinjanas) ir 85 metų Emmanuelle Riva pelnė „Cezarius“ kaip geriausias aktorius ir aktorė.
Pernai ši kino drama pelnė „Auksinę palmės šakelę“ Kanų kino festivalyje, o šiemet sausį - „Auksinį gaublį“, kaip geriausias filmas užsienio kalba. „Meilė“ taip pat nominuota penkiems „Oskarams“, kurių dalybos vyks ateinantį sekmadienį - įskaitant geriausios aktorės ir geriausio filmo kategorijas.
Tuo tarpu 58 metų K.Costneris, pelnęs du „Oskarus“ už savo 1990 metų hitą „Šokiai su vilkais“ (Dances with Wolves), buvo pastebimai sujaudintas, kai ceremonijos svečiai jam plojo atsistoję, paskelbus garbės „Cezario“ laureatą.
„Šokiai su vilkais“ pelnė geriausio filmo ir geriausio režisieriaus „Oskarus“; K.Costneris yra sukūręs įsimintinų vaidmenų daugelyje kitų populiarių filmų, tokių kaip „Svajonių laukas“, „Neliečiamieji“ ir „Asmens sargybinis“, kuriame pasirodė duete su velione aktore Whitney Houston.
„Man patinka procesas, susijęs su filmų kūrimu ... Jie mums primena, ką reiškia būti didvyriu; kad didvyriai ne visada laimi“, - Holivudo grandas sakė klausytojams per ceremoniją Paryžiuje, kurioje dalyvavo daug žvaigždžių.
Geriausiu užsienio filmu buvo paskelbtas Beno Afflecko „Operacija “Argo". B.Affleckas, kuris yra šios kino juostos režisierius ir pagrindinio vaidmens atlikėjas, ceremonijoje nedalyvavo.
Kanų konkurse 21 filmą nurungusi M.Haneke „Meilė“, sukurta prancūzų kalba, nuolat gerino savo pozicijas.
70 metų M.Haneke pastaraisiais metais įsitvirtino kaip vienas ryškiausių Europos kino režisierių. Jis taip pat yra sukūręs filmus „Pianistė“, „Paslėpta“ ir "Pakvaišę žaidimai.
„Meilė“ varžėsi dėl „Cezarių“ su Noemie Lvovsky filmu „Kamilė atgal“, pasakojančiu apie moterį, kuri nukeliauja į praeitį ir vėl išgyvena savo mokyklos dienas praeito amžiaus 9-ame dešimtmetyje.
Šis netikėtai praėjusių metų hitu tapęs filmas buvo nominuotas 13 „Cezarių“, o „Meilė“ - tik dešimčiai, tačiau N.Lvovsky juosta penktadienio vakarą liko neapdovanota.
Nors M.Haneke filme nagrinėjama sudėtinga tema, „Meilė“ pelnė kritikų liaupsių ir sulaukė komercinės sėkmės.
Prancūzijos kino teatruose jį žiūrėjo daugiau nei 680 tūkst., o užsienyje - 1,7 milijono žmonių. Jis buvo, yra arba bus rodomas apie 50 šalių.
Tikimasi, kad sekmadienį „Meilė“ sulauks dar didesnės sėkmės, nes yra nominuota penkiems „Oskarams“: geriausios aktorės, geriausio režisieriaus, geriausio scenarijaus, geriausio filmo ir geriausio filmo užsienio kalba.
E.Riva, kuriai tą pačią dieną sukaks 86 metai, jau pateko į istoriją kaip vyriausia geriausios aktorės kategorijoje „Oskarui“ nominuota moteris.
Dėl „Cezarių“ penktadienį taip pat varžėsi Benoit Jacquot'o filmas „Sudie, mano karaliene“ - išgalvota istorija apie Prancūzijos karalienės Marie Antoinette paskutiniąsias gyvenimo dienas. Ši kino juosta buvo nominuota dešimčiai apdovanojimų.
Jacques'o Audiardo „Rūdys ir kaulai“ taip pat buvo nominuotas devyniose kategorijose, įskaitant geriausios aktorės „Cezarį“, į kurį pretendavo Marion Cotillard.
Tarp nominuotųjų geriausio filmo kategorijoje buvo trileris „Provokuojantys užrašai“, kuriame režisierius Francois Ozonas nagrinėja pernelyg artimų mokytojo ryšių su viena iš jo mokinių temą; Matthieu Delaporte'o ir Alexandre'o de la Patelliere'o komedija „Vardas“, pasakojantis apie katastrofa virtusį grupės vidutinio amžiaus draugų vakarėlį; taip pat režisieriaus Leos Caraxo fantastinė drama „Šventieji motorai“ apie žmogų, persikūnijančio į skirtingus gyvenimus.
38-ajai kasmetei iškilmingai „Cezarių“ teikimo ceremonijai, tradiciškai vykusioje Paryžiaus „Theatre du Chatelet“, pirmininkavo komikas Jamelis Debbouze’as.
Įgeldamas Gerard'ui Depardieu, kuris dėl planų įvesti 75 proc. mokestį turtingiausiems šalies gyventojams, neseniai išsikraustė į kaimyninę Belgiją ir priėmė Rusijos pilietybę, J.Debbouze’as prancūzų kino grandą pavadino „savo vyriausybės“ užsienio reikalų ir turizmo ministru.
Praėjusiais metais geriausio filmo „Cezarį“ laimėjo režisieriaus Michelio Hazanaviciaus nespalvotas nebylus filmas „Artistas“.
Kasmečius „Cezario“ apdovanojimus, kurie laikomi prancūziškais „Oskarų“ ekvivalentais, skiria Prancūzijos kino meno ir technikos akademija.
Jie buvo pradėti teikti 1976 metais Prancūzijos kino meno ir technikos akademijos generalinio sekretoriaus Georges'o Cravenne'o iniciatyva. Jiems buvo duotas skulptoriaus Cesaro Baldaccini, kuris kūrė prizų statulėles, vardas, todėl kartais jie dar vadinami „Sezarais“.
Naujausi komentarai