Almanachas – festivalio „Poezijos pavasaris 2020“ pranašas

 • Teksto dydis:

Rašytojų klubo ir Lietuvos rašytojų sąjungos organizuojamas tarptautinis festivalis "Poezijos pavasaris" pristato šiųmetinį almanachą "Poezijos pavasaris 2020".

Naujovė – eilės vaikams

Vienas seniausių Europoje nenutrūkstamai organizuojamų literatūros renginių jau 56-erius metus sėkmingai išlaiko tradiciją ir kasmet praturtėja vis naujomis formomis. Tradicija ir naujovės nuolat atsiskleidžia ir festivalio almanacho puslapiuose. Nuo pat festivalio įkūrimo gyvuojančiame leidinyje kiekvienais metais atspindima viso tų metų Lietuvos kūrybinio gyvenimo panorama, jame publikuojama ir žymiausių plunksnos meistrų, ir primirštų vyresnės kartos, ir gabių jaunų autorių kūryba.

Kiekvienų metų numeriai ilgainiui įgyja vis didesnę vertę kaip lietuvių poezijos ir šalies kultūrinio gyvenimo istorijos liudininkai.

Rašytojų sąjungos fondo išleistame šių metų "Poezijos pavasario" almanache spausdinami ne tik iš praėjusių metų kultūrinės spaudos surinkti geriausi lietuvių poetų eilėraščiai ir festivalio užsienio svečių poezija, bet ir nauji, dar niekur nepublikuoti įvairių autorių eilėraščiai, bei į atskirą skyrių sudėti eilėraščiai vaikams.

Šiemet "Poezijos pavasario" almanachą sudarė poetas, prozininkas, kritikas ir vertėjas Benediktas Januševičius bei poetas, vertėjas, literatūros ir meno kritikas Dainius Gintalas. "Poezijos pavasario" svečių kūrybą atrinko poetas ir vertėjas Vytautas Dekšnys.

Prie almanacho pridėtoje kompaktinėje plokštelėje surinkti garso įrašai su aštuonių naujas knygas per praėjusius metus išleidusių poetų įskaitytais eilėraščiais, bei Henriko Nagio ir Pauliaus Širvio, kurių 100 metų sukaktis šiemet minime, balsais. Plokštelę parengė rašytojas, literatūrologas Rimantas Kmita.

Dar niekur neskaityta

Nuo 2012 m. "Poezijos pavasario" almanache būdavo skelbiami tik iš praėjusių metų kultūrinės spaudos atrinkti tekstai, o šiemet tokių tik dalis – daugelis almanache publikuojamų tekstų yra visiškai nauji.

"Mane maloniai nustebino kolegų geranoriškumas. – apie naujų eilėraščių atrinkimą spaudai pasakoja vienas iš almanacho sudarytojų B.Januševičius. – Visi poetai, su kuriais teko bendrauti, sutiko, kad jų kūriniai būtų paskelbti ir mielai siuntė eilėraščius." Poetas atkreipė dėmesį, kad pastaruoju metu kultūrinėje spaudoje sumažėjo poezijos publikacijų. Šią situaciją sudarytojai nusprendė spręsti be iš kultūrinės spaudos publikacijų atrinktų tekstų, taip pat kviesdami Lietuvos šiuolaikinės poezijos laukui svarbius poetus atsiųsti dar niekur nepublikuotų savo kūrinių.

Atvyks ne visi kviestieji

"Poezijos pavasario" almanache spausdinami ir užsienio poetų eilėraščiai. Šiemet į almanachą įtraukta ir poetės iš Mongolijos Bayasgalan Batsuuri, ir kolumbiečio poeto Federico Diaz-Granados bei artimesnių kaimynų iš Europos šalių kūryba.

Tiesa, dėl šiemet susiklosčiusios situacijos ne visi dar praėjusių metų rudenį pakviesti ir savo eilėraščius vertimams siuntę autoriai gali atvykti į festivalį. Anot "Poezijos pavasario" leidybos projekto koordinatorės Marijos Mažulės, iš į almanachą įtrauktų svečių atvyks estų poetė Carolina Pihelgas ir latvių poetas Henrikas Eliasas Zegneras.

"Kadangi vienas iš festivalio organizatorių – Lietuvos rašytojų sąjunga – šiuo metu vykdo net du projektus su partneriais Latvijoje ir Estijoje (Network of Literary Organizations of the Baltic Countries –  finansuojamas Šiaurės šalių kultūros fondo Nordic Culture Point ir The Baltic Review – finansuojamas Baltijos kultūros fondo) ir "Poezijos pavasario" festivalio metu vyks šių projektų partnerių susitikimas, nesunku buvo prikalbinti "Poezijos pavasario" festivalyje dalyvauti dar vieną poetą iš Latvijos Tomą Treibergą ir poetę iš Estijos Berit Kaschan. Pasikvietėme ir dvi viešnias iš kaimyninės Lenkijos – tai poetės Ursula Zajączkowska ir Aleksandra Zińczuk", – pasakojo M.Mažulė.

Ji spėjo, kad dėl pandemijos vyresni žmonės šiuo metu turi būti ypač atsargūs ir nesiveržia keliauti, todėl šių metų "Poezijos pavasario" svečiai bus daugiausia jaunosios kartos poetai. "O poetų, kurių eilėraščiai pateko į almanachą, bet negalėjo atvykti, labai lauksime "Poezijos pavasario" festivalyje ateinančiais metais, jei tik situacija bus jau stabili ir bus galima be baimės keliauti, tarkime, ir iš tos pačios tolimosios Mongolijos, arba Kolumbijos", – vylėsi M.Mažulė.


Eilėms atviros erdvės

"Poezijos pavasario" almanachas tradiciškai pasieks Lietuvos skaitytojus ir bibliotekas, jį bus galima įsigyti daugumos "Poezijos pavasario" festivalio renginių metu liepos 26–rugpjūčio 9 d.

Iškilminga "Poezijos pavasario" pradžia numatyta liepos 26-ąją, sekmadienį, ir vyks iškart keliuose miestuose – sostinėje, Vilniaus universiteto Botanikos sode, Nacionalinio Kauno dramos teatro balkone ir Prano Domšaičio galerijoje Klaipėdoje. 21 val. uostamiestį, JAV ir Didžiąją Britaniją sujungs virtualusis poezijos festivalio atidarymo teletiltas.

"Sudarant šių metų "Poezijos pavasario" programą, dauguma renginių numatyta atvirose erdvėse, vengiant salių. Taip bus visiems saugiau, o poezija, kiti menai bus prieinami didesniam gerbėjų būriui", – agentūrai ELTA sakė vienas festivalio organizatorių, Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas Gediminas Jankus.

Paprašytas išvardyti šiemečio festivalio naujoves, Kauno rašytojų vedlys pirmiausia paminėjo jaunimui skirtą ypatingą renginį, kuris vyks liepos 29 d. Kauno menininkų namuose: jauni poezijos gerbėjai kviečiami į slemą.

Liepos 30-ąją S.Nėries memorialiniame muziejuje lyrikos mėgėjų lauks moterų poezijos popietė "O krinta, vis krinta baltieji lapeliai…" Liepos 31-ąją bus pagerbtas poetas Robertas Keturakis, kurio jubiliejinis gimtadienis šiemet išpuolė per patį karantino piką. "Šio poeto jubiliejinis kūrybos vakaras vyks Maironio lietuvių literatūros muziejuje. Čia bus kalbama apie poezijos reikšmę šiandieniniame pasaulyje, taip pat – apie naujai papildytą R.Keturakio romaną apie Lietuvos partizanus "Kulka Dievo širdy". Numatytos ir naujo jo poezijos rinkinio "Nežinomasis" sutiktuvės", – pažymėjo G.Jankus.

Poezijos kupina diena bus rugpjūčio 2-oji: popiet rengiama Poezijos žydėjimo šventė Vinco Mykolaičio-Putino skulptūrinių suolelių parke Kačerginėje, o 19 val. prasidės Sakralinės poezijos valanda Kauno senamiestyje – Šv.Jurgio Kankinio (pranciškonų) bažnyčios konvente. Prieš renginį, 17 val., vyks šv.Mišios, prisimenant Amžinybėn išėjusius Kauno rašytojus.

Pasak G.Jankaus, šiemečio "Poezijos pavasario" naujovė bus ir virtualiosios Zikarinės, atliepiant 2020-ųjų kontekstus. Prieš užveriant remontui Juozo Zikaro namus, juose spėjo įvykti tradicinės, dešimtosios, Zikarinės, kurių vaizdo įrašas bus paviešintas rugpjūčio 3-iosios vakarą Kauno rašytojų ir "Poezijos pavasario" paskyrose feisbuke, vėliau vaizdo įrašas taip pat bus prieinamas Kauno rašytojų kanale "YouTube" ir svetainėje Kaunorasytojai.lt.

Rugpjūčio 5-ąją festivalio veiksmas persikels į Maironio lietuvių literatūros muziejų – vakare vyks Baltijos šalių poezijos skaitymai. Rugpjūčio 7-ąją čia pat bus vainikuotas 2020 m. "Poezijos pavasario" laureatas Alis Balbierius, įteikiant jam Maironio premiją.

Baigiamasis poezijos festivalio renginys kvies visus į Vilkiją. Rugpjūčio 8 d. ant Ringovės piliakalnio vyks tradiciniai poezijos skaitymai.

Šaltinis: ELTANAUJAUSI KOMENTARAI

Tautietis

Tautietis portretas
vis labiau naudojama kita kalba anglu ,rusu,afisoms ,pavadinimams ir kam ,ka mes savos kalbos neturim ?
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių