Koncertu iš kompaktinių plokštelių "Concerto in CD" šįvakar 18 val. "Permainų muzikoje" debiutuos "Diissc Orchestra" – ambicingų bendraminčių kompozitorių sambūris, vienijamas idėjos atlikti savo ir užsienio autorių elektroninę muziką. Pirmasis jų pasirodymas įvyko šiemet pavasarį festivalyje "Jauna muzika" Vilniuje ir sulaukė prieštaringos reakcijos. Jos nepabūgę kūrėjai išdrįso pasiūlyti savo projektą ir Klaipėdos koncertų salės festivaliui.
Tikrieji orkestrantai – tai aštuoni CD grotuvai, galintys atlikti bet kokią muziką, įrašomą į kompaktines plokšteles. Kiekvienas kūrinys turi savo partitūrą, kurioje chronologine tvarka nurodomi įvykiai, kada kokį grotuvą reikia paleisti, sustabdyti, atsukti, prasukti, etc. Atlikėjų veiksmai scenoje kartais primena performansą, kai jie vienas kitam dalija plokšteles, deda į grotuvus, susižvalgo, linkteli ir... pasigirsta naujas garsas. O iš tikrųjų žmonės čia veikia kaip sekvenseris, įrodydami, kad ir šiandien vis dar galima išsiversti be kompiuterių, atliekant elektroninę muziką. Nors ji buvo sukurta kompiuteriu...
"Diissc Orchestra" sudėtis "Permainų muzikos" koncerte: Martynas Bialobžeskis, Jonas Jurkūnas, Vytautas V.Jurgutis, Antanas Jasenka ir Arūnas Zujus. Skambėsiančios muzikos kūrėjai: jie patys ir Linas Rimša, Antanas Kučinskas bei vokietis Karlheinzas Stockhausenas.
Projekto autoriai teigia vengiantys "stereo" skambesio, siekiantys natūralaus orkestrinio erdvinio skambesio. Kai kurie jų savo garsams priderino ir vaizdus, kiti pageidavo groti visiškoje tamsoje. Tarp kūrinių būtinos tylos pauzės, turinčios prasminę ir funkcinę reikšmę.
"Diissc Orchestra" grojamos elektroninės muzikos klausytis ir ištverti gali ne kiekvienas. Pavyzdžiui, M.Bialobžeskio kūrinys "CD in C (D)" prasideda vien tik žemais garsais. Jie tokie žemi, kad gali užgulti ausis, tarsi panėrus po vandeniu. A.Jasenkos kūrinyje "Minų laukas" naudojami skaitmeniniu būdu apdoroti garsai, kuriuos skleidžia išminavimo aparatas, randant aukso, sidabro ir kitų vertingų metalų. V.V.Jurgučio daugiasluoksnėje kompozicijoje "Tinohi" susipynusios analoginių sintezatorių, kompiuterinės sintezės, ultra ir infragarsų sluoksnių pynės. A.Kučinsko "Suma" sukurta naudojant CD grotuvų "loop" ir "repeat" funkcijas. J.Jurkūnas elektroninėje pjesėje "Call Estella" siekia perteikti muzikos ir teksto reikšmės iliuziją. Na, o L.Rimša savo "Rudens introdukcijos" daug nekomentuoja. Sako: "ruduo juk", ir viskas tampa aišku. Koncerte taip pat bus atlikta ir elektroninės muzikos pradininko K.Stockhauseno kompozicija "Richtige Dauern" (iš "Aus den sieben Tagen").
"Diiscc Orkestra" koncertas – savotiška festivalio provokacija. Nes negali būti tikras, ar tai, kai muzika užgula ausis, neprivers klausytojų išeiti...
Naujausi komentarai