Pereiti į pagrindinį turinį

Festivalį pradės kontrastingi „Nakties šokiai“ (programa)

2009-09-18 19:59
Festivalį pradės kontrastingi „Nakties šokiai“ (programa)
Festivalį pradės kontrastingi „Nakties šokiai“ (programa) / Darijos Vasiliauskienės nuotr.

Uostamiesčio Koncertų salės šeštąjį koncertinį sezoną ir penktąjį festivalį “Permainų muzika” šįvakar pradės ambicingas Klaipėdos kamerinio orkestro (KKO) pasirodymas.

Orkestre - nauji vėjai

Koncertui ”Nakties šokiai” orkestro meno vadovas Mindaugas Bačkus su kolektyvu paruošė sudėtingas suomių kompozitorių Kaija'os Saariaho, Aulio Sallineno partitūras ir A.Martinaičio kūrinį ”Mirtis ir mergelė”. Pats M.Bačkus koncerte solo pagrieš Peterio Vasko ”Knygą violončelei” ir A.Sallineno kūrinį. Suomių muziką diriguos bei su meno vadovu Steave'o Reicho duetą atliks dirigentas Mindaugas Piečaitis, vis dažniau iš Vokietijos atvykstantis ir gaivių idėjų gūsius atnešantis į Klaipėdą.

Šis tandemas šiuosyk žada parodyti, ką gali KKO.

„Sunku, stengiamės patenkinti pokyčių lūkesčius. Ateityje iš mūsų tikėtis galima labai daug, bet ar visos viltys bus įgyvendintos, parodys laikas, - teigė M.Bačkus, birželį pradėjęs vadovauti KKO, dabar jau su šeima įsikūręs Klaipėdoje ir kasdien repetuojantis su orkestru. - Dirbame labai daug, intensyviai, muzikantai kantrūs, kolektyvo nuotaika pakili. Siekiame būti kuo geresniu orkestru. Iki vasaros esame suplanavę keletą koncertų uostamiestyje, gruodį grosime Vilniaus filharmonijoje, gastroliuosime Latvijoje - reprezentuosime ne tik Klaipėdos, bet ir visos Lietuvos kultūrą. Užduotys aiškios, didžiausia problema - kiek prireiks laiko jas įgyvendinti.“

Dabar orkestre groja 18 menkai apmokamų muzikantų, dar dviejų trūksta. „20 būtų geriau, bet jei jų ir nebus, orkestras negros blogiau, - patikino M.Bačkus, vadovausiantis KKO artimiausius trejus metus. - Vien finansiškai dar niekam nepavyko išspręsti meninių problemų. Tikiuosi, kad KKO pradės groti labai gerai ir jam už tai bus atlyginta. Tiesiog bus nemalonu nemokėti daugiau.“

Kartelę užkėlė aukštai

M.Piečaitis pastebėjo, kad KKO vyksta didžiuliai poslinkiai: „Orkestras eina teisingu keliu, labai dideli vadovo reikalavimai“.

Anot dirigento, daugumą kūrinių pasiūliusio festivaliniam koncertui, jame skambėsiantys K.Saariaho „Nimfėjos atspindžiai“ - ekstremaliai sudėtingas opusas, stipriai užkeliantis kartelę muzikantams. „O publikai - proga pamąstyti, kas atsitiktų, jei mūsų visi norai išsipildytų. Kūrinys prasideda nuo unisono - baltos spalvos, kuri iškart lūžta į visą vaivorykštės spalvų spektrą. Daugybė įvairių nuotaikų - pademonstruosime, ką gali styginis instrumentas. A.Sallineno kūrinyje donžuaniška tragizmas dera su komišku Don Kichoto paveikslu, - kontrastinga, vėlgi labai spalvinga muzika. Visai kitokio pobūdžio S.Reicho kūrinys, sukonstruotas tarsi iš nieko. Su M.Bačkumi atliksime jį dviese. Tai savotiška provokacija ir po to meditacija publikai - amerikietiškas minimalizmas, kuris labai kontrastuos su visa koncerto programa. Kontrastingi ir įvairūs bus tie „Nakties šokiai““, - komentavo dirigentas.

Muzika - kaip saldainis

M.Piečaitis - taip pat kompozitorius bei atlikėjas. Anot jo, Vakaruose dirigentas arčiau muzikanto nei įprasta Lietuvoje. Ir šiuosyk jis muzikuos su orkestru, tapdamas kamerinės muzikos dalimi. „Aš labai džiaugiuosi dirbdamas čia. Klaipėdoje jaučiuosi kaip namie“, - tvirtino M.Piečaitis, šį sezoną sumanęs su KKO ir Klaipėdos lėlių teatru pastatyti spektaklį, surengti klaipėdiečiams neįprastą naujametinį koncertą ir galbūt dar sykį atlikti savo fortepijoninį koncertą katei ir orkestrui. Be jo neapsieis ir Klaipėdos koncertų salės edukaciniai renginiai vaikams. M.Piečaitis - didelis entuziastas, gebantis sudominti muzika net pačius mažiausius jos klausytojus. „Suaugusieji neina į koncertus galbūt todėl, kad vaikystėje negavo šio saldainio“, - šypsojosi dirigentas.

Paklaustas, kaip klaipėdiečių „Permainų muzikos“ festivalis atrodo pasaulio kontekste, M.Piečaitis nedvejojo: „Nėra ko dairytis į kitus. Turime judėti ir savo jėgomis galime atlikti pačią gražiausią, pačią sudėtingiausią muziką. Kviestinės žvaigždės - gerai, jos iš niekur šioje srityje neatsiranda. Bet mes čia galime atvažiuoti ir be jų, dirbti ir pasilikti, jei tik bus įdomu“.

Festivalio programa:

Rugsėjo 18 d., penktadienį, 18 val. - ”Nakties šokiai”: Klaipėdos kamerinis orkestras, meno vadovas ir solistas - M.Bačkus (violončelė), dirigentas - M.Piečaitis. Programoje - P.Vaskso, S.Reicho, K.Saariaho, A.Sallineno, A.Martinaičio kūriniai.

Rugsėjo 23 d., trečiadienį, 18 val. - “Ritualo galia”:  kamerinis choras “Aidija” (meno vadovas ir dirigentas - Romualdas Gražinis) ir Birutė Mar (aktorė, režisierė). Programoje - Broniaus Kutavičiaus oratorijos “Magiškas sanskrito ratas” ir “Iš jotvingių akmens”.

Rugsėjo 25 d., penktadienį, 18 val. -“AmberLife provincijos melodijos”: ansamblis “Vilniaus Arsenalas” - Laima Šulskutė (fleita), Rolandas Romoslauskas (altas), Sergėjus Okruško (fortepijonas). Programoje - Vidmanto Bartulio, Felikso Bajoro, Osvaldo Balakausko, Jurgio Juozapaičio, Dalios Kairaitytės, Zitos Bružaitės, A.Martinaičio kūriniai.

Rugsėjo 30 d., trečiadienį 19 val. - videoklubas "Muzika kinofilmuose: kam tai rūpi?”. Svečias - kompozitorius Mindaugas Urbaitis.

Spalio 9 d., penktadienį, 19 val. - “Garso ontologija”: Rūta ir Zbignevas Ibelhauptai (fortepijonai), Lietuvos fleitų kvartetas - Giedrius Gelgotas, Lina Baublytė, Fausta Drulytė ir Albertas Stupakas. Programoje - Peterio Eotvos, Jono Tamulionio, Rimanto Budriūno, Lino Rimšos,  Yeno Klarko, Vytauto V.Jurgučio, O.Balakausko, Z.Bružaitės, Loretos Narvilaitės, Gintaro Sodeikos, Ryčio Mažulio kūriniai.

Spalio 14 d., trečiadienį, 19 val. - videoklubas ”Ramintos Šerkšnytės muzika: tarp ekspresijos ir ramybės”. Viešnia - kompozitorė Raminta Šerkšnytė.

Spalio 16 d., penktadienį, 18 val. - “Šimtmečio atspindžiai“: Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, meno vadovas ir vyr. dirigentas - Juozas Domarkas, solistas - Petras Geniušas (fortepijonas). Programoje - Stasio Vainiūno, Eduardo Balsio, O.Balakausko, ir Johno Adamso kūriniai.

Spalio 30 d., penktadienį, 18 val. - festivalio post scriptum „Amžinoji šviesa“: Klaipėdos kamerinis orkestras (meno vadovas - M.Bačkus), Klaipėdos choras ”Aukuras” (meno vadovas - Alfonsas Vildžiūnas), dirigentas - Vykintas Baltakas, solistė - Nora Petročenko (mecosopranas). Programoje - O.Balakausko ”Requiem in memoriam Stasys Lozoraitis” mecosopranui, chorui ir kameriniam orkestrui (1995).

Bilietai į festivalio koncertus - nuo 15 iki 30 litų, perkant iš anksto taikoma 10 proc. nuolaida, o studentams, moksleiviams, senjorams jie kainuoja 40 proc. mažiau.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų