Rugsėjo 5 d., šeštadienį, Valdovų rūmų kieme bus rodoma Giovanni Battistos Pergolesi (1710–1736) sukurta komiška vienaveiksmė opera „Tarnaitė ponia“. Istorinės operos dienos programoje taip pat numatyti du VI tarptautinio Marco Scacchi senosios muzikos festivalio koncertai.
„Operos gimtadienio Lietuvoje minėjimas jau tapo Valdovų rūmų muziejaus tradicija, primenančia, kuo galime pagrįstai didžiuotis. Šiais metais ta pačia proga kartu prisimename ir Lietuvos operos teatro 100-metį. Kasmet siekiame ne tik prikelti, aktualinti ir pristatyti operos istoriją, bet ir ieškoti naujų pristatymo formų. Ypatinga proga šįkart leidžiamės į visišką nuotykį norėdami pristatyti operą krovinius gabenančiame sunkvežimyje. Tokiu būdu kartu su šio renginio iniciatoriumi – Lietuvos nacionaliniu operos ir baleto teatru – siekiame parodyti, kad gera muzika gali skambėti visur“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus renginių koordinatorius Vytautas Gailevičius.
Šeštadienį Operos dienos Valdovų rūmuose programą pradės VI tarptautinio Marco Scacchi senosios muzikos festivalio renginiai. 14 val. iš anksto užsiregistravę lankytojai bus kviečiami nemokamai pasiklausyti edukacinio koncerto „Muzikinis pasakojimas apie Barborą Radvilaitę“. Jo metu skambant Renesanso muzikai šešėlių teatro lėlės ir koncerto dalyviai atskleis Barboros, tapusios Lietuvos didžiąja kunigaikštiene ir Lenkijos karaliene, gyvenimo istoriją.
16 val. iš anksto užsiregistravusius lankytojus dešimtmetį švenčiantis ansamblis „Duo Barocco“ pakvies į nemokamą koncertą „Dvibalsė širdis. Italų Baroko kameriniai duetai“. Jo metu bus pristatyti XVII–XVIII a. kompozitoriai, sukūrę įvairių Baroko dueto pavyzdžių ir kompozicijų. Tai Luzzasco Luzzaschi, Claudio Monteverdi, Giacomo Carissimi, Giovanni Legrenzi, Antonio Lotti, Giovanni Bononcini, Georg Friedrich Händel ir kt.
Operos dienos Valdovų rūmuose kulminacija – Giovanni Battistos Pergolesi sukurta komiška vienaveiksmė opera „Tarnaitė ponia“ – numatyta 18 val. Valdovų rūmų Didžiajame kieme. Ją pamatyti nemokamai galės visi iš anksto užsiregistravę lankytojai.
Šį sunkvežimyje įsikūrusios keliaujančios operos projektą parengė ir juo rūpinosi gerai žinoma LNOBT komanda: režisierius Gediminas Šeduikis ir jo asistentė Agnė Ambrozaitytė, scenografė Sigita Šimkūnaitė, kostiumų dailininkė Ugnė Tamuliūnaitė, koncertmeisterė Olga Taškinaitė. Operą atliks solistai Marija Arutiunova, Monika Pleškytė, Kšištof Bondarenko, Egidijus Dauskurdis, aktorius Benadas Arkauskas, muzikuos – LNOBT simfoninio orkestro styginių kvartetas: Rusnė Matutienė, Aistė Birvydaitė, Giedrė Mišeikytė, Eduardas Bogdanovas, Kęstutis Pleita, Ugnė Gaučaitė, Lukas Abromaitis, Tarmo Hiis ir O. Taškinaitė.
„Džiaugiamės galėdami netradiciškai pristatyti operą Valdovų rūmų kieme ir visiems – ypač dar nesusipažinusiesiems su šiuo žanru – parodyti, kad šios muzikos klausymas gali būti žavus ir patrauklus laisvalaikio leidimo būdas. Ši opera keliaus pas žmones, nes po įvykusios premjeros Vilniaus širdyje – Valdovų rūmuose – sunkvežimis, kuriame sumontuotos dekoracijos, kartu su atlikėjais keliaus po visą Lietuvą ir aplankys daugelį miestų ir miestelių“, – sako LNOBT generalinis direktorius Jonas Sakalauskas. Kartu jis priduria, kad šiuo projektu bus prisidėta ne tik prie socialinės atskirties mažinimo iniciatyvos, bet ir prie atsakingo požiūrio į visų mūsų sveikatą ir saugumą pasaulį siaučiančios pandemijos metu – operą stebėti lauke bus galima laikantis visų reikalavimų dėl apsaugos ir reikiamo atstumo.
Opera „Ponia tarnaitė“ pasakoja turtingo viengungio Uberto ir jo tarnaitės Serpinos santykių istoriją, kuri rutuliojasi tarp neapykantos ir meilės, vingiuoja žmonų ir vyrų paieškų keliu ir įsitvirtina rezgant intrigas ir skatinant pavydą.
Šis kūrinys yra laikomas pirmąja opera buffa – tokiu itališkos operos tipu, kurio siužete gausu intrigų, meilės nuotykių, painių situacijų, o jas kuria keli komiški veikėjai. Opera buffa išpopuliarėjo XVIII a. ir įvairiose Europos šalyse įkvėpė naujus operos tipus: baladžių operą Anglijoje, komiškąją operą Prancūzijoje ir zingšpylį Vokietijoje.
Tradiciją kasmet rudens kultūros renginių sezoną pradėti prisimenant operinės muzikos istorijos Lietuvoje faktus Valdovų rūmų muziejus formuoja remdamasis istoriniais šaltiniais. Juose užfiksuota, kad 1636 m. rugsėjo 4 d. Valdovų rūmuose Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vladislovo Vazos (1632–1648) rūpesčiu buvo pastatyta pirmoji opera Lietuvoje – „Elenos pagrobimas“. Žinomi arba numanomi ir šios Baroko operos kūrėjai – italų menininkai. Muziką jai greičiausiai sukūrė valdovo kapelos dirigentas ir kompozitorius Markas Skakis (Marco Scacchi), libretą parašė poetas ir dramaturgas Virdžilijus Pučitelis (Virgilio Puccitelli), o scenografija ir mašinerijos architektūra rūpinosi Agostinas Ločis (Agostino Locci).
Naujausi komentarai