Prieš pat Kalėdas A. Mončio šimtmetį papuoš vinilinė plokštelė ir „MailArt“ katalogas

 • Teksto dydis:

Ar skulptorius Antanas Mončys būtų patikėjęs, kad gimimo šimtmečio proga jo sukurti švilpiai švilps vinilinėje plokštelėje, o menininkai iš viso pasaulio siųs jam dedikuotus kūrinius? To jau nesužinosime, bet faktai apie vinilą ir projektą „MailArt“ tikri. Tuo visi galės įsitikinti, kai šių idėjų generatoriai susirinks į Palangos miesto mero Šarūno Vaitkaus globojamo A. Mončio gimimo šimtmečio akcentų programos baigiamuosius renginius.

„Tai – ypatingi A. Mončio gimimo šimtmečio programos akcentai, leisiantys skulptoriaus kūrybos gerbėjams patirti dvigubą estetinį malonumą – matyti ir išgirsti ne greitu šių dienų tempu, bet per tam tikrą ritualą. Juk vinilas – melomanų džiaugsmas, muzika, kuriai reikia skirti daugiau dėmesio, o kūryba per „MailArt“ projektą – daugiakultūrė ir daugiasluoksnė, skirtinga ir tuo pačiu itin vienijanti“, – sako Antano Mončio namų-muziejaus direktorė, menininko dukterėčia Loreta Birutė Turauskaitė.

Pasak jos, penktadienį oficialiai pristatoma Antano Mončio gimimo šimtmečiui specialiai išleista vinilinė plokštelė „DONIS. Švilpiai“ yra kūrinys, prie kurio prisidėjo daugybė žmonių, tačiau kertinė figūra – „postfolk ambient“ muzikos puoselėtojas, atlikėjas Donatas Bielkauskas. Jis, beje, šiais metais mini tam tikrą – muzikinės draugystės su A. Mončio švilpiais – jubiliejų: 2001-aisiais, paskatintas bičiulio menininko Gyčio Skudžinsko,  atlikėjas pabandė groti švilpiais, įrašė kompaktinę plokštelę, o vėliau iš viso pasirodė net šešios šio albumo su skirtingu dizainu laidos.

Magiškas sutapimas, bet vinilinėje plokštelėje „DONIS. Švilpiai“ – tarsi ankstesnes, jau buvusias, šešias, kompaktinių plokštelių laidas simbolizuojantys šeši kūriniai, atliekami 1975–1978 m. A. Mončio sukurtais švilpiais. Vinilo skambesiu rūpinosi žinomas kompozitorius, garso dizaineris, muzikas Kristijonas Lučinskas, o išleido – lietuviškos muzikos leidykla „Dangus“ bei du lyderiai Ugnius Liogė ir Saulius Pilka. Plokštelės leidybą parėmė įmonė „Delta Nova“, Lietuvos kultūros taryba ir Palangos miesto savivaldybė.

D. Bielkausko nuotr.

Vinilinės plokštelės pristatymą lydės ir A. Mončiui dedikuoto tarptautinio projekto „MailArt“ katalogo sutiktuvės. Projektą keletą mėnesių kuravo, o vėliau į katalogą geriausius darbus atrinko ir jo dizainą sukūrė menininkas G. Skudžinskas. Leidinyje iš viso kelios dešimtys kūrinių: vieną jo dalį puošia A. Mončio piešiniai, kitą – šiam menininkui dedikuoti kūriniai, kuriuos specialiai šimtmečio proga sukūrė ne tik lietuvių, bet ir kitų šalių menininkai.

„Šį katalogą galėčiau apibūdinti taip: tai – nedidelis leidinys, kuriame tilpo didelis ir platus pasaulis. Ne tik menine prasme, bet ir kultūrine, geografine, nes įvairių menininkų darbai atkeliavo ne tik iš Europos šalių, tokių kaip Italija ar Vokietija, bet ir Urugvajaus, Kanados ar Japonijos“, – pasakoja L. B. Turauskaitė, pridurdama, kad pats leidinio konceptas verčia pamąstyti ir apie menines įtakas: kiek A. Mončys savo laiku įkvėpė kitus kurti ir kokį meninį rezultatą kitų autorių darbais davė šis įkvėpimas.

Šį katalogą galėčiau apibūdinti taip: tai – nedidelis leidinys, kuriame tilpo didelis ir platus pasaulis.

Vienas tokių darbų bus 2021 m. gruodžio 17 d. 15 val. Antano Mončio namuose-muziejuje atidaroma tarpdisciplininio meno kūrėjos Lauros Guokės portretinė instaliacija „Antanas Mončys (1921–1993)“.

Dėl taikomų saugumo reikalavimų į renginius bus įleidžiamas ribotas žmonių skaičius, tačiau apžiūrėti minėtą instaliaciją bus galima ir kitomis dienomis muziejaus darbo laiku. Čia bus galima įsigyti „MailArt“ katalogą bei vinilinę plokštelę „DONIS. Švilpiai“. Ji, beje, prieinama ir internete, leidėjo puslapyje, kur dalį muzikos galima klausyti ir nemokamai.

Paklausyti vinilinės plokštelės galima čia.

Antano Mončio švilpius galite apžiūrėti čia.


Antano Mončio namų-muziejaus darbo laikas:

III–VII nuo 11 iki 17 val.

Nedirba pirmadieniais, antradieniais ir valstybinių švenčių dienomis.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių