Kolekcionuoti meną vieniems yra tik hobis, gyvenimo būdas, kitiems – investicijos forma. Iki šiol dažnai vyravo požiūris, kad kolekcionuoti meną gali ne kiekvienas, ši veikla buvo elitinama, todėl pradedantiesiems meno pirkėjams ne visuomet drąsu, reikia paskatinimo įsigyti pirmąjį meno kūrinį.
Todėl paprašėme galerininkės, meno kuratorės Sonatos Baliuckaitės ir šiuolaikinio meno rinkos ekspertės Justės Jonutytės pasidalyti savo patarimais pradedantiesiems meno kolekcininkams.
Kaip pasakė garsus galerininkas Andre Emmerichas, niekam nereikia meno kūrinio ta prasme, kaip kad mums reikia drabužių, namų ar maisto: „Kas atsitinka, kai praeini pro galerijos langus, – pamatai paveikslą ir staiga jo užsimanai. Meno pirkimas atsiranda iš „labas“ patirties – paveikslas tarsi kalba tau.“ Tad išties, kuo reikia vadovautis pradedant pirkti meną: emocijomis ar tam tikromis investavimo taisyklėmis?
Galerininkė, meno kuratorė Sonata Baliuckaitė
1. Rinkitės tai, kas jums patinka, būkite emocingi.
Įsigyjant pirmąjį meno kūrinį svarbu, kad jis jums patiktų. Rinkitės emocionaliai. Įvertinkite savo biudžetą, nebūtina pirmam kūriniui išleisti visų santaupų. Nusibrėžę tam tikras ribas, drąsiai kreipkitės į galerijas, kurios, pirmiausia įvertinusios jūsų skonį ir finansines galimybes, tikrai pasiūlys iš ko rinktis. Jeigu pirmasis pirkinys nebus finansiškai sėkmingas ar jo vertė nekils, svarbu, kad jis vis tiek jums kels gerų emocijų, patiks ir jums malonu bus į jį žiūrėti.
2. Domėkitės menu, atlikite savo tyrimą
Jei nusprendėte kolekcionuoti ir įsigyti pirmą meno kūrinį, pasidomėkite Lietuvos ir užsienio meno pasauliu – lankykitės galerijose, muziejuose, parodose, sužinokite, kokie vardai dominuoja galerijose, kas pristatoma meno mugėse. Stebėkite pačias galerijas, menininkus socialiniuose tinkluose, pavyzdžiui, instagrame dabar labai daug informacijos ne tik iš menininkų, galerijų, bet ir daug naudingų meno ekspertų, konsultantų patarimų.
3. Jei negalite įsigyti žinomų menininkų kūrinių, rinkitės jaunų talentų
Pajausite malonumą ne tik įsigydami meno kūrinį, bet ir prisidėdami prie jauno, kylančio menininko karjeros augimo. Jei menininkui atstovauja galerija, jis pristatomas meno mugėje, vadinasi, jis jau perėjo profesionalų atranką. Įsigydami iš galerijos rizikuosite mažiau, mokėsite rinkos kaina, kuri yra vieša ir prieinama visiems, gausite sertifikatą.
4. Neišsigąskite, jei kūrinys vėliau nebepatinka
Pradedant kolekcionuoti meną visiškai normalu, kad pirmasis įsigytas kūrinys jums gali nebepatikti arba nebekels tokių teigiamų emocijų kaip anksčiau. Jūs keičiatės, mokotės, o matant ir žinant daugiau, natūralu, kad keičiasi, lavėja ir jūsų skonis. Žinoma, kartais gali praversti patarimas tiesiog pakeisti kūrinio vietą namuose arba duoti jam ir jums pailsėti. Kitoks apšvietimas, vieta, rėmas gali suteikti kūriniui naują gyvenimą.
5. Paruoškite meno kūriniui vietą namuose
Prieš įsigydami meno kūrinį, apgalvokite, kokios galimos jo eksponavimo vietos jūsų namuose ar biure. Labai dažnai ir pati vieta padiktuoja, kokį kūrinį rinktis. Atkreipkite dėmesį į kūrinių formatus, technikas, apšvietimą namuose. Dėl kūrinio vietos, rėminimo jums taip pat visuomet gali patarti galerininkas, nes egzistuoja tam tikros taisyklės kūriniui pateikti, todėl rėminimas, ekspozicija, apšvietimas yra labai svarbu. Netinkama vieta gali trukdyti atskleisti kūrinį.
Kaip pasakė garsus meno kolekcininkas Steve’as Oliveris, meno kolekcininku tampi tada, kai nustoji dekoruoti, kai nusiperki paveikslą, net jei ir neturi jam tuščio ploto ant sienos ir turi ką nors nukabinti dėl naujo paveikslo.
6. Kolekcionuoti galima ne tik tapybą
Būkite atviri įvairiems meno žanrams: galite pirkti vaizdo meną, fotografiją, eskizus, piešinius, skulptūras, objektus etc. Pasaulis, kaip ir meno formos, keičiasi kasdien, o menininkai dažniausiai yra tie, kurie žengia visų mados, dizaino tendencijų pradžioje. Būkite drąsūs – menas gali būti visur: ne tik ant sienų, svetainėje, bet ir vonioje, virtuvėje ir per ekraną.
Šiuolaikinio meno rinkos ekspertė Justė Jonutytė
1. Nebijokite savo pirmųjų kūrinių įsigyti būtent iš galerijų
Neretai pradėdami kolekcionuoti žmonės iš pradžių vengia kūrinių įsigyti iš galerijų, manydami, kad gali permokėti. Iš tiesų galerija yra viena skaidriausių vietų įsigyti kūrinių – darbų kainos ten bus atviros kiekvienam besiteiraujančiajam, o ir pagrindžiamos kūrinio ir autoriaus informacija. Galerija – puiki vieta gilinti savo žinias pradedant domėtis menu, nes galerininkai mielai atsakys į visus rūpimus klausimus. Galerijos rūpinasi savo menininkų karjera, todėl tai dažnai užtikrina jų reprezentuojamų autorių kūrinių kainų stabilumą laiko perspektyvoje.
2. Mugė – puiki proga pamatyti dešimtis galerijų vienoje vietoje ir sutaupyti begalę laiko
Jei norėtum aplankyti 20 galerijų vien savo mieste, užtruktum mažiausiai savaitę, net kasdien tam skirdamas kelias valandas. O kiek mėnesių užtruktum norėdamas aplankyti ir esančias kituose miestuose bei užsienyje? Į meno muges suvažiuoja galerijos iš visos šalies ir žemyno, o jas pamatyti vienoje vietoje per kelias valandas – tikra prabanga visiems taupantiems laiką. Išnaudokite laiką mugėje susipažindami su galerininkais ir menininkais, pasiklausdami daugiau apie įsiminusius kūrinius.
3. Prieš įsigydami kūrinį domėkitės, ką apie autoriaus kūrybą sako meno ekspertai
Pasidomėkite ne tik tuo, ką apie autoriaus kūrybą sako galerija, bet ir kaip ją vertina nekomercinio meno sektoriaus atstovai – muziejininkai, meno kuratoriai ir kritikai. Būtent jie gali gerai įvertinti autoriaus kūrybos svarbą ilgalaikėje perspektyvoje. Mugės metu galite apsilankyti meno kuratorių pokalbiuose, eiti į paskaitas, skaityti straipsnius ir taip kaupti žinias, remdamiesi keliais patikimais šaltiniais.
4. Pirmam kūriniui neprivalote išleisti visų savo santaupų
Prieš pradėdami kolekcionuoti kūrinius žmonės dažnai bijo tai pradėti daryti dėl didelių išlaidų. Tačiau meno rinkoje daug pasiūlos ir norintiems įsigyti savo pirmąjį kūrinį. Tiražuotas meno kūrinys, piešinys ar fotografija neretai bus prieinami ir už palankią kainą, o mugėje nereikės palikti pusės savo atlyginimo.
5. Neatidėliok įsigyti pirmąjį kūrinį, nes kolekcionuoti mokaisi tik per praktiką
Neretai nuo noro įsigyti pirmąjį meno kūrinį iki jo įsigijimo gali praeiti ir keleri metai. Kolekcionavimas – sritis, kurios neverta atidėlioti, nes čia mokaisi būtent per praktiką. Tik įsigijęs pirmuosius savo kūrinius sužinosi, kaip kūrinį rėminti, kabinti, laikyti, suprasi, ką padarei teisingai, o kur suklydai. Įsigydamas pirmąjį kūrinį greičiau, laimėsi kelerius metus papildomų žinių, kurios pravers ateityje.
Naujausi komentarai