Po penkerių metų pertraukos Pažaislio muzikos festivalyje dirigavo maestro Saulius Sondeckis
Pažaislio muzikos festivalio scenoje koncertavo garsus Rusijos orkestras, vadovaujamas pasaulinę šlovę pelniusio Lietuvos muziko Sauliaus Sondeckio. Sankt Peterburgo valstybiniam ermitažo orkestrui teko griežti kitą programą, nei buvo numatyta iš anksto: į Lietuvą koncertuoti negalėjo atvykti S.Sondeckio sūnus violončelininkas Vytautas, gyvenantis Vokietijoje.
Pelnęs pasaulinę šlovę
S.Sondeckis pasaulinę šlovę pelnė kaip Wolfgango Amadeus Mozarto kūrinių interpretatorius. Tad ir šįsyk maestro rodė ištikimybę klasikinėms vertybėms: saikui, skoniui, tempo tikslumui, elegancijai. Pažaislio vienuolyno Saulės laikrodžio kieme Sankt Peterburgo Valstybinio ermitažo orkestro muzikantai griežė laiko išbandytus kūrinius: Johanno Sebastiano Bacho Čakoną iš siuitos smuikui solo d–moll (orkestrui pritaikė S.Sondeckis) bei du W.A.Mozarto veikalus. Koncerto pabaigoje skambėjo populiarioji Vienos klasiko Simfonija g–moll Nr. 40. Ypač žavėjo W.A.Mozarto Koncertinę simfoniją atlikę du solistai – smuikininkė Sandra Šinder ir altininkas Dmitrijus Jakubovskis. Abu muzikai yra ir Ermitažo orkestro koncertmeisteriai.
Valstybinį Ermitažo orkestrą prieš daugiau nei 15 metų įkūrė ir iki šiol jam vadovauja profesorius S.Sondeckis. Didžiulė dirigento patirtis, kūrybiškumas ir visų kolektyvo narių bendras darbas lėmė greitą publikos ir kritikų palankumą. Šiandien orkestro biografiją puošia gastrolės Europos šalyse, JAV, Japonijoje, Pietų Korėjoje, bendradarbiavimas su tokiomis pasaulio muzikos įžymybėmis kaip Yehudi Menuhinas, Mstislavas Rostropovičius, Viktoras Tretjakovas, Sergejus Stadleris, Nicolai Gedda, kompanijoje "Sony" įrašytos kompaktinės plokštelės.
Švęs garbingą jubiliejų
"Orkestras išaugo iš Peterburgo konservatorijos studentų kamerinio orkestro. 1994 m. kolektyvui buvo suteiktas vieno didžiausių pasaulio muziejų – Valstybinio ermitažo – orkestro vardas. Istorinio paveldo vietose koncertuojame dažnai. Ermitaže galime rengti muzikos vakarus, kada norime ir kur norime. Tačiau išsilaikyti privalome patys. Todėl dažnai išvykstame gastrolių. Kol kas tai mums sekasi. Orkestre groja puikūs muzikantai, o koncertmeisterė S.Šinder – geriausia orkestro pirmoji smuikininkė, kokią teko matyti pasaulio scenose. Ji groja orkestre nuo pirmosios jo gyvavimo dienos", – pasakojo profesorius.
Šiemet spalio mėnesį maestro S.Sondeckis švęs garbingą 80-mečio sukaktį. Pažaislyje ši proga paminėta iš anksto – festivalio direktorius Justinas Krėpšta maestro įteikė šios muzikos fiestos Garbės svečio aukso ženklą. Klausytojai šią žinią sutiko stovėdami. Koncerto metu ir po jo vienuolyno kiemelyje su kameromis dirbo Maskvos TV kultūros kanalo kūrybinė komanda. Televizija intensyviai rengiasi maestro jubiliejui – kuriamas filmas apie S.Sondeckio kūrybinę veiklą.
Maestro nuopelnai Lietuvai
S.Sondeckis – Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, apdovanotas Gedimino I ir V laipsnio ordinais, Sausio 13-osios medaliu. Penkis dešimtmečius S.Sondeckio muzikavimas džiugino didžiulį Lietuvos klausytojų būrį, maestro tapo klasikinės muzikos populiarintoju. Jis davė pradžią gražioms tradicijoms: naujamečiams ir sekmadieniniams koncertams Vilniaus arkikatedroje, "Nakties serenadoms" grafo Tiškevičiaus rūmų rozarijuje Palangoje, o W.A.Mozarto opera "Don Žuanas", kuri iki šiol laikoma etaloniniu spektakliu, tapo teatro kokybės emblema.
44 kūrybinio darbo metus atidavęs Lietuvos kameriniam orkestrui, prieš ketverius metus iš šio kolektyvo vyriausiojo dirigento pareigų maestro buvo atleistas. Nuo to laiko didžiausias menininko dėmesys sutelktas į Sankt Peterburgo valstybinį ermitažo orkestrą.
Pasauliniu lygiu S.Sondeckis yra pripažįstamas kaip aukščiausios muzikinės erudicijos asmenybė. Nemažai talentingiausių muzikos įžymybių, kviečiami maestro, atvykdavo į mūsų šalį ir koncertuodavo drauge su S.Sondeckiu. Tai Gidonas Kremeris, Justus Frantzas, Vladimiras Spivakovas, Jurijus Bašmetas, Tatjana Nikolajeva, M.Rostropovičius, V.Tretjakovas, Y.Menuhinas.
Naujausi komentarai