Devyniaragis elnias – baltiškas didžiųjų žiemos švenčių simbolis

Mainosi, pinasi kalėdinės mados, stiliai, spalvos ir puošmenų tematika – sužiūrėti sunku, būti originaliems nėra paprasta. "Gal prisiminkime savo protėvių tradicijas ir namuose paskleiskime baltiškos dvasios jausmą", – pataria Kauno Juozo Grušo meno gimnazijos dailės mokytoja ekspertė, tautodailininkė Rasa Klingaitė.

Tobuli savo paprastumu

"Mūsų protėviams Kalėdų metas ir jo šventės buvo pačios svarbiausios, siejamos su saulės gimimo, pasaulio atgijimo pradžia. Jos apipintos mitais ir įvairiais simboliais – gyvūnijos ir augalijos pasaulio įvaizdžiais", – sako tautodailininkė.

Pasak pašnekovės, patys archajiškiausi žiemos saulėgrįžos ir Kalėdų vaizdiniai siejami su devyniaragiu elniu, savo raguose nešančiu Saulę, dominavo šešiakampė segmentinė žvaigždė – saulės simbolis, snaigės, eglutės, dažnai į ornamentus buvo jungiami įvairūs geometriniai motyvai – jie turėjo ne tik estetinę funkciją, bet ir rodė žmonių požiūrį į gamtą, juos supantį pasaulį.

"Senuose lietuvių tautos kalėdiniuose simboliuose, ženkluose nestinga sąsajų su kitų tautų kultūromis, tačiau baltiški itin dekoratyvūs ir tobuli savo paprastumu. Tas jų neįmantrumas labiausia žavi, – pastebi R.Klingaitė. – Eglutės žaisliuku gali būti žvaigždė, snaigė ir bet koks patikęs, matytas ant verpstės ar austoje lovatiesėje, juostoje motyvas. Devyniaragį elnią nesunku padaryti – jis gali puošti net ir šventinį stalą."

Eglutės žaisliuku gali būti žvaigždė, snaigė ir bet koks patikęs, matytas ant verpstės ar austoje lovatiesėje, juostoje motyvas.

Paprastos medžiagos

"Tekstilės atraižos, siūlai, įvairios kitos medžiagos – reikia ieškoti ar pirkti specialiai, o popierius visada po ranka: namuose tikrai atsiras laikraščių, popierinių rankšluosčių ar servetėlių, rašomojo popieriaus lapų, kartono dėžių, – įsitikinus pašnekovė. – Iš popieriaus nesunku sukurti bet kokią trimatę formą."

Baltiška dvasia alsuojančių puošmenų dekoras neįmantrus, neryškus – jokių blizgučių. Tobulai tinka įvairūs džiovinti augalai, tujos, gražios ar uogomis aplipusios medžių šakelės. Jei tik yra noras ir įkvėpimas, dekoracijas galite daryti ir iš popieriaus.

Rasa Klingaitė

Kalėdų simbolis

Elnią galima formuoti ant iš vielos išlankstyto korpuso, tačiau kur kas paprasčiau gyvūno kūną padaryti iš laikraščių. Laikraštį suglamžykite, susukite, kad gautųsi ištempto kūgio forma: jos smaigalys – snukis, galva, toliau kaklas, uodega – kūgio pagrindas. Kad konstrukcija būtų daili, turėtų lygesnį paviršių ir tvirtai laikytųsi, apsukite lipnia statybine juosta. Išlankstykite, paformuokite ir sutvirtinkite galvą bei kaklą. Yla padarykite kiaurymes ir įklijuokite kojas iš medžio šakelių. Elnio kūną pasirinktinai apklijuokite arba keliais sluoksniais mažomis plono popieriaus skiautelėmis, arba popieriaus mase. Darbelį palikite džiūti per naktį. Tada iš popieriaus padarykite ir priklijuokite ausis, pagražinkite snukutį, į yla padarytas kiaurymes įtvirtinkite ragus iš sudžiovintų augalų ar šakelių ir kitas puošmenas. Kūną galima dekoruoti popieriaus karpiniais, kaip ir dekupažo technikoje galite naudoti iškarpas iš servetėlių", – sako R.Klingaitė.

Žvaigždės motyvas

Žvaigždę galite daryti dviem būdais – iš susuktų plonų popieriaus pagaliukų arba iškirpti norimą formą iš kieto kartono, ir jį, nelygu darbelio paskirtis, apklijuoti iš vienos ar iš abiejų pusių popieriaus mase.

"Popieriaus pagaliukus darykite iš popierinių rankšluosčių. Juos standžiai susukite ant gerai išmuilinto stiklo, susukę saikingai sudrėkinkite vandeniu praskiestais lipalo klijais ir iš karto sudėliokite norimo ažūro, formos ir dydžio žvaigždę. Ją palikite išdžiūti, nuimdami nuo stiklo naudokite peilį, neplėškite. Žvaigždę galite papildomai dekoruoti džiovintais augalais", – primena tautodailininkė.

Abu šie būdai skiriasi ne tik technika, bet ir motyvų specifika: iš pagaliukų bus paprasta padaryti lengvas, geometrinių formų ažūro žvaigždes ar snaiges, o antras tiks kuriant stilizuotus, fantazijos įkvėptus, bet kokio dydžio ir formos puošybos elementus.


Kaip paruošti popieriaus masę?

Geriausia tinka popieriniai rankšluosčiai, servetėlės, bet koks gerai vandenį sugeriantis popierius. Jei tokio neturite, popierių pasistenkite kuo smulkiau suplėšyti ar sukarpyti ir mirkykite tol, kol jis sutiš. Nupilkite vandens perteklių, o tirščius elektriniu smulkintuvu sutrinkite į tyrę. Popieriaus masę gerai nuspauskite, į ją įminkykite PVA klijų. Masė turi priminti tirštą grietinę, būti lipni kaip molis ar modelinas. Iš šios masės galima nulipdyti praktiškai viską. Kokios spalvos popierius, tokios spalvos ir masė. Į masę galite įmaišyti dažų, gražų natūralų atspalvį duoda įvairūs prieskoniai.

Devyniaragis elnias – naujo gyvenimo, Naujųjų metų simbolis

Devyniaragis elnias – senovės lietuvių mitologinė būtybė, Mėnulio simbolis. Nuo Mėnulio priešpilnio iki pilnaties – devynios paros, todėl jis vadinamas devyniaragiu. Tautosakoje pasakojama, kad elnias išbėga gruodžio 22 d., kai Saulė kerta žiemos saulėgrįžos tašką – tai trumpiausia žiemos diena ir ilgiausia naktis, o atbėga per Kalėdas. Ilgiausia naktis – simbolinė Saulės mirtis, būsena prieš naują Gimimą, kai visa, kas gyva, priklauso tarsi dviem pasauliams. Elnias ant ragų atneša naujai gimusią Saulę ir taip paskelbia naujo pasaulio gimimą, naują gyvenimą ir Naujųjų metų pradžią.

Lietuvių kalėdinėse dainose minima, kad tarp ragų elnias neša seklyčią, jovarėlį, ant jų dega ugnis, kala kalviai, vyksta įvairūs stebuklai. Dėl didelių, kasmet ataugančių ragų elnias prilyginamas gyvybės medžiui.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių