Pereiti į pagrindinį turinį

Kaip pritaikyti mokslo gudrybes buityje?

2014-06-21 06:30
DMN inf.

Kaip išlaikyti langų spindesį ilgiau nei pusę metų?  Kaip baltą sofą apsaugoti nuo purvo ir gėrimų dėmių? Kaip kovoti su kalkėmis dušo kabinoje?

Shutterstock nuotr.

Kaip išlaikyti langų spindesį ilgiau nei pusę metų?  Kaip baltą sofą apsaugoti nuo purvo ir gėrimų dėmių? Kaip kovoti su kalkėmis dušo kabinoje? Visa tai galima įgyvendinti sunkiai plušant ir nuolat švarinant namus, arba vieną kartą padengti mokslininkų sukurta ir specialia nanotechnologijų pagrindu pagaminta danga ir pamiršti varginantį valymą bent pusei metų.

Savaime nusivalantys stiklai atkartoja gamtos reiškinius

Įvairiuose pasaulio kampeliuose dygstantys įspūdingos architektūros pastatai bei dangoraižiai gali pasirodyti tikri siaubūnai šeimininkėms, žinančioms, ką reiškia valyti namų langus. Prie uždavinio, kaip palengvinti pavojingą, varginantį ir dažnai labai brangų milžiniško ploto stiklinių fasadų valymą, pluša daugybė mokslininkų. Štai nanotechnologijų srityje dirbantys specialistai sukėlė tikrą pastatų valymo revoliuciją – atrado galimybę ateityje rinkai pateikti savaime nusivalantį stiklą su superhidrofobinėmis ar fotokatalitinėmis dangų savybėmis.

Superhidrofobine danga padengto paviršiaus ir vandens lašo kontaktinis kampas didesnis nei 140°, todėl vandens lašas nesilaiko ant paviršiaus, o slysdamas nuplauna purvą ir kitus nešvarumus. Ši technologija atkartoja gamtoje esantį reiškinį – vandens lašelius ant lotoso lapo: vanduo bei nešvarumai lengvai nuteka lapo paviršiumi, nepalikdami jokių pėdsakų. Tai – gamtos sukurtas natūralus paviršiaus apsisaugojimo mechanizmas. Fotokatalitinės dangos poveikis dar įdomesnis: UV spinduliams pasiekus stiklą, įvyksta fotokatalizės reakcija ir nanodalelės pradeda skaidyti organines molekules, kitaip tariant, purvą. Saulėtomis dienomis ant tokio stiklo užrašas su markeriu išnyktų per keletą dienų.

Pasak vienų iš nanotechnologijų lyderių Lietuvoje, įmonės „Baltic Nano Technologies”, kuri dirba kuriant superhidrofobines dangas, tik laiko klausimas kada savaime nusivalančios dangos pasieks parduotuvių lentynas. Dabar rinkoje išplitusios hidrofobinės ir oleofobinės lengvo valymo dangos, kurios pasiekiamos kiekvienam, norinčiam palengvinti namų buitį.

Blizgantis stiklas – įdedant minimalias pastangas

Dėl lengvų konstrukcijų ir sukuriamo erdvės pojūčio stiklas tampa vis populiaresne statybine apdailos medžiaga ne tik dangoraižių ir modernios architektūros pastatuose, bet ir namų interjere. Pertvaros, stiklo stalai, dušo kabinos, virtuvės sienelė – estetikos suteikiantis stiklas reikalauja nuolatinės priežiūros. Norint, kad stiklas švytėtų ir blizgėtų, jį reikia dažnai valyti. Galbūt todėl ne viena šeimininkė prisipažįsta, jog langų valymą atidėlioja iki paskutinės minutės.

„Pirkdami dušo kabiną stiklinėmis sienomis, žmonės dažnai klausia patarimo, kaip apsisaugoti nuo kalkių, kokios priemonės padeda. Galima naudoti daugybę liaudiškų ar cheminių priemonių, tačiau visos jos reikalauja šeimininkės pastangų. Jau šešerius metus dirbame ir bandome  nanotechnologijų produktus. Klientai, kurie pasiryžta išbandyti šiuos produktus dažnai nustemba efektu, –  sako specialistė Jūratė Zubrickaitė. – Speciali nanodanga neleidžia kalkėms prilipti prie paviršiaus. Todėl pusei metų galima pamiršti kalkių nuosėdas“.

Vis daugiau žmonių renkasi dušo kabinas su anticalc danga, ji veikia apie du metus, o ją atnaujinti, puikiai tinka  nano danga, kurią naudojant priežiūra tampa itin paprasta.

Nanodanga padengtus paviršius užtenka nuvalyti švariu vandeniu ir šluoste. „Sudaryta iš kelių milijoninės milimetro dalies dydžio dalelių, ši danga neleidžia purvui įsiskverbti į paviršių, nešvarumai lieka ant apsauginės nano dangos ir yra lengvai nuplaunami vandeniu. Tokiu būdu langus gali nuplauti net ir lietaus lašeliai, nusirisdami kartu su purvu“, – apie nanodangos veikimą aiškina chemikė dr. Deimantė Černiauskaitė.  Pasak mokslininkės, klientus labiausiai stebina vizualus efektas – vanduo nuo paviršiaus nubėga kaip nuo žąsies.

Kaip nuvalyti riebalų dėmes  nuo virtuvės spintelių?

Ne paslaptis, jog didžiausio rankų prisilietimo ir švaros reikalauja virtuvė. Jei namuose dažnai gaminamas maistas, nuo kulinarinių šedevrų daugiausiai išbandymų tenka virtuvės sienelei bei spintelėms. Specialia nanodanga padengtų keraminių plytelių, stiklo sienelės ar spintelių, riebalų dėmes ir kitus nešvarumus galima nuvalyti vos vienu šlapios kempinės brūkštelėjimu.

Arba – pagalvokite apie namų šeimininkių siaubą – šviesią sofą, ant kurios ką tik išsipylusius kavos lašus nuvalysite nepalikę nei menkiausio pėdsako. Speciali danga cheminiu būdu prisijungia prie natūralių paviršių, tokių kaip vilna, medvilnė, linas. Dėl molekulių mažumo, padengtas paviršius visiškai nekeičia spalvos, neturi šalutinių efektų (šlapio paviršiaus efekto, blizgesio), o paviršius išlieka visiškai laidus orui. Tačiau efektas tikrai įspūdingas – išsipylusį vyną ar purvo dėmes nuo batų nuvalysite tarsi nuo įprasto medžio paviršiaus.

Nematomi valytuvai automobilių stiklams

Nanotechnologijų pagrindu sukurtus produktus jau daugelį metų naudoja lėktuvų ir mažų orlaivių kėbulams. Ši patirtis atkeliavo ir iki paprastiems gyventojams skirtų transporto priemonių. Nanodanga galima dengti automobilio stiklus – tuomet beveik galėsite užmiršti kam reikalingi valytuvai. Danga paviršiui suteikia stiprias hidrofobines savybes –  t.y. neleidžia vandeniui išskysti ant stiklo paviršiaus, o jį koncentruoja į kuo didesnius lašus ir dėl to priešpriešinis vėjas lašus nesunkiai nustumia nuo stiklo. Taigi, lyjant lietui ir važiuojant iki 80km/h greičiu, valytuvų galima ir nenaudoti: vandens lašelius nuo priekinio stiklo nupūs vėjas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų