Namų jaukumą kuria nuotraukos: dėmesio vertos idėjos

Neseniai atliktas tarptautinis tyrimas atskleidė, kad lietuviai – tarp labiausiai savo namus mylinčių pasaulio žmonių. Namai mums labai svarbūs, todėl stengiamės jiems suteikti jaukumo ir asmeniškumo. Tam pasitarnauja asmeninės nuotraukos, puošiančios interjerą ir pasakojančios namų šeimininkų istoriją.

Atgimstanti tradicija

Seniau portretinės tėvų, senelių nuotraukos prilygo paveikslams ir neretai šalia šventųjų atvaizdų pagarbiai puošė pagrindinę kambario sieną. Taip neakivaizdžiai artimieji visada buvo kartu – ir džiaugėsi, ir palaikė sunkiu metu. Modernėjant interjerui, nuotraukas išstūmė meno kūriniai, o jos sugulė į albumus, dėžutes. Ir tik sentimentalių, dažniausiai pagyvenusių žmonių namuose ant komodos ar sekcijos lentynose buvo galima rasti vieną kitą į rėmelius įspraustą brangaus žmogaus nuotrauką.

"Gyvenimas keičiasi, tačiau, laimė, tikrosios vertybės išlieka – keičiasi tik požiūris į jas. Šiandien visą savo sielai brangų archyvą dažnas saugo išmaniajame telefone – panorėjus bet kada galima pažiūrėti, prisiminti, pasidžiaugti. Kai kas gražią asmeninę nuotrauką uždeda ant kompiuterio ekrano, o itin atviri žmonės sėkmingomis šeimyninėmis fotosesijomis dalijasi virtualiame pasaulyje", – pastebi interjero dizainerė Eglė Jagelavičiūtė.

Eglė Jagelavičiūtė

Pasak jos, tokie sprendimai atitinka skubų šiuolaikišką gyvenimo ritmą. Tiesa, atsiranda vis daugiau žmonių, kurie kaip įmanydami stengiasi jį sulėtinti – rasti laiko sau, savo artimiesiems, pomėgiams, namams. Namai – tarsi įžeminimas: po sunkios darbo dienos dažnas čia atranda ramybę, pusiausvyrą, pailsi ir pasisemia jėgų. "Asmeninės fotografijos interjerui suteikia šilumos ir išskirtinumo", – džiaugiasi atgimstančia tradicija dizainerė E.Jagelavičiūtė.

Skoningas pasirinkimas

Jei norite namus papuošti meniška asmenine nuotrauka-paveikslu, rinkitės ją itin kruopščiai – bet kokia netiks: nuotrauka turi būti kokybiška, meniška, iškalbinga – pasakoti istoriją, kurti konkrečią nuotaiką, derėti kambario interjere. Vargiai tiks telefonu darytos asmenukės – geriausia užsakyti fotosesiją pas profesionalų fotografą.

Seniau portretinės tėvų, senelių nuotraukos prilygo paveikslams ir neretai šalia šventųjų atvaizdų pagarbiai puošė pagrindinę kambario sieną. Taip neakivaizdžiai artimieji visada buvo kartu – ir džiaugėsi, ir palaikė sunkiu metu.

Moderniam, skandinaviško stiliaus klasikos interjerui puikiai tiks nespalvota fotografija: kaip atsvara, pagrindinis akcentas ji derės ir ryškių spalvų interjere. Tiesa, šiuo atveju tiks ir švelnių atspalvių spalvota nuotrauka, kur kas ryškesnės puikiai atrodys vaikų kambaryje.

Pašnekovė atkreipia dėmesį į ant sienų kabinamų nuotraukų tematiką – ji turi atspindėti kambario paskirtį, žmogų, kuris jame gyvena. "Svetainėje, valgomajame, koridoriuje gali kabėti nuotraukos iš išvykų, kelionių, šeimos švenčių. Su vaikų nuotraukomis taip pat tarsi viskas aišku, tačiau nemažai žmonių, ypač jaunesnės kartos, interjerui papildyti renkasi intymesnes nuotraukas. Negalima vienareikšmiškai teigti, kad jų nedera eksponuoti svetainėje ar kitame svečių lankomame kambaryje – viskas priklauso nuo siužeto. Jei abejojate savo pasirinkimu, neapsiriksite paveikslu virtusią nuotrauką pakabinę miegamajame – čia ji bus saugi nuo pašalinių akių, kurs tik šiai patalpai savitą intymumo aurą", – pataria dizainerė.

Ji atkreipia dėmesį, kad nereikia persistengti: jei asmeninės nuotraukos puošia sieną, tai išrikiuoti daug panašių nuotraukėlių dar ir ant komodos – prastas skonis.

Eksponavimo subtilybės

"Jei namai jau įrengti, prieš fotosesiją tiksliai nustatykite vietą, kurioje turėtų kabėti nuotrauka, – žinosite, kokio dydžio ir formato nuotraukos reikia, – sako E.Jagelavičiūtė ir primena: – Ant sienos pakabintos nuotraukos ar nuotraukų grupės estetinis vaizdas labai priklauso nuo įrėminimo ir kompozicijos."

Populiaru ant drobės perkeltą nuotrauką kabinti be jokio rėmo. Moderniame, eklektikos stiliaus interjere galima eksperimentuoti, tačiau klasikiniame nuotrauką derėtų įrėminti. Rėmus – jų puošnumą, medžiagą, iš kurios pagaminti, platumą, spalvą nulemia interjeras – naujas kambario akcentas arba turi į jį įsilieti, arba būti išskirtinis, prikaustyti dėmesį, tačiau bet kuriuo atveju visuma turi atrodyti harmoninga.

"Prie interjero priderinti nuotrauką padeda pasportas. Beje, jis padeda paveikslui suteikti pageidaujamą formą, dydį ir net nuotaiką", – sako E.Jagelavičiūtė.

Specialistė rekomenduoja nedideles nuotraukas įdėti į skirtingus rėmelius – kompozicija atrodys nenuobodžiai. Priimta nuotraukas kabinti taip, kad pagrindinė – didžiausia jų būtų akių lygyje, maždaug 152 cm aukštyje. Jei ketinate pakabinti daugiau nuotraukų, išdėliokite po vienodą skaičių, idealu dar ir vienodo formato, iš abiejų pirmos nuotraukos pusių, aplink centrinę ratu, kvadratu ar stačiakampiu. Jei nuotraukos skirtingo dydžio, jas pabandykite tvirtinti įvairiame aukštyje, o vienodos gražiai atrodys vertikalioje arba horizontalioje linijoje. Maksimalistai, ketinantys savo ekspozicijoje sutalpinti 12–30 skirtingų dydžių nuotraukų, turėtų iš jų sudėlioti stačiakampį, svarbu tarp nuotraukų išlaikyti vienodus atstumus.

"Nepamirškite apie apšvietimą: ekspozicija turi būti išdėstyta ten, kur dienos metu yra daugiausia šviesos, vakare į ją turėtų kristi šviestuvo šviesa. Neleiskime nuotraukoms likti nepastebėtoms", – sako pašnekovė.

Ji nepataria tarp nuotraukų kabinti kita technika sukurtų detalių – paveikslų, suvenyrų, rankdarbių ir pan. Jei jau norisi kažkuo papildyti ekspoziciją, nesuklysite pasirinkę augalą – žaluma dera bet kur, suteikia jaukumo.

Dėmesio vertos idėjos

Dizaineriams nestinga išradingumo, kaip moderniai ir originaliai interjere panaudoti asmenines fotografijas: panaudojant šiuolaikiškas technologijas jas galima perkelti ant stiklo, keramikos plytelių, įtempiamų lubų, audinio. Mažame, tamsiame būste asmeninė nuotrauka gali virsti stilingu šviestuvu: vaizdas perkeliamas ant specialios plėvelės, kuri pritvirtinama ant porėmio ir kaip paveikslas kabinama ant sienos ar ja aptraukiamas šviestuvo gaubtas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių