Pereiti į pagrindinį turinį

Tinkamas apšvietimas – jaukumui ir geresnei savijautai

2024-11-16 08:00
DMN inf.

Nuo tinkamo apšvietimo priklauso ne tik namų jaukumas, bet ir mūsų savijauta. Ilgėjant vakarams, šviesa tampa esminiu elementu, kuriančiu šilumą ir komfortą. Gerai parinkti šviestuvai gali tapti ir svarbiais puošybos akcentais namuose. Interjero dizainerė dalijasi įžvalgomis apie skirtingus apšvietimo sprendimus ir pataria, kaip, ilgėjant vakarams, į namus įnešti daugiau šviesos ir jaukumo.

Tinkamiausi: jaukiam apšvietimui geriausia naudoti reguliuojamo ryškumo šviestuvus. Tinkamiausi: jaukiam apšvietimui geriausia naudoti reguliuojamo ryškumo šviestuvus. Tinkamiausi: jaukiam apšvietimui geriausia naudoti reguliuojamo ryškumo šviestuvus. Tinkamiausi: jaukiam apšvietimui geriausia naudoti reguliuojamo ryškumo šviestuvus. Tinkamiausi: jaukiam apšvietimui geriausia naudoti reguliuojamo ryškumo šviestuvus. Tinkamiausi: jaukiam apšvietimui geriausia naudoti reguliuojamo ryškumo šviestuvus. Tinkamiausi: jaukiam apšvietimui geriausia naudoti reguliuojamo ryškumo šviestuvus. Tinkamiausi: jaukiam apšvietimui geriausia naudoti reguliuojamo ryškumo šviestuvus. Tinkamiausi: jaukiam apšvietimui geriausia naudoti reguliuojamo ryškumo šviestuvus.

„Planuojant namų apšvietimą, svarbiausia derinti skirtingus jo tipus: kambariuose turėtų atsirasti ne tik bendrojo apšvietimo sprendimų, bet ir funkcinių, akcentinių, nuotaiką kuriančių šviestuvų. Čia galioja paprasta taisyklė: vienas kambarys – maždaug penki šviesos šaltiniai“, – sako interjero dizainerė Morta Bučinskienė.

Šviesa pagal poreikį

Ji paaiškina, kuo svarbus ir naudingas kiekvienas namuose esantis šviesos šaltinis. „Bendrasis apšvietimas vienodai apšviečia visą patalpą. Virtuvėje ar svetainėje šią funkciją įprastai atlieka lubinis šviestuvas. Geriausiai kambarius apšviečia kabamieji ir ant lubų tvirtinami taškiniai šviestuvai. Tačiau jei patalpoje bus tik vienas centrinis šviestuvas, erdvė atrodys nykiai ir nebus jauki“, – teigia interjero dizainerė.

Tokiu atveju, pasak jos, praverčia funkcinio apšvietimo sprendimai. Šio tipo šviestuvai skleidžia ryškią, sutelktą šviesą, kuri pagerina matomumą atliekant tam tikras užduotis. Pavyzdžiui, skaitymo šviestuvas šalia lovos leidžia geriau matyti knygos puslapius ir ilgiau išlaikyti dėmesį. Panašiai ir virtuvėje: ryškūs stalviršio šviestuvai ir LED juostos puikiai apšviečia darbinį plotą, ką nors pjaustant ar gaminant.

Racionalu: tausojantiems energiją verta rinktis energiją taupančias LED lemputes. / Pranešimo rengėjų nuotr.

Kuria jaukią atmosferą

„Prireikus akimirksniu sukurti ramią, šiltą ir jaukią nuotaiką kambaryje, nėra geresnio sprendimo už nuotaikos apšvietimą. Šaltuoju metų laiku, kai vakarai tampa ilgi ir tamsūs, jis ypač aktualus. Nuotaikai kurti tinka žvakės, įvairios šviečiančios dekoracijos, pavyzdžiui kalėdinės lempučių girliandos, taip pat reguliuojamo ryškumo, šiltą šviesą skleidžiantys staliniai ar grindiniai šviestuvai. Pasitelkus keletą mažesnių šviestuvų ir išdėliojus juos skirtingose kambario vietose, galima net pakeisti bendrą kambario vaizdą – erdvė atrodys didesnė“, – pataria interjero dizainerė.

Akcentinis apšvietimas bet kuriam kambariui suteiks gyvybės ir harmonijos. Jis skirtas apšviesti ir atkreipti dėmesį į tam tikrus objektus: paveikslus, knygų lentynas ar kitas svarbias interjero detales“, – sako M. Bučinskienė.

Artėjant Kalėdoms ir Naujiesiems, namus pagyvins šventinio apšvietimo akcentai – žvakės, šviečiančios dekoracijos, lempučių girliandos. / Pranešimo rengėjų nuotr.

Norint atsipalaiduoti ir greičiau užmigti, miego ekspertai rekomenduoja vakarais vengti ryškios, šalto spektro šviesos, ji turėtų būti rausvo atspalvio. Pasak interjero dizainerės, jaukiam apšvietimui, ypač miegamajame, geriausia naudoti reguliuojamo ryškumo šviestuvus.

„Naudingas sprendimas – išmaniosios lemputės ir nuotolinio valdymo įtaisai, leidžiantys keisti apšvietimo spalvą ir ryškumą, pritaikant jį įvairiai veiklai: pavyzdžiui, per vakarienę galima įjungti jaukią šiltą šviesą, o dirbant – ryškesnę ir šaltesnę“, – vardija žinovė.

Priemonė: jaukią atmosferą namuose kuria akcentiniai šviestuvai. / Pranešimo rengėjų nuotr.

Kaip išsirinkti lemputes?

Tausojantiems energiją ir norintiems sumažinti sąskaitas už elektrą interjero dizainerė siūlo rinktis energiją taupančias LED lemputes. Jos tarnauja apie 25 tūkst. valandų ir yra 35 proc. efektyvesnės.

„LED lemputėms reikia kur kas mažiau energijos nei senoms kaitinamosioms. Todėl jas galite rinktis pagal šviesos srautą, matuojamą liumenais (lm), o ne pagal energijos suvartojimą vatais (W). 400 lm LED lemputė skleidžia tiek pat šviesos, kiek 35 W kaitinamoji, tačiau ji suvartoja tik 6,3 W energijos. LED lemputės, kurių spektre yra daugiau raudonos spalvos, skleidžia šiltesnę šviesą ir tinka tiek bendrajam apšvietimui, tiek atsipalaiduoti. Šaltesnio atspalvio šviesa skirta darbui ir kitoms susikaupimo reikalaujančioms užduotims“, – sako M. Bučinskienė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
E.

Skaitymui ar kokiems rankdarbiams geriau naudoti paprastas kaitrines lemputes (arba kaitrines - halogenines). Jų spektras artimiausias natūraliams apšvietimui, o ir tinklo mirgėjimo nėra, nes kaitrinės yra inertiškos. Kokie geri bebūtų filtrai LED'inėse lempose, mūsų akys ačiū nesako. Ne kaži kiek nuskursite, jei valandą kitą paskaitysite knygą vietoje 5 -8 W LED įsijungę 40 W kaitrinio (halogeninio) apšvietimo.
0
0
Visi komentarai (1)

Daugiau naujienų