Žaliaskarės gali džiuginti ir mėnesį

 • Teksto dydis:

Lietuviai vis drąsiau žaliaskares puošia gerokai iki švenčių, nes, žinant kelias esmines priežiūros taisykles, jas galima ilgai išlaikyti. Jau 30 metų Kalėdų gražuoles auginantis ūkininkas Gediminas Cijūnaitis dalijasi patarimais, kaip išsirinkti tobulą eglutę ir kaip elgtis ją parsinešus namo.

Kaip taisyklingai pasirinkti

Kalėdų eglučių auginimo vazonuose dar Nepriklausomybės pradžioje Molėtų rajone, Asvejos regioniniame parke, ėmęsis G. Cijūnaitis pastebi, kad dabar parduodamos gyvos eglutės – itin dailios.

Kad prieš Kalėdas lietuvius pradžiugintų tankios ir gražios eglės, tenka įdėti nemažai pastangų. Kokybiškas sodinukas turi būti pasodintas tinkamoje dirvoje, prižiūrimas, kad aplink neaugtų žolių, ir formuojamas dukart per metus – žiemą ir vasarą.

Dažniausiai žmonės rinkdamiesi eglę žiūri į jos dydį ir formą, tačiau eglučių plantacija besirūpinantis „Gedimino sodų“ įkūrėjas pabrėžia – reikėtų įvertinti ir kitas detales, kurios išduoda augalo kokybę.

„Paprasčiausiai kilstelėkite eglę – jeigu ji lengva, vadinasi, jau yra padžiūvusi, netekusi vandens. Taip pat pažiūrėkite į vazono dydį. Mažai eglutei pakanka jo ir nedidelio, tačiau kuo ji didesnė – tuo ir indas jos šaknims turi būti talpesnis. Galiausiai, vizualiai dažnai matosi – ar eglutė yra linksma, ar kvepia, ar jos spalva nepablukusi“, – pasakoja G. Cijūnaitis.

Paprastas triukas

Kad Kalėdų puošmena namuose spyglius išlaikytų kuo ilgiau, o po švenčių prigytų pasodinta šalia namo ar sodyboje, svarbu įsidėmėti kelias taisykles.

Negalima eglutės iš šalčio iškart nešti į šilumą. Ji maždaug 24 valandas turėtų pabūti 0 °C temperatūroje ir adaptuotis, kad nepatirtų streso ir didelio temperatūrinio šoko.

„Pagrindinis reikalavimas – negalima eglutės iš šalčio iškart nešti į šilumą. Ji maždaug 24 valandas turėtų pabūti 0 °C temperatūroje ir adaptuotis, kad nepatirtų streso ir didelio temperatūrinio šoko. Tam puikiai tinka tambūras, balkonas ar garažas“, – pataria žaliaskarių augintojas.

Po paros eglutę atnešus į kambarį, svarbu ir toliau ja rūpintis – ypač jeigu mėgstate gyventi šiltai ar namuose esate įsirengę šildomas grindis.

„Šildomos grindys gali gerokai išsausinti augalą, bet yra labai paprastas sprendimas – tiesiog padėkite putplasčio lapą ir ant jo statykite eglutę. Taip jos gyvavimą namie prailginsite 2–3 kartus“, – išduoda G. Cijūnaitis.

Pravers purkštuvas

Gyvybingumo eglutė semiasi iš vandens, tad svarbu prižiūrėti, kad vazone esanti žemė nei išdžiūtų, nei būtų pernelyg šlapia. Vazonas turėtų būti su skylutėmis ir padėtas ant lėkštės, kad perteklinis vanduo nesikauptų.

„Kone kiekvienuose namuose yra purkštuvas – jo prireiks ir rūpinantis egle. Jeigu ji yra didesnė, vešlesnė, tai galima net ir dukart per dieną padengti jos spyglius drungno vandens rūku ir taip padėti augti sausoje patalpoje. Tinkamai prižiūrima eglutė kambaryje gali išbūti visą mėnesį ir net pradėti sprogdinti pumpurėlius“, – pasakoja G. Cijūnaitis.

Didelis eglučių vazonuose pranašumas, kad po švenčių jas galima persisodinti šalia savo namų, soduose ar sodybose, tačiau svarbu neskubėti.

„Labai svarbus niuansas – ir vėl nepamiršti pasirūpinti jos adaptacija. Negalima eglutės staigiai išnešti į lauką iš šilto kambario ir tikėtis, kad ji lengvai prigis, – įspėja ūkininkas. – Ji iš pradžių turėtų pakliūti į vėsesnę patalpą, kur prastovėtų savaitę ir dvi. Tik tada, sustojus augimui, galima ją nešti į lauką.“

Požiūris tapo praktiškesnis

G. Cijūnaitis prisimena, kad prieš 30-metį gyvą eglutę lietuviams įsigyti buvo gerokai sunkiau, o dabar – jau pardavėjams tenka pasistengti parduoti.

Per 30-metį, jis pastebi, keitėsi ir rinka, ir žmonių požiūris į egles. Anksčiau žmonės ieškodavo kuo didesnės Kalėdų puošmenos – kad ši vos tilptų pro duris, kad būtų kone iki pat lubų.

„Šiais laikais pirkėjai racionalesni – dažniau ieško mažesnės eglės, kad ji nebūtų didesnė už patį žmogų. Eglutė tebeliko nepamainomu Kalėdų simboliu, tačiau ji tapo praktiškesnė. Perkant mažesnę eglę yra didesnė tikimybė, kad jos gyvenimas prasitęs po švenčių ją pasodinus šalia namų“, – pastebi G. Cijūnaitis.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių