Monarchė, kuri valdo nuo 1952-ųjų, vilkėjo gelsvai žalsvus drabužius ir buvo su priderinta skrybėle, kai priiminėjo dovanas, atvirukus ir gėlės iš Vindzore susirinkusios minios. Tūkstančiai sveikintojų spontaniškai užtraukė gimtadienio dainą; kai kurie jų dainavo „Laimingo gimtadienio, brangi karaliuke“ (Happy Birthday, dear Queenie).
Karalienei įžiebiant švyturį prie Vindzoro pilies, esančios į vakarus nuo Londono, jos vyriausiasis sūnus ir įpėdinis, 67 metų princas Charlesas (Čarlzas) sakė, kad „Mamytę“ žmonės, kuriems ji tarnauja, jaučia jai „meilę ir prieraišumą“.
Elžbieta II, kuri pernai rugsėjo 9-ąją tapo ilgiausiai valdančia britų monarche, šiuo atžvilgiu pranokusi savo proprosenelę karalienę Victorią (Viktoriją), vėliau dalyvavo prabangioje vakarienėje, kurią surengė Charlesas. Daugiau kaip 30 karališkųjų asmenų buvo tarp daugiau kaip 70-ies žmonių, pakviestų į tą privačią šventę.
Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Davidas Cameronas (Deividas Kameronas) kalbėdamas parlamente sakė, kad Britanija yra „ unikaliai palaiminta” ją turėdama, ir pavadino ją „valstybės stiprybės uola“.
Opozicijoje esančių leiboristų lyderis Jeremy Corbynas (Džeremis Korbinas) pridūrė, kad ir kokios „skirtingos“ yra žmonių pažiūros dėl monarchijos, dauguma mano, kad karalienė „turi didžiulę paramą“.
Švyturiai buvo įžiebti visoje Britanijoje ir Sandraugos šalyse, kurioms karalienė Elizabeth II simboliškai vadovauja, o Charlesas drauge su sveikintojais triskart sušuko, kai ji įžiebė pirmąjį.
„Jūsų Didenybe, Mamyte, man labai sunku patikėti, kad pasiekėte savo 90-uosius metus, ir aš anądien staiga supratau, kad pažįstu jus nuo tada, kai jums buvo 22-eji“, – sakė Charlesas.
Velso princas taip pat sakė, kad tas švyturys reiškia „meilę ir prieraišumą“, kurie jai jaučiami „visoje šioje šalyje ir Sandraugoje“.
Jis palinkėjo jai „ypatingiausio ir laimingiausio gimtadienio“, ir pridūrė: „Ir ilgai mus valdykite“.
Saliutai ir gimtadienio tortas
Vindzore susitikusi su sveikintojais, karalienė pristatė naują savarankiško pasivaikščiojimo po miestelį taką, kurį įrengė „Outdoor Trust“.
Organizacijos pirmininkas, istorikas Hugo Vickersas (Hugas Vikersas), sakė: „Ji labai džiaugėsi gražiu oru ir miela proga. Ji sakė, kad buvo miela diena“.
„Twitter“ monarchė parašė: „Siunčiu geriausius linkėjimus tiems, kurie švenčia savo 90-ąjį gimtadienį. Šia bendra proga siunčiu jums savo šiltus sveikinimus.“ Karalienės gimtadienis buvo paminėtas ir kariniais saliutais visoje šalyje, o prie Bakingamo rūmų irgi buvo susirinkusios minios.
Itin populiaraus virėjų televizijos konkurso „Great British Bake Off“ laimėtoja Nadiya Jamir Hussain (Nadija Džamir Husain) įteikė karalienei trijų aukštų tortą.
Karališkųjų rūmų pareigūnai paskelbė naujas karalienės nuotraukas, kurias padarė įžymybių fotografė, amerikietė Annie Leibovitz (Eni Leibovic). Jos buvo padarytos Vindzoro pilyje, kur monarchė penktadienį priims JAV prezidentą Baracką Obamą (Baraką Obamą) su žmona Michelle (Mišel). Vienoje tų jaukių nuotraukų karalienė įamžinta su keturiais savo numylėtais šunimis, o kitoje – apsupta jauniausių šeimos narių, tarp kurių yra visi penki jos provaikaičiai.
Nors tebėra aktyvi monarchė, Elžbieta II pastaraisiais metais dalį savo pareigų perleido princui Charlesui ir vyriausiam vaikaičiui, 33-ejų princui Williamui (Viljamui) su žmona Kate (Keit).
Britų identiteto įsikūnijimas
Karališkoji šeima tebėra populiari, bet kai kurie analitikai klausia, kas įvyks, kai karalienės, kuri yra geros sveikatos, nuolat jodinėja savo mėgstamiausiu poniu ir vedžioja pasivaikščioti savo šunis, gyvenimas priartės prie pabaigos.
Laikraštis „The Times“ redaktoriaus skiltyje giria karalienę kaip „tęstinumo simbolį ir geriausią mūsų turimą sudėtingo nacionalinio identiteto įkūnijimą“. Tačiau jis perspėjo, jog monarchija „neilgai išlaikys savo populiarumą“, jeigu bus manoma, kad Charlesas, kuris dažnai rašo ministrams prašymus dėl jo širdžiai artimų klausimų, tokių kaip gamtosauga, kišasi į politiką pažeisdamas konstitucinę tvarką.
Karališkosios šeimos pozicijos šiuo metu yra stiprios. Maždaug 68 proc. britų mano, kad monarchija yra geras dalykas Britanijai, rodė pernai atlikta „YouGov“ apklausa.
Tačiau taip buvo ne visada. 1992-aisiais monarchija išgyveno tai, ką karalienė pavadino „siaubingais metais“: tada žlugo jos vaikų santuokos. Be to, jos populiarumas buvo smarkiai sumažėjęs, kai princesė Diana 1997-aisiais žuvo per autokatastrofą Paryžiuje, o karalienė buvo kaltinama šalta reakcija.
Vėliau patarėjai nukreipė karališkąją šeimą modernesnio įvaizdžio link.
Naujausi komentarai