Pereiti į pagrindinį turinį

A.Mickevičiaus bibliotekos „Knygų mainuose“ – neatrasti lobynai

2012-07-19 12:31
A.Mickevičiaus bibliotekos „Knygų mainuose“ – neatrasti lobynai
A.Mickevičiaus bibliotekos „Knygų mainuose“ – neatrasti lobynai / Margaritos Vorobjovaitės nuotr.

Kai daugelis skundžiasi, kad knygos – sunkiai įperkamos, internete ir net miesto bibliotekose kuriasi knygų mainų klubai. Čia galima rasti įvairiausių žanrų knygų, gauti savo mėgstamą arba tokią padovanoti kitam.

Trūko lėšų knygoms

Sostinės Adomo Mickevičiaus bibliotekoje skyrelis „Knygų mainai“ įrengtas jau daugiau nei prieš metus. Direktoriaus Petro Zurlio teigimu, ši idėja išpopuliarėjo kaipmat. Tiesa, jų biblioteka ne vienintelė tokia, daugelis kitų taip pat propaguoja knygų mainus.

Toks skyrelis A.Mickevičiaus bibliotekoje atsirado dėl dviejų priežasčių: pati biblioteka neturėjo pakankamai lėšų naujoms knygoms įsigyti, o ir ne visi skaitytojai jas gali įpirkti. „Raginome, agitavome skaitytojus, kad atneštų ne tik nereikalingų senų knygų, bet ir naujų, kurias galbūt perskaitė ir jau nebereikia. Tarp tų knygų – ne tik grožinė, bet ir mokslinė, ir kitų žanrų literatūra“, – pasakojo P.Zurlys.

Pasak pašnekovo, viskas vyksta labai paprastai: žmogus tiesiog atneša jam nereikiamas knygas ir padeda jas į specialiai skirtą lentyną. Ten pat yra lapelių, kuriuose galima užrašyti savo pageidavimus. Mainai, pasak direktoriaus, vyksta natūraliai: vieni atneša, kiti pasiima. „Yra toks gyvas tų knygų judėjimas. Mes, kaip biblioteka, suinteresuoti, kad žmonės daugiau skaitytų. Ir nebūtinai tai, ką siūlo biblioteka. Esą, jei biblioteka knygų neturi, nesinori, kad skaitytojas ilgiausiai lauktų. O čia žmogus ateina, randa reikiamą knygą, iškart ją gauna ir džiaugiasi“, – kalbėjo P.Zurlys, jis pastebėjo, kad dalis skaitytojų knygas vėl grąžina į mainų lentyną, tad jų gyvenimas tęsiasi.

Džiugina noras skaityti

Pasiteiravus, kuris mainų būdas veiksmingesnis – bibliotekos ar virtuali erdvė, P.Zurlys nesistengė agituoti už tradicinį. Anot jo, visi būdai, kuriais žmogus gali gauti jam reikalingą skaitinį, yra geri ir teisingi, jei jų nedraudžia įstatymas. „Mus, bibliotekininkus, džiugina tai, kad žmonės nori skaityti, ieško knygų, siūlo kitiems, ir nesvarbu, tai vyksta virtualioje aplinkoje, ar keičiantis bibliotekose“, – kalbėjo direktorius.

Jis patvirtino, kad pastaruoju metu padaugėjo lėšų knygoms įsigyti, todėl ir bibliotekos lentynos greitai turėtų būti papildytos. „O jei žmonės ir toliau taip aktyviai dalyvaus keičiantis knygomis, bibliotekų populiarumas tik augs“, – vilties neslėpė P.Zurlys.

Skatina bendrauti

Internete taip pat klesti daugybė tokių bibliotekų-knygynų: skaitom.lt, sena.lt ir kt. Vieną jų, knygumainai.lt, įkūrusi Rūta Jakavonytė teigė, kad pagrindinis šio socialinio projekto tikslas – paskatinti žmones mėgautis knygomis, pažintimis, bendravimu ir gyvenimu. „Mintis apie knygų mainų svetainę mane aplankė prieš trejetą metų, kai prireikė gana senos knygos, kurios knygynuose nebuvo. Buvau tikra, kad tokia knyga gyvena tūkstančiuose lentynų, daugybėje miestų ir namų, kuriuose ji seniai neskaitoma. Tačiau kaip rasti tuos namus ir tuos, kuriems tos knygos jau nebereikalingos?“ – kaip mintis tapo kūnu ir atsirado virtuali biblioteka, pasakojo projekto koordinatorė R.Jakavonytė.

Šioje bibliotekoje žmonės taip pat gali keistis, dovanoti knygas, reikšti savo pageidavimus. Virtualios bibliotekos organizatoriai savo lankytojus ir skaitytojus skatina knygas kitam žmogui, jei turi galimybę, perduoti gyvai. Pasak jų, susitikti akis į akį daug smagiau: gali susipažinti, pabendrauti.

Kalbėdama apie savo įkurtą biblioteką pašnekovė sakė, kad vienos ar kitos knygos norinčiam žmogui tik svarbu turėti kompiuterį ir knygą galės parsisiųsti iš bet kurio Lietuvos miesto ar miestelio privačių ar asmeninių bibliotekų. Dėl to, ar mainai bus nemokami, ar vyks už simbolinį atlygį, žmonės susitaria tarpusavyje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų