Daugelis mūsų vyną perkame iš anksto nežinodami, kokį turinį rasime butelyje. Ant priekinės arba galinės butelio etiketės susiradus vynuogių veislę galima nuspėti bendrą vyno stilių. Tačiau išmanydami, kur konkreti vynuogių veislė brandina geriausius vaisius, vyno kokybę pakylėjame dar vienu laipteliu.
Pirkėjai nevengia Čilės vyno lentynų.
Panašaus į Lietuvos pragyvenimo lygio ir nebrangios darbo jėgos šalis eksportuoja daug geros kainos vyno. Čia saulė kasdienį lanką suka šiauriniame dangaus skliaute, pirmieji pavasario žiedai skleidžiasi rugsėjo pabaigoje – spalio pradžioje. Kaip ir visame Pietų pusrutulyje klimatas čia vėsta keliaujant iš šiaurės į pietus. Tačiau dėl šaltosios Ramiojo vandenyno Humbolto srovės, tekančios palei visą šalies pakrantę, poveikio rytiniai vynuogynai šaltesni ir ne tokie saulėti, kaip pasodintieji vakaruose – Andų kalnų papėdėse.
Mažesnis – geresnis
Perkant Čilės vyną, verta pasidomėti, koks regionas užrašytas ant etiketės. Elqui, Limari, Choapa, Aconcagua, Casablanca, San Antonio, Leyda, Maipo, Rapel (Cachapoal, Colchaqua), Curico, Maupe Itata, Bio Bio, Maleco reiškia, kad vynas padarytas nedideliame specifinio klimato ir dirvožemio regione. Leyda, Casablanca, San Antonio, Bio Bio – vėsūs, o Maipo, Cachapoal, Colchaqua – šilti regionai. Nuorodos "Centrinis slėnis" (Central Valley), "Aconcaqua" yra bendresnės, nes jos apima kelis regionus. Cenriniame slėnyje susilieja Maipo, Rapel, Curico ir Maule skirtumai. O Aconcagua sugeria Aconcaqua, Casablanca, San Antonio ir Leyda individualumą. Jei tik galite, rinkitės mažesnį regioną.
Cochapoal ir Colchaqua
Besiribojančiuose regionuose klesti Carmenere vynuogės. Joms sunokti reikia ypatingai ilgo ir saulėto rudens, nes tik tada išnyksta kiek įkyrokas paprikos aromatas ir susiformuoja slyviškas, prieskoniškas, klampus ir švelnus skonis. Carmenere laikomos nacionalinėmis Čilės vynuogėmis, tačiau jas tinkamai auginti išmokta visai neseniai, kai geriausios žemės jau buvo išsidalytos. Regiono senbuviai: "Montes", Concha y Toro", "La Rosa", "Casa Lapostole" čia valdo daugiausia raudono molio vynuogynų ir daro savo geriausius vynus.
Maipo
Prie pat šalies sostinės Santjago esantis regionas garsėja "Cabernet Sauvignon". Čia karščiausia ir sausiausia Čilėje. Cabernet Sauvignon uogos labai gerai sunoksta, įgydamos mėlynių, juodųjų serbentų uogienės aromatą su tik šiam regionui būdingomis mėtos natomis, susiformuoja elegantiška, saldi ir kartu tanki vyno tekstūra.
Leyda
Tai vienas naujausių regionų Čilėje, esantis prie pat vandenyno. Jį rytą dengia rūkas, išlaikydamas vėsą, neleisdamas saulei įkaitinti vynuogynų ir per greitai sunokti vynuogėms. Todėl čia geriausi – baltieji "Chardonnay" ir "Sauvignon Blanc" – vaiskūs, tyri, vaisiški ir gaivūs. Šis regionas savo šlove ima lenkti vėsiąją Casablanca ir minerališkais vynais garsėjantį Limari.
Bio Bio
Kloniai, miškingos kalvos ir popiermalkių rietuvės čia labiau primena Skandinaviją. Vynuogynai daugiausia pasodinti palei vandeningas upes įvairiame aukštyje plytinčiose terasose, kurias prapučia vėsus vėjas nuo vandenyno arba nuo snieguotųjų Andų. Vėsiame klimate besiformuojantis vyno regionas traukia "Pinot Noir" gamintojus: "Cono Sur", "Veranda", "Agustinos" vyninės čia turi didžiausius vynuogynų plotus.
Naujausi komentarai