Filme „Aušros pažadas“ Vilniaus atmosferą atkūrė Budapešte (apžvalga)

 • Teksto dydis:

Filmo pavadinimą kažkur girdėję ir mintyse jį susieję su galbūt skaityta knyga tikrai nesuklys. "Aušros pažadas" yra 1914 m. Vilniuje gimusio pasaulinio garso prancūzų rašytojo Romaino Gary istorija, papasakota pagal to paties pavadinimo autoriaus biografiją, kuri jau kelis kartus buvo išleista ir lietuviškai.

Beveik po 50-ies metų

Tai bus jau antroji knygos ekranizacija. Pirmąją dar 1971 m. sukūrė prancūzų režisierius Jules‘is Dassinas. Po beveik 50-ies metų "Aušros pažado" režisieriaus kėdę užima kitas prancūzas – Ericas Barbier‘as. Pastarasis dar nėra tokia garsi asmenybė prancūzų kino pasaulyje, kaip režisierius klasikas J.Dassinas, bet tai yra jau penktoji režisuota E.Barbier‘o juosta.

Įdomu tai, jog dar 2018 m. kino festivalio "Žiemos ekranai" metu išankstinę filmo "Aušros pažadas" premjerą pristatė į Lietuvą specialiai ta proga atvykęs pats režisierius E.Barbier‘as. Tuomet po filmo peržiūros prancūzų režisierius detaliau papasakojo apie "Aušros pažado" kūrimą, su kokiais iššūkiais jam teko susidurti ir atsakė į žiūrovų klausimus.

Šaknys – Lietuvoje

Romano Kacewo (toks tikrasis rašytojo Romaino Gary vardas) tėvai buvo Lietuvos žydai: motina Nina (akt. Charlotte Gainsbourg) buvo kilusi iš Švenčionių, tėvas Aris-Lybas – iš Trakų.

Kai mažajam Romainui buvo vienuolika metų, Aris-Lybas paliko šeimą, ir būsimasis rašytojas augo vien tik su mama Nina. Nuo 14-os metų gyveno Prancūzijoje. Romainas (akt. Pierre‘as Niney) per savo gyvenimą pilotavo lėktuvą ir kovėsi Antrajame pasauliniame kare, dirbo diplomatu, režisavo filmus, ir, žinoma, rašė. R.Gary iki šiol laikomas vienu iškiliausių XX a. Prancūzijos rašytojų ir yra vienintelis žmogus šalies literatūros Gonkūrų premiją laimėjęs du kartus.

Dar Romainui esant mažam, dėl jo ugningo charakterio mama buvo šventai įsitikinusi, kad jam skirta didinga ateitis. Ji niekuomet nepraleisdavo progos net visiškai nepažįstamiems žmonėms papasakoti apie Romaino talentus ir jo laukiantį nuostabų gyvenimą. Šie motinos lūkesčiai dar būsimam rašytojui paliko neišdildomą įspūdį ir poveikį – savo istorijoje Romainas prisipažįsta, kad už visus gyvenimo pasiekimus jis yra dėkingas būtent jai.

Surado Budapešte

Rašytojas R.Gary Vilniuje gyveno pirmus savo keturiolika metų – iki 1928 m. Filmo režisierius E.Barbier‘as atskleidė, kad kūrybinei komandai buvo labai sunku atkurti to meto Vilniaus grindinį, senesnius namus. Dabar miesto gatvės yra restauruotos ir nėra lengva rasti vietas, kurios atspindėtų epochą, reikiamą filmui. Kad geriau pavyktų atkurti to meto Vilniaus atmosferą, dabartinės J.Basanavičiaus gatvės, kurioje gyveno R.Gary, filmavimams buvo pasirinktas Budapeštas. Filmas taip pat buvo kuriamas Belgijoje, Italijoje ir Maroke.

Kalbant apie aktorius, be pagrindinį vaidmenį atlikusio Pierre'o Niney, negalima praleisti Charlotte‘s Gainsbourg – suvaidinusios R.Gary motiną Niną. Šalia jų taip pat bus galima išvysti Didier Bourdoną, Jeaną-Pierre‘ą Darroussiną ir Finneganą Oldfieldą.

Ko tikėtis?

"Aušros pažadas" – visų pirma yra pasakojimas apie ypatingą motinos ir sūnaus ryšį. Jis yra toks stiprus, kad pagrindinis personažas nešiojasi jį visą gyvenimą – jis lydi jį jo darbuose ir rodo jo likimą. Visa žymiojo romanisto autobiografinė istorija yra subtiliai papasakota perteikiant romano ironiją ir žaismingumą.

"Aušros pažadas" (angl. "Promise at Dawn").

Žanras: drama, romantinis, biografinis.

Prancūzija, 2017

Režisierius: Ericas Barbier'as

Vaidina: Pierre'as Niney, Charlotte Gainsbourg, Didier Bourdon, Jean-Pierre'as Darroussinas

Vertinimai:

Scenarijus 2/3

Aktoriai 1/3,

Režisūra 2/3

Garso takelis 2/3

Kinematografija 2/3

Techninė pusė 2/3.

Bendras: 1.8 iš 3.

Kinuose nuo liepos 26 dienos galima pamatyti ir filmą Pavarotti

Filmo pavadinimas akivaizdžiai sufleruoja, jog kino ekranuose išvysime juostą apie XX a. klasikinės muzikos ikona tapusį Luciano Pavarotti. Jeigu kas nors dar nėra nieko apie jį girdėjęs, galima išvardyti maestro nuopelnus: operos pasaulio legenda, "aukštosios C karalius", filantropas, Italijos respublikos Nuopelnų ordino (garbingiausio šalies apdovanojimo) kavalierius, humanistas ir t.t.

Apie garsųjį operos atlikėją dokumentiniu stiliumi ryžosi papasakoti režisierius Ronas Howardas, režisavęs tokius filmus kaip "Nuostabus protas" ar "Apolo 13". Biografiniame filme pasakojama 1935 m. kepėjo ir cigarų fabriko darbininkės šeimoje gimusio berniuko istorija. Unikalūs, dar niekur nematyti kadrai ir L.Pavarotti pažinojusių žmonių pasakojimai byloja apie ypatingo talento kūrėją. Filmas puikiai atskleidžia, kaip operos solistas nuolat troško išbandyti naujoves, siekė tobulumo ir grožio savo meno srityje bei tiesos ir gėrio visame pasaulyje. Dainavęs su tokiomis grupėmis ir atlikėjais kaip "U2", Mariah Carey ar Jamesas Brownas jis įrodė, kokia universali gali būti klasikinė muzika

Nuo L.Pavarotti mirties praėjo jau dvylika metų, bet jis iki šiol tebėra vienas gerbiamiausių ir mylimiausių muzikos pasaulio legendų. Visame pasaulyje parduota daugiau kaip 10 mln. dainininko albumo kopijų, o "YouTube" jo įrašai sulaukė virš 800 mln. peržiūrų. Režisieriaus Rono Howardo sukurtame biografiniame filme mes leidžiamės į kepėjo sūnaus, tapusio pasauline klasikinės muzikos žvaigžde, gyvenimo kelionę.

buvaukine.lt


Šiame straipsnyje: filmaskinasAušros padažas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių